bu nasıl 9 volt

Başlatan turkbowling, 27 Aralık 2006, 22:50:45

turkbowling

arkadaaşlar elimde şu mini güvenlik kameralarından var alıcısı ve vericisi 9v dc ile çalışıyor diye trafo üzerinde yazıyor kameranın alıcı trafosu bozuldu tamire ugraşmayayım nasıl olsa 9 v dc diye 12 volt dc çıkışlı bir trafoya 7809 balayarak çalıştırayım dedim ama olmadı diğer sağlam trafoyu ölçtüm 9.12 volt dc gösteriyor yaptıgım trafo 8.50 volt dc gösteriyor çalışmama nedini ne olabilir acaba??

bu arada osilaskoplada kontrol ettim herhangi bir farklılık yok

teşekkürler

timpati

1. güç yeterli gelmiyor olabilir,
2. polaritesine dikkat etmemiş olabilirsin,
3. tam temas sağlanamıyor olabilir (kablonu, jakını en uçtan kontrol et),
4. tam regüleli bir kaynak kullan,
5. adaptörde iki uçtan farklı bir geribesleme ucu olabilir
6...
why mr. anderson, why ?

turkbowling

TAM TEMAS SAGLIYOR ÇİHAZIN LEDİ YANIYOR CİHAZ ÇALIŞIYOR SANIYORSUN AMA GÖRÜNTÜ KATI ÇALIŞMIYOR ORJİNAL TRAFOYU TAKINCA ÇALIŞIYOR V

VOLTAJDA BİR FARKLILIK OLSA OSİLASKOPDAKİ GRAFİGİNDE ORTAYA ÇIKARDI OSİLASKOPDAKİ ŞEKİL AYNI BİLDİGİMİZ DC VOLT DÜZ ÇİZGİ

TAM DOGRULTMAYA GELİNCE  12 VOLT BİR TRAFO KÖPRÜ DİYOT VE 7809 GELİYOR 1 ADETDE KONDANSATÖR VAR  

ORJİNALİNİN ÇIKIŞINA YAKIN BİR BOBİN VAR O BOBİNİN GÖREVİ NE OLABİLİR ACABA

hamit

aynı sorunla bende kasılastım 9 voltı bıraz aşman gerekıyor 9.25 falann
olayın akımlada alakası yokk 9 voltun altında 10 voltun ustunde calısmıyor

timpati

biraz daha güçlü bir trafo kullan (güç yetmiyorsa), yok gerilim yetersiz geliyorsa 7809'un orta bacağını doğrudan 0V'a vereceğine araya iletim yönünde 1 veya 2 adet diyot ekle (1N4001-7 veya 1N4148, diyotların katodu 0V'a bakacak). bu şekilde gerilim çıkışı 9.6 veya 10.2V civarında olur.
bobin büyük olasılıkla seri bağlıdır ve görevi de beslemeden gelebilecek AC sinyalleri filtrelemektir.
why mr. anderson, why ?

turkbowling

9 voltdan biraz daha fazla voltaj fikrine katılıyorum zira 7809 çıkışını ölçtügümde voltmetrede 8.90 volt görüyorum orjinal çalışan trafoyu ölçtügümde 9.12 vol görüyorum

o halse 12 volt çışış veren bir trafonun çıkışına 2n3055 koyarak çıkışını 9 voltun biraz üzerine gelecekşekilde ayarlayayım bakalım ne olacak inşallah cihazde bir yerleri yakmayız.......

turkbowling

olmadı LM317 ile 12 volt dc ti 9.12 volta ayarladım hiç çalışmadı
sanırım 9 volta bobin ile filitreleme yapıyor

en çok canımı sıkan osilaskop ile baktıgımda iki voltajında aynı olması

fatihsatir

Dostum genellikle o kameralar 9.25-10 volt arasında çalışmaktadır. Sorunun yanlızca bundan olmayabilir, güçte yetmiyor olabilir. Daha yüksek bi trofa ile 7809 a bağla. Ayrıyetten giriş ve çıkışına kondansatör atarak dalgalanmayı yok et. Orta bacağı ile gerilim arasına 1n4001 atarak gerilimi birazcık yükselt. Sorun giderilmesi gerekmektedir.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

buiba

belkide sadece trafo bozulmamistir.elindeki devre arizalanmis olabilir bunu hic dusundun mu?elinde ayni devreden baska varsa yaptigin guc kaynagini bir de ona bagla derim.

dady

bağladığın regulatorun akım çıkışı yetmeyebilir.m serisi yada çektiği akıma göre bikaç tane paralel bağla

z

Madem cihaz 9..10V araliginda calisiyor o zaman 7809 da orta bacaktan saseye bir 1N4148 tarzi diyod at ve 9.7v ile dene.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aslan_korhan

O tip kameralar çok ilginç. Nasıl olduğunu anlamadan yanabiliyorlar.
Bende bundan birkeresinde kendi adaptörü ile sorunsuz çalıştırıyordum.
Besleme kablosunu yaklaşık 20cm uzattım. Ters bağlantı vs. yapmadığım halde kamera yandı. Daha bugüne kadar nasıl olduğunu anlamadım. Ama bu tür "dandik" kameraları artık kullanmıyorum...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

mustafacan

bir toptancıda bana adaptörün miliamperi ile alakalı bi değişiklikte çalışmayacağını sölemişti.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!