yükselen kenarda ve alçalan kenarda ır led sürmek

Başlatan taless, 28 Aralık 2006, 23:14:43

taless

selamlar.
555 entegresi kullanarak 38 khz sinyali elde ederek oluşan pulslerin inen kenarında birinci ır ledi sürmek yükselen kenarında ise ikinci ir ledi sürmek mümkünmü acaba.bunun için ne gibi bir devre  gerekli.ayrıca 555 osilatörünün  frekansı sadece modülasyon işlemi yapacağımız için 38 khz mi olmalı.yoksa foto alıcı modülün çıkış darbelerinin üretimi için ayrıca bir darbeli sinyale ihtiyacımız varmı(38 khz den farklı bir frekansa sahip bir sinyale ihtiyaç varmı)eğer varsa iki tane 555 osilatörü birbirine ne şekilde bağlanacak.bu konuda bilgi sahibi arkadaşlardan yardım bekliyorum.iyi çalışmalar...

rree

Eğer amac Ir uzaktan kumanda ise tv  430Khz  seramik filitre kullanılıyor.
Foto diyotların ışık gerilim değişimi oranı foto sellere göre oldukca düşük.
Alıcı devresinde yüksek kazançlı  yükseltece ihtiyac duyuyor.Yükseltecin kazanç gürültü oranıda oldukça düşük olması bunun sebebi .2 nokta 430 Khz gibi taşıyıcı sinyal kullanılması sebebi ortam ışıklarından etkilenmesini önlemek.Piyasada bir çok televizyonun alıcı göz modül şeklinde satılıyor.
Bunların alıcı taşıyıcı frekansı 430Khz ile 460 Khz arasında değişik tipleri mevcut. 555 ile kararlı bir osilatör yapmak mümkün değil. Çünkü zaman belirleyici elaman R,C elemanıdır. C değeri ısya göre değer değiştirir. Ayrıca 555  de bulunan karşılaştırma bölümü gerilime ısıya ve iç beyaz gürültü duyarlıdır.En iyi yöntem  kararlı rezenatörlerdir. Alçak firekansta seramik rezenatörler  fiyat/karalık oranları kumanda için uygundur.
   Alıcı göz  alınıp taşıyıcı frekansinı öğrendikten sonra uygun seramik osilatör devresine Ir led bağlanır. Verici devresi çalıştırıldığında alıcıdan kısa süreli bir bir bilgisi alınıyorsa alıcı verici doğru çalışyordur.
   Bundan sonra Vericiye Parelel/seri dönüştürücü   alıcıda ise Parelel seri dönüştürücü devre gerekir.Arabalarda kullanılan 145027  145026 entegresi bir örnektir. 6 adres 4 data.Başka Pic ile parelel seri ve tersi işlemini yapan proram yazılır. Benim yaptığımda 16 adres 8bit alıcı seçici
8 bit data. 8bit alıcı ile 256 değişik alıcılar ayrı ayrı kumanda yapılabilir.Mikro denetleyici olunca zaten önünüz açık önemli olan programı yazabilmek....