ULTRASONİK MESAFE ÖLÇÜMÜ[BİTTİ]

Başlatan XX_CİHAN_XX, 29 Aralık 2006, 15:50:24

Mucit23

Haklısınız arkadaşlar. Böyle bi sistemle sıvı seviye ölçümünun pek verimli olacağını düşünmüyorum fakat bi yerde duymuştum birde sizlere sorayım dedim. Aslında benim aklımda daha farklı bir sistem var belki depo  içerisindeki sıvı seviyesini samandıra benzeri bi sistemle suyla elektriksel temas olmayacak şekilde  pot vb birşeyle analog bir sinyal elde etmek yada reed rölelerle olabilir.

Mucit23

Eğer bu tür bi analog bir sinyal alınırsa bunun su seviyesi olarak yansıtılması zor olmayacaktir.

erhanzeynel

şamandıra-pot sistemine geçiyorsan araç benzin deposu şamandıralarını araştırmanı tavsiye ederim. Onlar da pot ve şamandıra yöntemini kullanmaktadır. Potansiyometrenin başındaki vida başı şeklindeki yarığa uygun uzunlukta bir çubuk bağla. Şubuğun ucuna da uygun malzemeden bir şamandıra. Potu da kabin somunundan bir destekle depoya tuttur.

Yalıtım için silikon, oynar yerlerin yalıtımı için balon (hani şu bildiğimiz, çocukların oynadığından) pekçok durumda iş görmektedir.

Mucit23

Merhaba arkadaşlar. Aslında bahsettiğin benzin samandıraları tamda benim yapmak istediğim gibi bişey. Fakat şöyle bişey var benzin samandıralarında samandıranin yukarı aşağı hareketi fazla değildir. Benim kullanacağım depo 1000 lt lik bu durumda samandıranin yukarı aşağı hareketi yaklaşık 1m olacaktır. Biraz daha büyük çaplı bir samandıra  kullanılmalı

Mucit23

Merhaba arkadaşlar. Aslında bahsettiğin benzin samandıraları tamda benim yapmak istediğim gibi bişey. Fakat şöyle bişey var benzin samandıralarında samandıranin yukarı aşağı hareketi fazla değildir. Benim kullanacağım depo 1000 lt lik bu durumda samandıranin yukarı aşağı hareketi yaklaşık 1m olacaktır. Biraz daha büyük çaplı bir samandıra  kullanılmalı

zekibayram

[img=http://i1009.hizliresim.com/2010/9/10/1385.jpg]
http://i1009.hizliresim.com/2010/9/10/1385.jpg

kardeş bu resimdeki gibi birşey yapıp potansiyometreye bağlayacağın kolu uzun tutarsan çok rahatlıkla sana bir metreden fazla değişim sağlar..potansiyometreden gelen bilgiyide alıp işlersen işini görür diye zannediyorum.fakat yalıtımını da iyi yapman lazım..
birde lineer potansiyometre kullanırsan çok net sonuçlar elde edersin...

zekibayram

ayrıca isteyen olursa bendeki devreyi çalışır vaziyette maliyetine verebilirim..
isteyen olursa irtibat için

zekibayram@ymail.com

KAZIMUGUR

O potları kaç günde bir değiştireceğiz ? ::)

Mucit23

Hocam potu niye değiştirelimki bence sudan yalittıktan sonra  bişey olacagini düşünmüyorum 

KAZIMUGUR

Depoyu doldurup ya da boşatıp aylarca aynı şekilde tutuyorsan mesele yok , 3-5 sene dayanır.

Resimlerdeki pot , bir ileri bir geri , sence ne kadar dayanır ?

Başlığa hakaret en azından.
Uzaklığı karış kulaç yerine , metre dayamadan , kolayca ölçmek için ultrasound kulan sonrada su seviyesi için şamandıra salla...

Bir elektronikci , hemde günümüz şartlarında , çok daha iyi çözümler bulabilmelidir !!!

serdararikan

bence o iş pot ile olmaz.öncelikle potu bağlayacağınız şamandıra dairesel hareket yaptığı için ölçümünüz lineer olmayacaktır ayrıca eğer benzin gibi yanıcı bir sıvı ile çalışıyorsanız o zaman hareketli aksamlar problem çıkarabilir.bu gibi işler için laser veya ultrasonic mesafe ölçümü hem lineerlik hemde risk açısından en kullanışlı olanıdır.ayrıca zamanla hareketli parçalar size parça değişimi gibi sorunlarda çıkaracaktır

Mucit23

Tabi bu samandıra fikri benim için şimdilik düşünceden ibaret sizlerinde katılımı ile daha yeni fikirler çıkacaktır elbette. Aslında benim yanıcı madelerle işim yok su deposunda kullanmayı düşünüyorum. Bu dediklerinizden sonra benim içinde potlu samandıra sisteminin eksileri ağır basıyor şimdilik bu sistemi bi kenara bırakıp başka yollar düşünmeye başladım.

Mucit23

Belkide reed röleler le yapılmış lineer olmayan kademeli bir sistem yapılabilir. Gerçi bu sistemdede yine mekaniksel olarak biraz çalışmak gerekecektir. Ölçüm hassaslıgı ve kolay kullanılması açısından bencede ultrasonic sistem daha mantıklı gibi duruyor. Fakat şu durumda ultrasonic sensörlere  programsal olarak baktığımda çalışma olarak teorik bilgiden fazla bişey bilmiyorum malesef.

Mucit23

Daha öğreneceğim çook şey var bu yüzden emin olunki siz değerli üstatlarımın bana verdiği bilgi ve öneriler benim için çok değerlidir. Bu sıvı seviye ölçümü hakkinda fikir ve önerilerimizi bekliyorum

KAZIMUGUR

Ses bilindiği gibi , birazda şartlara bağlı olarak , havada 345m/s , su da ise yaklaşık 3,5 katı hızla yol alır.
Bunları , kullanacağın ortam tepkisine göre işine yarar mı yaraz mı  modelle.
Sıvı ortamlar çevresiyle etkileşir.
Ölçüm yapan cihazlara sensörlere ne yapar iyice düşün , araştır.
Araştırma sırasında ilgili ilgisiz deme bilgileri biriktir.
Bir gün , ilgisiz gördüğün bir şey başka bir işte işine yarayabilir.

Şartları - ortamı - sorumlulukları ( taahhüd edilen iş ) iyi sorgula.
Yaptığın işin düşmanı ol , dostu koruyucusu değil.

Kim bilir belkide bu yöntem pek uygun değildir ?