IC PROG ve 16F84 UYUŞMAZLIĞI

Başlatan inves, 28 Haziran 2003, 23:59:30

inves

IC PROG İLE PİYASADAN BULDUĞUM EN UCUZ JDM PROG İLE 16F877 PROGRAMLAYABİLMEME RAĞMEN 18 PIN SOKETE 16F84 TAKTIĞIMDA CHECK ETTIKTEN SONRA HATA VERIYOR 0000H ADRESINDE ANCAK AYNI PROGRAMLAYICIYLA COK BASIT SADECE 16F84 YAZABILEN BIR PROGRAM YAZABILIYOR AMA BU PROGRAMDA 16F628 PROGRAMLAYAMIYOR SÖZÜN ÖZÜ ICPROG DA TERS OLAN BİRŞEYLER VAR AMA NEDİR SİZCE ARKADAŞLAR...?

Libertador

Ben PIC16F84A lari icprog ile programlayorum hep, ve eger PIC yanmamissa '000h' hatasi vermiyor. Ama dur yaa belki de o PICLER yanmamis olabilir. Su kullandigin basit program ne? PICUP mi yoksa? Ben PICleri bir de onunla test etmistim de.

inves

ŞU AN PROGRAMI HATIRLAMIYORUM İŞ YERİNDE AMA PIC LER SAĞLAM O PROGRAM YAZIYOR YALNIZ PROGRAMLAYICININ HARİCİ BESLEMESİ YOK ONDAN OLABİLİRMİ ACABA

Libertador

Ya esasinda benim programlama kartinin da harici beslemesi yok. Seri porttan besleniyor. Dedigim gibi icprog ile programlayabiliyorum. Sadece yandigini tahmin ettigimde (ki PICUP.exe ile de programlayamiyorum.) programlayamiyorum. Eger foruma dosya upload edebiliyorsak PICUP.exe yi upload edeyim indirirsin. Zaten 50kb gibi birseydi.

koordinat

ya arkadaşlar 000h adresinde hata vermesi demek yanmış demek değildir.bunun koddan veya devreden veya çipten olma şansı var niye milleti gaza getiriyorsunuz.

kemalsa

ya beyler şöyle bişey yapıyor olabilirmisiniz acaba picin içindeki pur. silmeden yeni bir kayıt yapıyor olabilirsiniz ozamanda aynı hatayı veriyoduda ha bide purogramlama cihazı yüzündende verebiliyor ....:::: :oops:

hamit

dostum bende pic leri ic progda programlıyorum ama söylediğin problemle hiç karşılaşmadım iki nedeni olabilir 1. icprog setup ayarlarında sorun olabilir 2. hardwarerinde bir sorun vardır hardware olarak ne kullanıyorsun yazarsan daha kolay yardımcı olruz....

tahya

PC'nin  LPT çıkışı ve diğer com1 ve com2 çıkışlarında 12 volt var 13 volt yok 13 voltu nerde kullanacağız 16f94 programlama esnasında MCLR'13 VOLT gelmesi gerekiyor bunuda JDM programlama devresinde 100 Mf. 40 voltluk kondansatör ile yapıyorlar bu kondansatör programlama esnasında yeterli gerilimi veremiyor bu hatada bu sebebten dolayı çıkıyor. Kesin olanı ayrıca dıştan besleme devresi olanlar bu tür programlama  hataları vermiyor
www.picallw.com
sitesinden Picallw programlayıcıyı indirin yardım dosyasında şema pcb si var bu devreyi yaptım mükemmel çalışıyor yeni başlayanlara tavsiye ederim başarılar :lol:

Arkadaşlar bu hatanın sebebi bilgisayarınızın Seri port hızının JDM'in handshake hızıyla uyuşmamasından kaynaklanıyor ic prog açılınca F3 tuşuna basın com portunuzun doğru seçildiğinden emin olun, Arayüz seçeneğinin Direk G/Ç olduğundan emin olun, iletişim kısmında hiç birşeyi saçili bırakmayın ve Giriş çıkış gecikmesini 10 seviyelerinde set edin artık bir sotun çıkmaması gerekiyor tabi eğer F84 veya herhangi pic'in sokete tam ve doğru oturtulduğundan eminseniz. Ve unutmadan Laptoplarda com portun besleme voltajı JDM'de record voltajına ulaşamadığından malesef pic'e yaılamıyor ama benim laptopun biraz eski model ekleyeyim.

Hepinize başarılar.

aster

aynı gecikme p16pro kart - picallw yazılımda da geçerlidir
bu gecikmeyi setup tan yapmazsanız bir yerde kesip hata verir
settings >
hardware setup/test >
Auto Adjust  işaretsiz olacak
prog delay 6
ms_prog_delay 80- 100 arası
ok le çık
sonra tekrar settings >
save deyip çık ve bir deneme yap