sumo robot tekerlek genişliği

Başlatan ismetelk, 30 Aralık 2006, 21:10:12

ismetelk

arkadaşlar,
sumo robot için tekerlek genişliğinin büyük olmasımı küçük olmasımı iyidir.
genelde geniş yapıyolar ama yere değen kısmın basınçla ters orantılı olduğunu ve basıncında sürtünmeyle doğru orantılı olduğunu düşünürsek ince olması daha iyi olmazmı?
bunun bi standartı, formulu, hesabı varmıdır. tecrübelilerin yardımını bekliyorum
bu arada 23 şubatta M.E.B. nın ilk defa düzenleyeceği bi robot yarışması varmış ben katılacam da, katılmak isteyip te haberi olmayanlara duyurulur.
herkese kolay gelsin

Ziya

Yarışma duyurusu nerede? Ben de katılacağım :D Hem de çok güçlü motorlarla :b

Basınç ifadesi nedir? Ağırlık mı? Statik sürtünme ağırlıkla orantılıdır. Ama tekerlek dönerek ilerlediği için bu fazla sorun olmaz. Ayrıca bahsettiğin ağırlık kaç kilo olacak ki sürtünmeyi sorun yapacaksınız?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ismetelk

http://etogm.meb.gov.tr/index.asp?sayfa_id=007&konu=genel

ziya hocam cevap için sağol ama sanırım yanlış anlaşıldı. basınç ve sürtünmeden kastım şudur.
tekerleklerin yere değen kısmının genişliği, yerle olan sürtünmeyi doğal olarakta robotun yeri tutuşunu nasıl etkiler onu sormuştum. yani tekerleklerin yere değen kısmı geniş olursamı iyi bi tutuş sağlanır dar olursamı.
dar olursa katı cisimlerde basınç formulunden birim alana düşen basınç miktarı daha fazla olacağı için bu basınçta tekerlekle yer arasındaki sürtünmeyi arttıracağını düşünüyordum ama incelediğim kadarı ile çok kişi geniş yapmış onu sormuştum

Ziya

Yere iyi tutunması için yere değen kısmı geniş olması gerekir. İnce olursa patinaj yapabilir. Zira yer ile arasındaki sürtünme azaldığı için zorlandığında kayma başlayabilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

ismetelk

tamam hocam teşekkür ederim
gerçi robot nerdeyse bitmiş durumda artık tekerlek değiştiremem.yinede bi sorayım dedim benim tekerlekler biraz ince de

mhk

Laf aramızda bizde bir robot yapıyoruz. Şimdilik kimse duymasın. Bitince resimlerini ve özelliklerini yazarım. Şu anda sesi tanıyıp ona tepkiler verdirmeye çalışıyoruz. Amacımız daha kapsamlı bir proje olacak. Bu arada sizlerin önerilerini almak isterim. Robot yön tayini , serbest çalışma modunda kişi seçebilme, sensörler vs gibi aklınıza gelen öneriler nelerdir? Bu arada hızı fazla olmasada 120 kiloyu taşıyor.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

ismetelk

@mhk
hocam yaptığınız robot asimo gibi insansı bişeymi yoksa tekerlekler üzerindemi hareket ediyo merak ettimde.
bu arada şu hareket algılayıp ona gore hareket eden güvenlik kameralarındaki sistem kullanılabilirmi acaba bu sizin robotta
naçizane bi öneri işte
kolay gelsin

mhk

Tekerlekli olacak lakin üst kısmı insansı,  yani göz ve ağız hareketlerini animasyonlarla yapacağız ( Led kullanarak ). Hareketi algılamak yerine cismi tanıma üzerine araştırmalar yapmaya başladık. Sistemi bilgisayar başta olmak üzere birçok kontrol kartı ve sensörlerden oluşacak düzeyde yapmayı planlıyoruz. Ses tanıma ve ona göre hareket edip karşılığında konuşma kısmını hallettik sayılır. Şimdilik komutlar fazla değil. Amacımız güçlü bir veritabanı ve sorulan sorulara cevap yeteneği, karşılaştırma ve analiz yeteneği vs gibi. Amacımız dişe dokunur bir proje çıkarmak. Bu amaca ne kadar yaklaşırız onu bilemyiorum , lakin umut verici. Bittiğinde ise mutlaka resimlerini buraya koyacağım. Şu anda yaptığımız sistem demir aksamı ve motorlardan oluştuğu için görünüm yürüyen bir sehpayı andırıyor :)

ismetelk

çok iyi hocam umarım amacınıza ulaşırsınız ancak bu kadar güzel bi projede tekerlek yerine ayak ve kollarıda yapsa idiniz daha iyi olmazmıydı. tabi biliyorum bu çok kolay bişey değil ama boyle bi çalışma için daha iyi olurdu. bittiğinde resimleri görmek için sabırsızlanıyorum hocam
kolay gelsin

Megazord

selam arkadaşlar
bu bahsettiğiniz robot ne iş görecek ? ne amaçla yapıldı ? onagöre öneride bulunayım.
\/\/\/***PROFESYONEL ROBOT TASARIMCISI***\/\/\/

mhk

Alıntı yapılan: "Megazord"selam arkadaşlar
bu bahsettiğiniz robot ne iş görecek ? ne amaçla yapıldı ? onagöre öneride bulunayım.

Okulda öğrencilerimizle proje yarışması için yapıyoruz. Önerilere her zaman açığız. Bütçemiz kısıtlı , bu yüzden önerilerde kısıtlı olmaz umarım :) Bu projede yer almış olsaydınız nasıl gerçekleştirirdiniz ve neler yapmasını isterdiniz yapacağınız robot'un. Yukarda az çok özelliklerini belirtmeye çalıştım. Hangi sensörler , ve ne tip hareketler vs vs.