Sıcaklık Kontrollü Fan sistemi

Başlatan cozturk, 01 Temmuz 2003, 15:22:11

cozturk

mhk

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

XNHCX

;)  Katkılarınızdan dolayı tebrikler ve teşekkürler arkadaşlar...

XNHCX

upsmeh

hocam group duşında bu platformda da yayınlarsan sevinirim bilgisayarda CPU soğutmak için kullanacam teşekkürler..... :lol:

aster

Aslında daha basit çözüm arayanlar için dereceleri sabit termik kontaklar(tek)
satılıyor 500 bin lira  5Amperlik ufak birşey yanlız yazılı değerin altındaki sıcakta
NC sıcaklık aşılınca NO oluyor onuda bir röleyle ayarlayın sarı veya beyaz renkte
bayağı pratik birşey tavsiye ederim (kablosu üstünde) klemenssiz

diot

cpu lar için zaten üzerinde termik olan fanlar satılıyor. hemen hemen diğerleri ile aynı para.

sadece cpu ya takıyorsun. ve pover kablosunu besleme soketine bağlıyorsun.

soğutucu+fan+termik sistemi=3$

CeaSeR

peki dereceyi kendin ayarlayabiliyormusun
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

diot

standart sabir bir değeri var (ayar gördüğüm kadarıyla yok)

CeaSeR

ben dün termik röle olarak aradım ama kimse anlamadı bunun bir ismi kodu felan varmı varsa ne ?
Korkma ondan bundan ! ne ölümden ne hayattan  Bu dünyada gördüklerinin , Hepsi Bir Hepsi HAKTAN !..

daswi

kesmez

bu termikler mekanik ve ısı altında çalıştığından kolay bozuluyorlar.
Trafoların içine koyuyorlardı bizde arızalı diye gelen trafoların termiklerini kısa devre ediyorduk.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

Kesmez amma yaptın ha !
aynı termiği motor içine bile kendim yerleştirip koruma yapıyorum
şimdiye kadar hiç sorun olmadı
trafolardada kullanımını çok olumlu buluyorum
ama trafolarda ısıdan ziyade akıma göre atan termik sigorta türü var

kesmez

Sinyalizasyon sistemlerinde ....
12 volt 50 watt halojen ampul için kullanılan aynı güçteki sinyal verici tarfolarını kastediyorum. Yazın hem ortam sıcaklığı hem ampul ısısı hemde trafonun kendi ısısı birleşince malum sinyal vericinin içi dar ve yalıtımlı , ortam ısısı ortalama 60-70 derece civarı oluyor. bu ısıda ya trafonun primer sargıları yada bu termik bozuluyor.
Ama şu sıralar artık termik kullanmıyorlar.

aslında avrupalı meslektaşlar aynı lambanın içine toroidal kullanıyorlar böylece trafo daha iyi soğuduğu niçin primer yanmıyor. fakat bizde biraz daha ucuzu diye standart trafo kullanıyorlar.... primer yanıyor ve kısa devre oluyor sigorta atıyor.... böylece aynı gruba bağlı olan aynı renk lambalar nanay.................
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

OG

Alıntı yapılan: "kesmez"Yazın hem ortam sıcaklığı hem ampul ısısı hemde trafonun kendi ısısı birleşince malum sinyal vericinin içi dar ve yalıtımlı , ortam ısısı ortalama 60-70 derece civarı oluyor. bu ısıda ya trafonun primer sargıları yada bu termik bozuluyor.
Hatayı projelendiren yapıyor demektir. Bu ısıya çıkınca kesmek istemiyorsan niçin koyuyorsun, değilmi. Bu ısıya ulaşacağını hesaplayamadıysa yine kendi hatası.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

cacac