Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

CCS mi Hi Tech mi?

Başlatan elektromet, 04 Ocak 2007, 23:14:40

elektromet

merhaba arkadaşlar.
Uzun zamandır ASM yi kullanıyorum.Artık C ye geçmenin vakti geldi.CCS yi inceledim ve beni PIC den uzaklaştıracağını düşünüyorum.Fonksiyonlarının içerisinde PORT ,TRIS , ADCON , RCREG gibi ASM ifadelerinden hiç biri yok.Eğer CCS ye başlarsam yakında PIC in orjinal adreslerinin isimlerini  unutacağım gibi geliyor.
CCS de bu ifadeleri kullanabileceğim bir kütüphane oluşturabilirmiyiz acaba.Yoksa Hi tech imi öğrensem.Çünkü hi tech de bu ifadelerin hepsini kullanabiliyoruz.

arslan74

Merhaba,

Ben ikisinide inceledim. Senin de bahs ettiğin gibi CCS bir cok şeyi kendi özel hazır pusedo komutlarıyla hallediyor. PIC'in temellerini hic bilmeyenler için cok iyi sayılabilir. Ama ASM ve PIC donanım bilgisine sahib birisine pek hitap etmiyor. Bende kararımı Hi-Tech den yana kullandım ve gercekten memnunum. Şimiye kadar beni mahcub etmedi. Size tavsiye ederim, ancak iyi bir C bilgisinde sahib iseniz o zaman faydasını görürsünüz. Aksi takdirde Basic dili öğrenmesi cok daha basit ama performans ve esneklik acısından C'le yarışamaz.

Çalışmalarınıda başarılar.

elektromet

@arslan74 teşekkür ederim.Bende kesinlikle hi tech yanlısıyım.Fakat complier arıyorum sabahtan beri fakat bulamadım.Forumdaki linklerin hepsi bozulmuş.Sendeki derleyiciyi bi rapide upload edermisin acaba.

elektromet

arkadaşlar ,
      Kullanmadım fakat MikroC,CCS,pic basic derleyicilerinin hepsini inceleme fırsatı bulum.Bunların hepside bizi ASM kodlamadan uzaklaştırdığını gördum.Ben hi tech yada CC5X i öğrenmeyi düşünüyorum.Farkılı fikirleri olan arkadaşlar varmı acaba.

arslan74

ata_tr

CCS'de C ile yazılmış kodun içine

#asm
(assembly code)
#endasm

şeklinde assembly kod eklenebiliyor.
Assembly bilmiyorum; ama NOP komutunu bu şekilde kullanmıştım, istediğim gibi çalıştı.