pardusda usb d128 programlayıcı ile pic nasıl programlanÄ

Başlatan turkbowling, 05 Ocak 2007, 02:11:13

turkbowling

pardusda usb d128 programlayıcı ile pic nasıl programlanır??

konu hakkında bilgisi olan paylaşırsa sevinirim

pardus gururumuz deyip kurduk ama kurmakla iş bitmiyorki!

akkoyunlu74

piklab programı bu iş için hazırlanmış. Programı pardus depo dan indirebilirsin. "Bilimsel Programlar" başlığında.Anlatım ve Örnek

turkbowling

piclab inceledim ama d128 usb programlayıcıyı tanımıyor

ben wine ile d128 in programını kurdum ama driver'ını tanıtamadım

pardusad usb driver tanıtma konusunda bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim

saygılarımla

Ziya

ft232 linux driverini bulman gerekir. http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm adresine gözat. Linux driveri var.

ReadMe
----------------
Instructions to install new driver

You may require the sources matching the current kernel to be installed on your system (and built).
There are many helpfull websites that can assist you with this step and it isnt as daunting as you first think!
Try http://www.osnews.com/story.php?news_id=2949&page=2 as a first step if the link is still available.

To install the ftdi_sio driver use the following steps:

1. Create a temporary folder in your linux machine.
2. Extract the files from ftdi_sio.tar.gz file to your temporary folder
   "gunzip ftdi_sio.tar.gz"
   "tar -xvf ftdi_sio.tar"
3. Build the driver
   "make"
4. Plug in your ftdi device
5. Check to see if default driver was loaded
   "lsmod" - you will see ftdi_sio if a driver is loaded
6. Remove the default installed driver
   "rmmod ftdi_sio"
7. Install the newly built driver
   "insmod ftdi_sio.o"

NOTES:
   1.This driver was adapted from the 2.4.32 kernel to support both the 2232C and 232R chip
   2.There is no need to follow this procedure if you want 232R chip supprt. The 232BM driver will
   be sufficient.Changes made to the driver for the 232R chip are purly cosmetic (plug/unplug will appear as a 232R chip in
   the kernel log).
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

turkbowling

teşekkürler bugün deneyecegim

turkbowling

ziya kardeş pardusu yükleyeli bir kaç hafta oldu vakit buldukça inceliyorum ve pardusa kaymaya çalışıyorum
fakat pardusta en çok anlayamadıgım konulardan biri driver tanıtmak ne bir menü var ne bir bilgi veya ben bulamıyorum neyse eger yardımcı olursanız bu driverı adım adım beraber yükleyelim

teşekkürler

adım1- http://www.ftdichip.com/Drivers/VCP.htm adresinden ft232 linux
          driver'ını indir
adım2-linux altında bir klasöre indirdigin (ftdi_sio.tar.gz) adlı zipli dosyayı
         aç
adım3-???   (Build the driver)  bu bir menümü nasıl yapacagız??

Ziya

3. Build the driver
"make"
4. Plug in your ftdi device
5. Check to see if default driver was loaded
"lsmod" - you will see ftdi_sio if a driver is loaded
6. Remove the default installed driver
"rmmod ftdi_sio"
7. Install the newly built driver
"insmod ftdi_sio.o"

tar -zxvf ????.tgz ile dosyayı açtın diyelim.

make komutu ile source kodu derleyecek ve driveri oluşturacaksın.

ftdi olan programlayıcıyı usb porta bağlayacaksın.

driver yüklenmiş ise lsmod komutunu kullanarak driverın yüklenip yüklenmediğini anlayacaksın (yüklü driverlar listesinden).

rmmod ftdi_sio (remove modul ftdi_sio) ile mevcut yüklüyü kaldıracaksın.

insmod ftdi_sio.o (install module ftdi_sio.o) ile yeni driveri yükleyeceksin.

Sanıyorum hepsi bu. Daha önce yüklemediğim için tam olarak bilemiyorum ve okuduklarımdan yorum yapıyorum.

Sonucu bildirirsen biz de öğrenmiş oluruz.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

turkbowling

nasıl olacak bu iş peki sıkıştırılmış dosyayı açtım içinden;
ftdi_sio.c
ftdi_sio.h
Makefile
Rules.make

şeklinde 4 adet dosya var bu dosyaların hepsi çift tıkladıgımda text dosyası şeklinde açılıyor

peki make komutuna nerden ulaşıyoruz driver derleme nasıl olur yardımcı olursan çok sevinirim teşekkürler

kurumahmut

linux da driver kurmak için genelde konsol kullanılır. Bi bildiğim sadece redhat firması uzantısı rpm olan paketler sunar. çift tıklarsın. :D. o paket paket yöneticisiyle yüklenir. Ama geneeli dedğim gibi konsoldan yapııyor. Size verilen c kodlarını linuxunuzda derleyeceksiniz. Sonra kernele ekleyeceksiniz. Ayrıntılarını bilmiyorum. Bilgisayar müh. bu tip eğitimler veriliyor. Bunlar benim gördülerimle yazdığım şeyler. Az winrar kurmaya çalışmamıştım zamanında linuxa bi de modem driver. olmadı. Soğumuştum linuxtan. Bu aralar bi çok donanımı tanır oldu linux dağıtımları. Knoppix her şeyi tanıdı. Üzerine nete de çıkmamı sağladı. Pardus ta bu özellikleri sağlıyor. Ama sanırım kurulum isten türden. O da benim işime pek gelmiyor. Nese sana tavsiyem nette linux make gcc diye aratman. bişeler bulacaksındır.........

Ziya

xterminal ekranı açarak yapacaksın. dosyaları actığın directoriye geçeceksin (chdir dirismi).  make komutunu gireceksin. make gcc paketinin içerisinden çağırılır ve Makefile içerisindeki işlemleri yapar. make yazdığında hata ile karşılaşırsan  

make ./makefile

yaz. Diğer bahsettiklerimi de xterminal ekranından yapacaksın.

turkbowling

kendimi okuma yazmayı ögrenen çocuk gibi hissediyorum valla
pardusun menülerinde 3 adet terminal programı var

1-yardımcı programlar/yakuake (terminal programı)
2-sistem/konsole (terminal programı)
3-sistem/daha fazla uygulama/terminal programı(süper kullanıcı kipi)

xterminal diye bir program yok ayrıca ilkokul çocuguna ögretirgibi adım adım tarif edersen sevinirim sanırım hala pardusun mantıgını kavrayamadım

teşekkürler

Ziya

bulduğun terminal programlarından birini kullanarak dediklerimi deneseydin keşke. Zaman kaybetmemiş olurdun. xterm X-windows altında çalışan bir terminal programı. Başka terminal programları da olabilir. Fakat bunu modem terminal programları ile (kermit gibi) karıştırmayın. Programı çalıştırınca size unix konsol ekranı açacak. Oradan komutları gireceksiniz. Aynı XP/win98 de dos ekranı açmak ve kullanmak gibi.

X-windows Linux, Sun gibi unix işletim sistemlerinin grafik ekran kullanım temelidir. Yani şu an kullandığınız ekranın arayüzü kde, gnome vs. ama grafik alt yapısı X11 dir. O nedenle pekçok program x ile başlardı ve bunların Xwindows altında çalıştığını anlardık.

Bu kadar açıklamadan sonra yapabilmeniz gerek. Önceki mesajları da dikkate alarak yeniden deneyin. Sorunla karşılaşırsanız tekrar yazın.

turkbowling

anladım dos kullanır gibi kullanacagız ..biraz ilerleme kaydettik.

konsole terminal programını açtım
ordan ft232 dizin'ine girdim
ve make dedim bir şeyler yükledi.

ft232 driver2ına ihtiyac dutan pic programlayıcıyı taktım hiç bir gelişme olmadı driver'ın yüklenip yüklenmedigini kontrol etme bölümünü biraz daha açarmısın

ısomod ???nasıl kullanılır???

teşekkürler

Ziya

isomod değil insmod olacak. Yazdıklarımdan başka ne anlatılabilir bilmiyorum. Listedeki sırayı takip etmemişsin sanki. Tekrar denemeni tavsiye etmekten başka yapabileceğim bir şey yok maalesef. Kolay gelsin.