Yüzyılın fizik deneyi

Başlatan OG, 08 Ocak 2007, 00:18:34

OG

http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=208834

Bazıları karşı çıkıyormuş. Karadelik oluşabilir diyorlarmış. Ziya Hocam ne dersiniz?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

aslan_korhan

Bazılarıda zincirleme etki yaparak herşeyin yok olacağını söylüyorlar.
Bu deneyi yıllar önce duymuştum.
Demek sonunda yapmaya karar verdiler...
Hayır olsun...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

OG

Ziya

Alıntı yapılan: "OG"http://www.radikal.com.tr/haber.php?haberno=208834

Bazıları karşı çıkıyormuş. Karadelik oluşabilir diyorlarmış. Ziya Hocam ne dersiniz?
Yüksek enerji fiziğinde buna benzer ama daha düşük enerjilerde deneyler yapılıyor ve anlık parçacıklar tespit edilebiliyor. Aslında önce deneyler yapılıp ölçümler alınıyor. Bu deneyler 1 ay kadar sürüyor. Yılın geri kalan döneminde analizler yapılıyor ve ne bulmuşuz diye değişik teoriler deney sonuçları ile karşılaştırılıyor. Yüksek enerji fiziği gerçekten çok büyük sırlarla dolu. Yani keşfedilecek çok şey var. Belirli bir enerjide ortaya çıkan parçacıklar var. Belirli bir enerjiye kadar olanları tespit edilmiş.

Deneyin tehlikeli olduğunu sanmıyorum. Ama karadelikler oluşur da etrafındakileri yutmaya başlar mı bilmiyorum. Fakat sanki Van DeGraaf (böyle yazılıyordu herhalde) cihazında biriken yük yüzbinlerce volt olsa da akım mikroamper düzeyinde olduğundan zarar vermediği gibi bu bahsedilen deney de protonlar çok yüksek enrjide ama zarar verecek kadar sayıda olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Zaten yüksek enerji fiziği ayrı bir uzmanlık alanı ve konunun uzmanları bir tehlike görmüyorlarsa endişe edecek bir durum yok demektir. Dünya üzerinde 30, 50 megatonluk hidrojen bombaları patlatılmış (Hiroşimaya atılan 10 kilotonluk atom bombası idi) ve hala yaşıyorsak korkacak bir durum yok demektir. Yani bu deney zaten yapılmış ama şimdi romanını yazıyorlar diye düşünülebilir.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

OG

murbay

Yıllar önce aynı haber bilim ve teknik dergisinde yazılmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam Ruslar bu projeye tehlikeli ve karadelik oluşturabilir uyarısıyla katılmamışlardı. En azından dergi böyle yazıyordu.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...