Mosfet Motor Sürücü Problemi !

Başlatan eponymous, 10 Ocak 2007, 20:41:34

eponymous

Herkese merhabalar,

Ben iki motoru ileri geri ve durdurma şeklinde kullanmak istiyorum.Fakat bunu nasıl yapacağından emin değilim.Kendimce irfz44n mosfetleri ile bir sürücü tasarladım.Şematiği aşağıda.Bundan bir de diğer motor için olanı var.Fakat bu devremde voltaj sorunu ile karşılaşıyorum.Çünkü ;

mosfetleri sürmek için tlp521-1 optik izolatör kullandım.Ve çıkışlarını aktif etmek için bir VDD kaynağı koydum.ve durdurma için de değişik bir metod kullanıp exor kapısını denedim.Devreyi analiz ettiğinizde girişlere belli değerleri verdiğinizde ileri geri ve durma işlemi oluyor.Ve bir de exor kapısının beslemesi var + VDD 'ler + opstik izolatörler + ve bir de motor beslemeleri var.Devreyi kurduğumda VDD leriaynı yerden veriyorum.5V kaynağını birkaç yere dağıtıyorum falan filan.İşin içinden çıkamadım.Acaba L298 kullansammı diye düşünüyorum.Isınma sorunu açısından mosfetleri denemiştim.Bu devre ile ilgili önerilerinizi yardımlarınızı bekliyorum.Çok memnun olacağım.

mhk

"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

mytap

Bu iş sadece ileri-geri stop şeklindeyse MOS yerine röle kullanabilirsin. Ayrıca kontrol uçları şemada gözükmüyor. L298 yongası ile ayrıca motorun hızınıda ayarlayabilirsin. Fakat burda yazılanlardan sadece ileri-geri çalıştırıp durdurulacağını anladım. Bu iş için MOS a gerek yok. Röle işinizi fazlasıyla görecektir.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

eponymous

mhk

üstteki güç transistörlerinin 12V a sürekli bağlı olması bir sakınca dogururmu?
Ve motorun keskin bir duruş yapması lazım.Q2 ile Q4 e lojik1 vermek gerek.Verdiğin devre denendimi acaba öğrenebilirmiyim mhk arkadaşım?

mytap

Kontrol uçları picten gelen uçlar onları gösterme gereği duymadım açıkcası.Amaç ileri geri ve stop fakat ben sürücü entegreleri kullanmak istemedim daha etkin bir sürücüm olsun ve sıcaklıktan bir nebze olsun kurtuluyum diye(elbet mos da ısınıyor).Npn transistörler de işi görür fakat bd ler bunun yerine kullanılabilir gibi gözüküyor.

Peki bu devremde durdurma için her bir mosfet ucuna izolatörden çıkış almak haricinde nasıl bir yapı kurulabilir?

İlginize teşekkürler

picusta

analojik elektronikten fazla anlamam ama yukaridaki moslar N kanal, onlari sürmek için Vdd'den daha yüksek bir gerilim gerekmezmi?mikroislemcinin bir bacagini ve birkaç kondansatör ve diyot ile Vdd gerilimini katlayabiliriz.

eponymous

yanlışım varsa uyarın ,daha önce mos kullanmadım ama katalogta yazanı gönderiyorum

gate eşik voltaji 2 ila 4 volt arasında diyor

aster

Mosun G si hiç bir zaman + ya çekilmez (şeytan doldurur)
hele boşta bırakırsan serseri mayın gibi olur

G yi + ya çekersen fantazilerine mos'u katmış olursun  :)

bu kitap sadece 4 YTL,  mos patlatmaktan sıkıldığınızda bakarsınız

eponymous

Direk aşağıladın ama ya  :)  

Ama bunlar yani IRFZ44N  N channel mosfet yani gate + voltaj verirsin.P channel olsa dediğin doğru.

mhk

Sistemde devamlı 12 V olması sakıncalı değil. Bu devre tarafımdan denenmiş olup iyi bir sonuç vermektedir. Aynı zamanda iki aynı giriş sinyal korumasıda devrenin yapısında vardır. Yani diğer H köprüsü sisteminde her iki girişe 1 sinyali verdiğinizde kollardaki transistörler iletime geçerek kaynak gerilimini kısa devre ederler. buda transistörlerin yanmasına neden olur. Bu sistemin tek dezavantajı, Vcc ( 12 V ) gerilimi ile motor uçlarında oluşan gerilim arasında yaklaşık 2 volt kaybedilmesidir. ( 2 transistör ve diyot yaklaşık 2.1 volt kayıp yaptırır ). Motorun ani durdurulması için kısa süreli ters sinyal vermek gerekir. Yani moto ileri giderken kısa süreli ileri sinyalini kesip, geri sinyali verilmelidir.

aster

devre tasarımını demek istedim, sen onu sordun çünkü

çalışması için illaki + verecen yani ilk çalışma her zaman - den + ya olmalı sonra tekrar - ye çekmelisin + da bırakır da sinyali kesersen mos kitlenir, çilingir de gelse açamaz

eponymous

mhk yani alttaki 2 transistöre lojik1 versek güç kaynağını kısa devre yaparız.Senin dediğin çözüm pek mantıklı gelmiyor durdurma problemi olmasa kullanılabilir bir devre aslında.Her uca ayrı giriş uygulama durumunda olabilir ancak sanırım.

aster ok ben ters anladım.Fakat mesela ben bir mosun g sine + verdim.Fakat drain den verdiğim voltajı alamadım devrede.Kilitlenme durumu acaba ondan olmuş olabilirmi? + - geçişi durumunu biraz daha açarmısın sana zahmet  :)  ?

mhk

Alıntı yapılan: "eponymous"mhk yani alttaki 2 transistöre lojik1 versek güç kaynağını kısa devre yaparız.Senin dediğin çözüm pek mantıklı gelmiyor durdurma problemi olmasa kullanılabilir bir devre aslında.Her uca ayrı giriş uygulama durumunda olabilir ancak sanırım.

Devreyi biraz daha incelemeniz salık verilir :) Her iki uca , lojik 1 verildiğinde Q2 ve Q4 transistörleri doyuma gideceğinden , Q1 ve Q3 transistörleri beyz uçları yaklaşık gnd potansiyelinde olup kesimde olacaklardır. Dolayısıyla motor enerjisi kesilecektir. Tam tersi durumda , yani girişlere lojik 0 verildiğinde, Q2 Q4 kesimde, Q1 Q3 iletimde olacaktır. Q1 ve Q3 transistörlerinin iletimde olması motor her iki ucunada 12V vermesi demektir.Q2 Q4 kesimde olduğu için herhangi bir sakıncası yoktur. Aslında motor yön değiştirmede kullanılıp anında her iki giriş 0'a çekilirse motor için dinamik frenleme yapılabilir düşüncesindeyim. Bunu denemek gerekir.

aster

mhk hocam merhaba
girişlere pwm verirseniz kendinden fren, TR lerde az ısınma, her an her 2 yönede anında dönebilme ve tork artış olur şöyleki + pals bir girişe - plas diğer girişe

@eponymous, mos patlatma konusunda uzmanlık sertifikam var ama
mos tekniklerini tam detaylı bilmiyorum, o yüzden bilen bir arkadaş anlatırsa bende bilgilenmiş olurum

eponymous

mhk dediğin doğru fakat denemek lazım durma olayı için.

aster ırfz44n in katalog bilgisinde gate iletim voltajı 2 ile 4 volt arası yazıyor ancak ben birkaç kişiden daha mosları beslediğin voltajdan daha düşük vermemek lazım ,besleme yaptıgın Vdd yi gate e uygulamak lazım diye duydum.Sanırım dogru bu çünkü benim devrede moslar devreye girince işler değişiyor :)

ben şöyle bişey buldum buna ne dersinizi?

picusta

Ben de bu yüzden Vcc tetiklemeye yetmez diyodum.
Bi de söyle bi sürücü var: