3,8V luk 350mA lik High Power süper LED i 5V ile sürmek?

Başlatan futureng, 11 Ocak 2007, 11:58:49

futureng

ARkadaşlar elimde süper parlak yana LED türündeki bir parçadan var bunun besleme gerlimi 3,8V dan yukarı olmaması gerekiyor. 5V bir kaynak ile bu ledi nasıl sürebilirim. Örnek bir devreye ihtiyacım var.

Emek verip cevap yazanlara şimdiden teşekkürü bir borç bilirim.
GimpTR.COM: Hayal Gücünüzün Gerçek Dünyadaki Görünüşü  http://www.gimptr.com

XX_CİHAN_XX

ledın tam tam olarak yanma votajı ve akımı bellı ıse lede baglıyacagın dırencı bulmak cok basıt.
Eger bu degerleri tam bilmiyorsan lede seri olarak 470 ohm luk bir trimpot bağla ve 5v u uygula.
tirimpotun degerının 0 konumunda olmamasına dikkat et.Aksi taktirde lede direk 5v uygulamış olursun.Dolayısıyla led zarar görür.Trimpotu ayarlıyarak ve akım gerilim degerlerini olcerek uygun direnc degerını tespıt et.Ayar yaparken tirimpotun 0 olmamasına dikkat et.
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

7805 ile 350mA sabit akım uygulaması yapabilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Analyzer

Alıntı yapılan: "XX_CİHAN_XX"ledın tam tam olarak yanma votajı ve akımı bellı ıse lede baglıyacagın dırencı bulmak cok basıt.
Eger bu degerleri tam bilmiyorsan lede seri olarak 470 ohm luk bir trimpot bağla ve 5v u uygula.
Selam,

Ben olsam pota seri bir direnç daha eklerim örneğin 100 ohm gibi. Dalgınlığa gelip potu uç kısmından yakmak, lede hasar vermek olası.
Değer bulunduktan sonra lede seri direnç girildiğinde problem olmaması lazım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

ise

7805 in çıkışına 2 adet 4001 diyotu seri bağlayarak direkt olarak verebilirsin. çıkışına kondansatör bağlamazsan max 7 khz frekansında 0.36v dalgalanma olur çıkışın ortalama değeri 3.56volt olur . kondansatör koyar isen  ısıya bağlı olarak 3.6 - 3.8 volt arasında değişecektir.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "Analyzer"
Değer bulunduktan sonra lede seri direnç girildiğinde problem olmaması lazım.
Analyzer

Hocam zaten uygun direnc degerını bulmak ıcın trımpot tavsiye ettim ve ayar yaparken dıkkat etmesını soyledım.Elbette trimpot vasıtası ıle uygun dırenc bulunduktan son yerıne sabıt dırenc takmak daha dogrudur.
@ise hocamın dedıgı mantıklı fakat ledın yanma voltajı 3,6v ise.
Sanırım arkadaş yanma voltajından emın degıl ve ledın zarar gormemesı ıcın bence ayarlı dırenc ıle (dikkatli bir şekilde) deneme yapması daha saglıklı olur.Uygun voltaj aralıgını tespıt edınce duruma gore sabit direnc yada diyot kullanabilir.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

futureng

Bu arada arkadaşlar led e 5V vermekten korkuyordum. Çünkü datashhetinde  3,8 V diyordu. Bende 27 Ohm 5W lık bir direnci seri olarak bağlayıp 5V verdim LED gayet parlak yandık. Uzun süre çalıştırınca inşallah bi sıkıntı olmaz.

OG

5-3,8=1,2V
1,2/0,35=3,42 ohm
Direnç gücü=1,2*0,35=0,42Watt
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "futureng"Bu arada arkadaşlar led e 5V vermekten korkuyordum. Çünkü datashhetinde  3,8 V diyordu. Bende 27 Ohm 5W lık bir direnci seri olarak bağlayıp 5V verdim LED gayet parlak yandık. Uzun süre çalıştırınca inşallah bi sıkıntı olmaz.

Eger yanma voltajı dedıgın gıbı ise 27ohm luk bir direnc ıle poroblem olmaz.5W olmasına gerek yok .yarım watt olur.
devreye 27 ohm baglarsan ve power ledın 3,8v ıle calısıyorsa 44ma akım vermıs olursun.Data shetındekı akım degerınıde solersen uygun dırenc degerı secılır.Oncekı mesajında 350 ma demıssın eger buda data sheet ınde yazıyorsa max. parlaklıkta yakman ıcın yaklasık 4ohm gıbı bır dırenc baglaman yeterlı olur.Eger suankı parlaklıktan memnunsan boylede kalabılır ama benım tavsıyem @ise hocamın dedıgı gıbı dırenc yerıne 2 diyodu seri baglaman bence daha iyi olucaktır.

futureng

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "futureng"Bu nedemek OG ?
yanı kullanman gereken dırenc degerı 3,42 ohm
gucu ıse 0,42 watt olsa yeter

futureng

Evet LED in datasheetinde 350mA diyor.  Bu durumda en iyisi dediğiniz gibi iki adet diyotla kullanayım.

fatihsatir

Dostum 7805 entegesini kullan fakat çıkışlarına koyacağın kondansatörler ile dalgalanmayı yok etsen çok daha iyi olur. Yoksa 0.5volta kadar dalgalanma yaşayabilirsin. ise arkadaşımızın dediğigibi 4001 diyodunu kullanabilirsin. Çıkışa seri olarak bağlayarak. Hemde piyasada çok rahat bulabileceğin bir diyodtur. Her yerde bulur..!
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!