2 adet Kablo Üzerinden 7 bit veri göndermek(8de yapılabil

Başlatan mert3162, 11 Ocak 2007, 16:41:35

mert3162

Arkadaşlar Ben Süper Bir Proje Görmüştüm Bu konuda Tecrübemi Paylaşayım Sizlerle

Hepinizin Tek Suçu Her Devrede Dijital Mantık Düşünüyorsunuz Unutmayı işin birde Analog Elektronik Yönü var Hepinizin Bildiği gibi Elektronik Sadece "1" lerden ve "0 " lardan oluşmuyor

Neyse Konumuza Dönelim

Devrede 7 Buton Ve 7 SMD Direnç 2 adet merkezi sisteme Giden kablo var var Ve bu bir tuş Kartı

Şimdi Yapılacak İşlemi anlatayım

Kablodan Bir uca +12v verilir Ve Her butonun Ucuna Farklı Direnç Değerlerine Sahip Dirençler Bağlanır.

Gelen Analog Sinyale Göre Pic'e işlem Yaptırılabilir

Örneğin
port a0 bitinden 2 volt gelirse şunu0 yap
port a0 bitinden 2.5 volt gelirse şunu1 yap
port a0 bitinden 3 volt gelirse şunu2 yap
port a0 bitinden 3.5 volt gelirse şunu3 yap
port a0 bitinden 4 volt gelirse şunu4 yap
port a0 bitinden 4,5 volt gelirse şunu5 yap
port a0 bitinden 5 volt gelirse şunu6 yap

Mantıkta Görüldüğü gibi tek bir Hat kullanılır baskı devrede yer kaplamassınız ayrıca kablo karışıklığı sonra erer benim gördüğüm sistemlerde her pic giriş ucuna 7 adet buton bağlanabiliyordu

Devrenin Şeması

|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan

Analyzer

Selam,

Peki oldu da R3 ile R4'ün paralel bağlanmış haldeki direnç değeri R2 ye eşit. Kullanıcı tuttu R3 ve R4'e aynı anda bastı veya kısa devre oldu R3'e basınca R4 de işin  içine giriyor. O zaman nasıl anlayacağız neyin ne olduğunu?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Direnç değerleri ikili sistemde kodlanacak şekilde hesaplanabilir. Ancak gürültüye duyarlı bir yöntem.

En basitinden bu devre değil de R-2R devresi yapılabilir. Böylece saçma sapan direnç değerlerine olan ihtiyaçtan kurtulunur.  Uygulamada değişken genlikli voltaj göndermekden ziyade sabit genlikli AC sinyal gönderilir. örneğin 555 devresinin osc frekansını değiştiren R yerine direnç grubu oluşturulur.

Basılan buton R yi ve sonuçta frekansı değiştirir. Frekans ölçme işlemi bir kaç kez yapılarak sonucun ortalaması alınarak gürültü etkisinden kurtulunmaya çalışılır. Bu ve benzeri sistemi forumda çok önceleri tartışmıştık.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Eagle_Tim

Sorun tek hattan bilgi göndermek ise usartı kullanmak daha temiz olur düşüncesindeyim. ben ürettiğim basket / voleybol skorbortlarında usart kullanarak tek hattan veri gönderiyorum çok temiz ve kablo kirliği uğraşma vs. olmuyor. gönderici PIC e butonları direkt dirençle pull up aderek verebiliyorsunuz 876 gönderici olarak kullanılırsa hem az yer kaplar hemde 20 buton direk pull uplı bağlanabilir..
ben altaki skorboard tiplerinde basitliği ve güvenliği açısından bu yöntemi tercih ediyorum. çünki bir tuş hem tuşa basmada hemde çekmede aynı
veriyi yolluyor böylece güvenlik problemini büyük oranda kaldırmış oluyorum çünki alıcı PIC aldığı iki veri nin aynı olması şartı ile işlem yapıyor. saygılar iyi çalışmalar..

Software and Hardware Design...

bzirapli

Eagle_Tim

Aktif olarak kullandığım bir sistem olduğu için ayrıntıya giremiyorum kusura bakmayın. Yeterince detay verdim, Size tavsiyem picproje de Usartı araştırıp isis de denemelerinizi yapmanız olur hem böylece sistemi kendiniz kurmuş olursunuz iyi çalışmalar..
Software and Hardware Design...

OG

Benzer mantığı BURADA görüp, esinlenip birçok yerde kullandım.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

mert3162

Arkadaslar benim incelediğim sistemde aynı anda bir buton kullanılıyor.

Örneğin Şifre girişi yada monitorlerdeki menu tuşları zaten 4 tuş vardır genelde monitorlerde menu exit yukarı asagı

ayrıca dirençlerin değerlerinin aynı olmaması gerekli

Ayrıca OG hocam Örnek Proje için Teşekkürler
|^^^^^^^^^^^^\ ||\
|__PICPROJE.ORG __
||'""|""\___
| _____________ l | |__|__|___| )
(@!)!(@)"""""**|(@) (@)****|(@)---------

Üstadlarım nonstradam & Logan