12 V DC MOTOR HIZ KONTROLÜ?

Başlatan crazyahmet, 12 Ocak 2007, 17:53:57

crazyahmet

MERHABA BEN PİC KULLANARAK L293D DC MOTOR SÜRÜCÜSÜ İLE 12V LUK BİR MOTOR SÜRDÜM,SORUNSUZ ÇALIŞIYOR AMA ÇOK HIZLI DÖNÜYOR(BU ARADA L293D Yİ 12V 1.3 A LIK KÜÇÜK AKÜ İLE BESLEDİM).DAHA YAVAŞ ÇALISSIN İSTİYORUM.HATTA 7805 İLE 5V SEVİYESİNE DÜŞÜRÜP O ŞEKİLDE SÜRDÜM YİNE ÇOK HIZLI.ÇOK YAVAS OLMALI..PRATİK BİR ŞEKİLDE NASIL YAPARIM BUNU?
Cömertlik ve yardım etmede  akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülülükte  deniz gibi ol...

muat

bunun için dişili kullanmak zorundasın, piyasada hazır redüktörlü motorlar var, onları da kullanabilirsin, ama aynı motoru kullanmak istiyorsan dişlilerden bi sistem kurmalısın.

Ziya

PWM modunda çalıştırabilirsin. Örneğin 1 ms aktifle 10 ms bekle bunu tekrar et. Motor yavaşlayacak ama gücü de zayıflayacaktır. Süre ile istediğin gibi oynayabilirsin. 16F628 kullanıyorsan 1, 877 kullanıyorsan 2 adet donanım PWM modülü kullanarak bu işi mcu ya yaptırabilirsin.

Güçten kaybetmemek istiyorsan muat arkadaşımızın tavsiyesine uyup redüktör ya da dişli sistemi kullanabilirsin.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

crazyahmet

Söylediğiniz uygun geldi ama nasıl yaparım bilmiyorum..16F628 kullanıyorum..bu aslında yaptıgım uzaktan kumandalı tankın bır parcası..kumanda kolundan sayı gonderıyorum alıcıda ona gore hıgh low yapıp L293D yi sürüyor..dedıgım gıbı 7805 ile 5v a dusurdum yıne hızlı geldı sonra LM317 ile ayarlı yaptım,3-4 volt arası verdım bu seferde motorlardan ses gelıyor ama bır türlü kalkış yapamıyor..PWM modu ile ilgili daha fazla bilgi var mı elinizde kod olarak nasıl yapmam lazım..güç işine gelince tankı aküsüyle beraber hareket ettırsın yeter cok agır degıl zaten..ilginize teşekkür ederim..
Cömertlik ve yardım etmede  akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülülükte  deniz gibi ol...

unerakcay

LIST	P=16F877A
	INCLUDE	"P16F877A.INC"

SAYAC1 EQU	H'20'
	SAYAC2 EQU	H'21'
	BIRLER	EQU	H'22'
	ONLAR	EQU	H'23'
	YUZLER	EQU	H'24'
	BINLER	EQU	H'25'
	ONBINLER	EQU	H'26'
	SCKLK	EQU	H'27'
	TMR0SYC	EQU	H'28'
	STTSYDK	EQU	H'29'
	WYDK	EQU	H'2A'
	ORNEK	EQU	H'2B'
	ORG		0
	GOTO	ANA_PROG
	ORG		4
	GOTO	KESME
ANA_PROG	
	BANKSEL	TRISA;-----------------------------------BANK1 E GEÇ---------------------------
	MOVLW	H'01'
	MOVWF	TRISA
	BCF		TRISC,	2
	CLRF	TRISB
	CLRF	TRISD
	;------------ADC SETUP------------
	MOVLW	B'10001110'	;ADC SETUP AYARLARI RAO ANOLOG GİRİŞ DİĞERLERİ DİJİTAL REFERAN BESLEME
	MOVWF	ADCON1

;------------PWM FREQUENCY SETUP------
	MOVLW	D'102'
	MOVWF	PR2
	;------------PWM FREQUENCY SETUP------

;------------TIMER0 KESMESİNİ AKTİF YAP--------------
	MOVLW	H'D3'		;TIMERO KESMESİ VE PRESCALER DEĞERİ AYARLANDI
	MOVWF	OPTION_REG

BANKSEL	CCP1CON	;-------------------------------BANK0 A GEÇ----------------------------
	CLRF	ONBINLER
	BSF		INTCON, 5	;TIMERO KESMESİNE İZİN VER
	BSF		INTCON,	7	;TUM KESMELERE IZIN VER
	CLRF	TMR0SYC	
	MOVLW	H'01'
	MOVWF	TMR0
	MOVLW	B'1000001'
	MOVWF	ADCON0		;ADC KANALI RAO SEÇ FREKANSINI AYARLA ADC ON
	CLRF	SCKLK

;------------CCP1 SETUP-----------
	MOVLW	H'0C'
	MOVWF	CCP1CON		;CCP1 PWM MODUNU SEÇ
	;------------CCP1 SETUP-----------

;------------TIMER2 SETUP---------
	MOVLW	D'4'		;TIMER2 ON PRESCALER 1:1
	BANKSEL	T2CON
	MOVWF	T2CON
	;------------TIMER2 SETUP---------

BASLA
	BSF		ADCON0,	GO	;ADC2DEN VERİYİ OKU
TEST
	BTFSC	ADCON0,	GO	;OKUMA TAMAMLANDI İSE DEVAM ET 
	GOTO	TEST
	BANKSEL	ADRESL
	MOVF	ADRESL,W
	BANKSEL	CCPR1L
	MOVWF	CCPR1L
	MOVF	ORNEK,	W
	MOVWF	SCKLK
	CALL	BCD
	MOVF	ONLAR,	W
	MOVWF	BINLER
	MOVF	BIRLER,	W
	MOVWF	YUZLER
	MOVLW	H'0B'
	MOVWF	ONLAR
	MOVLW	H'0C'
	MOVWF	BIRLER
	CALL	DISPBAS
	GOTO	BASLA
DISPBAS
	;--------BIRLER BASAMAGINI YAZ----------
	MOVF	BIRLER,	W
	CALL	BCD_2_7SEG
	MOVWF	PORTB
	MOVLW	H'01'
	MOVWF	PORTD
	CALL	GECIKME
	;--------ONLAR BASMAAĞINI YAZ-----------
	MOVF	ONLAR,	W
	CALL	BCD_2_7SEG
	MOVWF	PORTB
	MOVLW	H'02'
	MOVWF	PORTD
	CALL	GECIKME
	;-------YUZLER BASAMAĞINI YAZ----------
	MOVF	YUZLER,	W
	CALL	BCD_2_7SEG
	MOVWF	PORTB
	MOVLW	H'04'
	MOVWF	PORTD
	CALL	GECIKME
	;-------BINLER BASAMAĞINI YAZ----------
	MOVF	BINLER,	W
	CALL	BCD_2_7SEG
	MOVWF	PORTB
	MOVLW	H'08'
	MOVWF	PORTD
	CALL	GECIKME
	;-------ONBINLER BASAMAĞINI YAZ---------
	MOVF	ONBINLER,	W
	CALL	BCD_2_7SEG
	MOVWF	PORTB
	MOVLW	H'10'
	MOVWF	PORTD
	CALL	GECIKME
	RETURN
BCD
	CLRF	BIRLER
	CLRF	ONLAR
	CLRF	YUZLER
	CLRF	BINLER
ONLAR_KONT
	MOVLW	H'0A'
	SUBWF	SCKLK,W
	BTFSS	STATUS,C
	GOTO	BIRLER_KONT
	INCF	ONLAR,	F
	MOVLW	H'0A'
	SUBWF	SCKLK,F
	GOTO	ONLAR_KONT
BIRLER_KONT
	MOVF	SCKLK,W
	MOVWF	BIRLER
	RETURN

BCD_2_7SEG
	ADDWF	PCL,	F
	RETLW	H'3F'
	RETLW	H'06'
	RETLW	H'5B'
	RETLW	H'4F'
	RETLW	H'66'
	RETLW	H'6D'
	RETLW	H'7D'
	RETLW	H'07'
	RETLW	H'7F'
	RETLW	H'6F'
	RETLW	H'80'
	RETLW	H'63'
	RETLW	H'39'
GECIKME
	MOVLW	H'0F'
	MOVWF	SAYAC1
DONGU1
	MOVLW	H'FF'
	MOVWF	SAYAC2
DONGU2
	DECFSZ	SAYAC2
	GOTO	DONGU2
	DECFSZ	SAYAC1
	GOTO	DONGU1
	RETURN
KESME
	MOVWF	WYDK
	MOVF	STATUS,	W
	MOVWF	STTSYDK
	BANKSEL	TMR0
	BTFSS	INTCON,	5
	GOTO	KESME_SON
	BTFSS	INTCON,	2
	GOTO	KESME_SON
	MOVLW	H'01'
	MOVWF	TMR0
	BCF		INTCON,	2
	INCF	TMR0SYC,	F
	MOVLW	H'FF'
	SUBWF	TMR0SYC,	W
	BTFSS	STATUS,	C
	GOTO	KESME_SON
	CLRF	TMR0SYC
	BANKSEL	ADRESL
	MOVF	ADRESL,	W
	BANKSEL	ORNEK
	MOVWF	ORNEK
	BCF		STATUS,	C
	RRF		ORNEK,	F
KESME_SON
	MOVF	STTSYDK,	W
	MOVWF	STATUS
	SWAPF	WYDK,	F
	SWAPF	WYDK,	W
	RETFIE

END

Ben bu programı geçenlerde sıcaklılla dc motor fan kontrolü proje ödevim için yapmıştım. Burada AN0 dan okunan sıcaklık verisi(LM35) ile dc motorun hıznı değiştiryor ve de aynı anda displayde yazdırılıyor. Bu programdan parçalar alarak kullanbilirsin burada CCPR1L registerinin içine yazdığın sayıyı değiştirerek doluluk oranını değiştiryorsun du sayı bu program için onluk taban da 0-102 arsında değişbilir. Programda bazı kullandığım hazır alt program var ondan dolayı işine yarmayacak bir çok yer olacaktır. eğer daha fazla yardıma ihtiyacın olursa yrdımcı olmaya çalışırım. Kolay gelsin...
Mikro C 6.20 MPLAB 7.50 EasyPIC4

ismetelk

motor 5 voltta hızlı donuyo ve 3-4 voltta da tankı harekete geçirecek kadar güç üretemiyosa pwm in bi anlamı olmaz sanıyorum. sonuçta pwm dediğimizde kare dalganın 1-0 süreleriyle oynayarak ortalama gerilim seviyesini düşürür. motoru değiştirmen yada o motora dişli sistemi eklemen şart.
motora dişli sistemini yapmak kolay iş değil  ankarada 30-40 milyona yapanlar var.
tavsiyem şarjlı tornavidalar var ya onlardan al. hem güçlü hemde tam istediğin seviyede yavaş bi motoru olacaktır.en ucuzları 15 milyon civarında. bataryasıda içinde. motora uygun bi tekrelek takabilirsen  işini fazlasıyla görür sanıyorum
kolay gelsin

crazyahmet

Daha önceden aklıma gelmedi,bastan farklı motor alsaydım keşke,step motor da kullanabilirdim,dediğin gibi tornavidalardaki motorlarda olurdu,6 lirayada onlardan vardı ama..Dc motor olunca hız konusunda ekstra teferruatlar gerekiyor..aslında step motor canavar gibi olurdu ama artık projenin sonuna geldim,biraz yarış arabası ayarında bir tank olacak ama neyse:)deneyim kazandık..ilginiz için teşekkür ederim.

crazyahmet

Unuttum sormayı akü 12V 1.3 A ve 2 tane 12V DC motor..L293D çok çabuk ısınıyor ve ısındığında kararsızlaşıyor bunun için bir öneriniz var mı?

eponymous

Soğutucu olabilir yada L298 entegresini kullanabilirsin motorları sürmek için.Sanırım o daha kararlı olacaktır

crazyahmet

L298 i de inceledim kullanan arkadaşlar aynı sorunun ondada olduğunu söylediler..soğutucu ile halledilebilir sanırım ama sorun onu yerleştirmekte,plaketin üstüne ne şekilde yerleştirsem ki verimli şekilde soğutsun entegrenin üst kısmına temas edecek şekilde yerleştirsem olur heralde..önerin için sağol..