PIC İLE AC Motor kontrolU

Başlatan mhk, 03 Temmuz 2003, 00:05:08

aster

Hımmm bu tca serisini çocukken kullanıyorduk,
şimdi bu işi pic ile halletme yolunu konuşalım artık
işler yoğun ama ben bir trifaze devre hazırladım az kaldı
onu vereyimde onun üstüne konuşalım

mhk

Sevgili aster . bir önceki sayfada verdiğim linkteki 16F877 ile dimmer projesini inceledinmi? Tasarımda şun açok dikkat ederim. GÜVENLİK!!! bir çok motor kontrol devresi gördüm hiç birisinde iyi bir güvenlik tedbiri yok. Ya sıfır geçişleri için şebekeye direk bağlamışlar yada tristörleri yada triyakları sürmek için çıkışa direk bağlamışlar. Trifaze yapmak biraz uğraştıracak lakin mantık aynı değişmiyor. Önemli olanda tek bir mikro ile bunu yapmak. İstersen verdiğim devreyi ve programı bir incele . İyi çalışmalar.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana

Prof.EleCTroN

Arkadaşlar benim anlamadığım birşey var. Niye sıfır geçiş için uğraşıyorsunuz  :?:

mhk

Sıfır geçişlerini okumadan nasıl kontrol olabilir? Motor kontrol için mutlaka fazların sıfır geçişlerini algılamak gerekir. Yoksa bilmediğim bir yönterm mi var? Paylaşırsan sevinirim.

Prof.EleCTroN

Çok güçlü motorları kontrol etmek istiyorsan sıfır geçiş olabilir ama orta ve düşük güç için köprü bağlantıyı kullanıp mcu + pwm sinyali uygulasan daha iyi olmaz mı?

mhk

Sevgili Electronicman. Sanırım yazdıklarında haklısın ;) . Lakin bende haklıyım.  ;) Burda motor kontrol derken motor soft start ve soft stop projesinden bahsediyordum. Motor soft start projesinde sıfır geçişlerini mutlaka algılamak gerek. Motor hız kontrolü için elbette sıfır geçişleri önemsiz. Başka bir konu , Motorun çektiği akımı ölçmek için büyük boyutta akım trafosu kullanmak yerine daha ucuz ve daha küçük bir malzeme varmı bildiğiniz. ?

diot

Halka şeklinde bir nüvenin içinden faz hattını geçirirsin. Bu primer olur, birde sekonder sardınmı ufacık trafo ile tele dokunmadan ölçüm yapabilirsin. Bakınız clamp metreler.

diot

unuttuğum bir konu..

motor AC olmalı ve faz akımı arttıkça sekonderdeki gerilim artar.

mhk

Teşekkürler diot. Clamp metreyi biliyorum. Lakin sormak istediğim bir şey var. Bu ferrit nüvenin etrafına faz telini sarmak gerekmezmi? Diğer bir soru AC motorlarda akım sezme ve hassasiyet hakkında bir şeyler yazabilirmisin? Yani doğruluk hassasiyet ve geniş ölçüm aralığı gibi . Teşekkürler.

diot

1. nüve içinden ne kadar çok faz teli geçirirsen okadar hassas olur fakat kalın tellerde sarım okadar zor olur. Motorun çektiği akım nekadar çok ise kullanım hassaslığı okadar azalıyor yani 30 A çeken motor için 10mA önemsiz bir akım. Çünkü yükve hız değişikliklerinde değişen  akım Amperlerler çivarında. Yani yüksek Akım çeken yerlerde Geniş ve hassas ölçüm yapmak anlamsız.(örnek: 70 tonluk kantar ile gram ölçmek gibi)

2. Eğer yüksek akım ölçeceksen, tek teli nüve icinden geçirmen yeterli. ama ben saracam diyorsan oda olur. (ozaman akım trafosu yapmış olursun.)

3. Hassasiyet konusuna gelince niye hassas olmasın. Sonuçta nüve içinden geçen manyetik akım, sekonder de doğru orantılı bir gerilim oluşturacaktır. Dikkat edilmesi gereken nokta nüve kesitinin hesabı. akım maksimum değere ulaşmadan nüve doymamalıdır.Yoksa hatalı ölçüm yapılır.

4. bu konu hakkında daha ayrıntılı bilgi için çeşitli üniversitelerde okutulan elektrik makinaları kitaplarına bakabilirsiniz.

mhk

Teşekkür ederim. Benim aklıma şu geldi. Senin dediğin gibi halka ferit nüve içine değişen akım göre 10-100 spir bobin teli sarmak. Çıkışını doğrultuğ opamp ile yükseltmek ve kazanç ayarını bu şekilde yapmak. Sanırım bu şekilde daha iyi bir sensör yapmış oluruz, lakin parazitler konusunda biraz şüphelyim. Çünkü parazit sinyallerde yükseltilecek , bunun için giriş devresine paralel kondansatör bağlarsak o da önlenmiş olacak sanırım. Teşekkür ederim.

diot

sonuçları birazda deneme yanılma yöntemi ile bulacaksı artık. Nüve olarak ferrit yerine silisli şaç kullanırsan yüksek frekanslı parazitler de azalma olur kanısındayım.

mhk

Haklısın. Teşekkür ederim. Boyutunun küçük olması için uğraşacağım.

seyyah

Akım ölçme için kendinizin uğraşmanıza gerek yok. LEM denen elemanlar var. Çalışma mantığı sizinki ile benzer. Hiç kullanmadım ama gördüm. Maliyeti de uygun olması lazım. Nerede bulursunuz bilemiyorum..

salim ALTIN

lem modülün distribütörü özdisan 0212 2499806 .  buradan okan bey ile görüşün. mükemmel bir malzeme ama fiyat konusunda biraz pahalı.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....