PNP ve NPN : Acik veKapali kontak

Başlatan sero52, 13 Ocak 2007, 11:57:30

sero52

Arkadaslar gecen bir soru geldi ama cevabini bulamadik.

Soru : PNP Tranzistor kapali kontak NPN Tranzistor Acik kontak olarak mi davraniyor.

Dusundum fakat cevap veremedim cunku benim bildigim kadariyla ikisinin arasinda sadece gerilim polariteleri acisindan terslik var.

Bu konuyla ilgili cevabi olan arkadaslara simdiden cok teşekkür ediyorum

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "sero52"Arkadaslar gecen bir soru geldi ama cevabini bulamadik.

Soru : PNP Tranzistor kapali kontak NPN Tranzistor Acik kontak olarak mi davraniyor.
Bu sorunun cevabı bence hiçbiri olmalı.
Her iki transıstorde dogru polarma altında iletime gecerler ve senın de dedıgın gıbı farklı kutuplarda calısırlar hepsı bu.
Ama kontak olarak degerlendırıp(mesela PLC mantıgı ıle dusunursek)
sorunun ne amacla ve nerede soruldugunu bılmıyorum ama o sekılde dusunuldugunde belkı normal bır soru olabılır.
Elektronık acısından dusundugumde cok sacma bır soru...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

Eagle_Tim

Mantıksal olarak akım veya voltaj gibi değerlere çok önem vermeden iki tip transistörü de aynı biçimde tetiklediğimizde evet biri açık diğeri kapalı kontak gibi düşünülebilir bana kalırsa, basit bir uygulama ile de göstermek mümkün
resimde görüldüğü gibi transistörler tamamen aynı bağlantılarla çalışıyor fakat
biri npn -diğeri pnp olduğundan sadece doğru tetiklenen iletime geçiyor..
yani biri açık - diğeri kapalı kontak durumunda da diyebiliriz mantık olarak..

Software and Hardware Design...

sero52

Aradigim cevap buydu cok teşekkürler

timpati

açık-kapalı kontak deyimi daha çok elektrikçilerin kullandığı bir terim, bunu elektroniğe nasıl uygularlar, hele ki bir lineer bölgede çalışması sayesinde audio kuvvetlendiricide sıklıkla kullanılan transistör elemanına? bence yersiz bir soru ama illa yanıt verilecekse; transistörün anahtarlama yaptığı uygulamalar için bir çözüm üretilebilir. polarma ve bağlantı şekline göre cevap "ikisi de" olur (bana göre hiç biri, kontaktör/röle mi bu?). çünkü pnp transistörün bazına emetörüne göre 0,6V (silisyum yarıiletkeni için, germanyumlarda 0,2V civarı) aşağısı verilince iletime geçer, npn içinse bazın emetörden 0,6V yukarıda olması durumunda iletime geçer (tam iletimde kollektör-emetör arası hemen hemen kısadevre olur).

ikisinin de bazını birleştirelim ve seri bir baz direnciyle aynı sinyali verelim, lojik "0" için pnp iletime geçer, lojik "1" içinse npn olanı.

sizin başlangıç konumunuz 0V potansiyeli ise pnp "kapalı kontak" konumundadır, giriş seviyesini yükseltirseniz "kontağını" açar. aynı durumlar için npn olanı tersini yapar.

gelgelelim bunlar bu kadar keskin değerler olmazsa ne olacak? yani direnç yüzünden bir sıfır volt ve bir de 5V vermedik de diyelim 2V verirsem azıcık iletime geçerlerse sizin kontakların ikisi de "vızıldar" iki arada bi derede kalırlar, siz boşverin en iyisi bu yarıiletken kontakları, elektroniği falan...mekanik röleleriniz yeter size, ha bir de kontrol kalemi tamam bitti işte, elektrik dediğiniz ne ki başka?
why mr. anderson, why ?