pardus için delphi

Başlatan turkbowling, 13 Ocak 2007, 23:47:41

turkbowling

arkadaşlar pardusda delphi benzeri yaazılım varmı?? kylix destegini borland kaldırmış
 linux'da yaygın olarak kullanılan delphi tarzı program varmı

bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim..

birkan

gtk kullanmak istersen, glade de arayüz yazırlayıp php, c, c++, ruby, php veya istediğin herhangi bir dilde kodlarını yazabilirsin. Arayüzle kodlarını yazdığın arabirimler farklı olunca önce biraz ürkütücü geliyor ama bir kaç gün içinde alıştıktan sonra çok zor olmadığını görebilirsiniz.

monodevelop un son sürümünde de artık delphi benzeri bir ortam oluşturulmuş. Delphi benzeri demeyelimde buna visual studio benzeri diyelim. Kodlar ve arayüz aynı ortamda hazırlanıyor, formu ve üstündekileri mouse kullarak çiziyorsunuz, c# kullanarak yazıyorsunuz ve linuxta sorunsuzca çalışıyor.

Ayrıca gambas isminde bir proje vardı, visual basic benzeri bir ortamda basic dili ile program geliştirmek isterseniz bunuda kullanabilirsiniz. Ama basic dilinde hiç program yazmadığım için gambas konusunda fazla bir şey bilmiyorum. Diğerlerinin hepsini kullanarak programlar yazdım.

Bu arada ben hiç pardus kullanmadım. Yukarda anlattığım programların pardusa kurulumu konusunda size yardımcı olamam, ama kurduktan sonra başlangıç aşamasında yardımcı olmaya çalışırım.