sumo robot

Başlatan paradox, 16 Ocak 2007, 03:03:49

paradox

arkadaşlar odtünün robot yarışmasına bir sumo ile katılayı düşündüm.aslında çoktandır düşünüyodum ama 3 mart kadar erken bi zamanda yapacaklarını tahmin etmediğimden hazırlanamdım.3 haftada sizce çıkarmı robot.

tasarım olarak öneri bekliyorum sizlerden.ben şöyle birşey düşündüm.soba borusu gibi bir boruyu kesip üst kısmını kapatarak içine devreyi koymak.yada saplam bir malzemeyi halka şeklinde çevreleyip birleştirmek.diğer robotu kaldırıp itebilmek için ise önüne rampa şeklinde bişey monte etmeyi düşündüm.burda ki ama robot yuvarlak olduğu için diğer robot tarafından kolay yakalanıp dışarı atılmayı engellemek.zaman kısıtlı,malzeme sorun sizce ne yapabilirim başka.

Klein

Bir arkadaşım anlatmıştı:

Bir pnömatik firması robot yapmış. Robot nargile içiyor. adı da
Tömbek Osman 1  :D

Megazord

elindeki malzemeleri kullanarak her şekilde robot yapabilin. bu senin hayal gücüne kalmış. anladığım kadarıyla rekor kırmak istiyorsun.
aceleyle yapılmış basit yapılı bir robotla yarışmaya katılmak doğru olurmu.
yarışmada derece elde etmeyi amaçlamalısın onun için yapacağın robotun mükemmel olmasına özen göster.
Robot yapımı çok beceri gerektiren bir iştir. azda olsa yeteneğinin olması lazım ve birazda tecrübe gerekir.
Daha önceden böyle bir şey yaptınmı ?
öneri olarak biraz planlı iş yapmayı düşün.  elindeki malzeme listesini çıkar. dier yapılmış robotları çok iyi incele her birinin beğenilen bir özelliği vardır . bunları listeleyip yapacağın robotta bulunmasını sağla. taklit etmekten kaşınmanızı tavsiye ederim. yaptığımız proje tamamen sizin eseriniz olmalı.
Bunları amaçlarsanız kısasürede bitirip başarı alma rekorunu kırarsınız.
3 hafta çok kısa değil, tabiki tecrübesi bulunan biri için.
Bu konuda acemi biri çok kısa zamanda yaptığı robotla yarışmaya girecem diyorsa birde başarı istiyorsa işi çook zor. o yarışmaya çok tecrübeli kişilerde katılıyor. eğer benimde bilgim çok diyorsan 3 haftada 3 robot yapan ama 1 robot bile yapmaya yetmez diyorsan bişey yapabileceğine eminmisin?  genede sen bilin istersen katıl.
Sana başarılar...
\/\/\/***PROFESYONEL ROBOT TASARIMCISI***\/\/\/

ismetelk

daha önceden böyle bişey yaptı isen vede maliyet sorun değilse 1 haftada bile yapılır robot. ama tecrüben yoksa çok fazla sıkıntıyla karşılaşacaksın ve çok şeyi deneme yanılma yoluyla çözeceğin için çok zaman gerekebilir.
yarışmaya bende katılıyorum yarışmada görüşürüz.
rakibe tiyo verilmez ama öncelikle güç ve hızı düşün. bide robotun yere ne kadar yakın olursa o kadar iyi. onun dışında şekil çokta onemli değil bence.

paradox

ilgilendiğiniz için sağol un.aslında önemli olan yarışma değil yarışmaya yetişmesede başlanmış bir proje olur elimizde sonu da gelir böylelikle.yoksa derslerden fırsat kalmayacak.4 arkadaşız yetiştirebiliriz sanırım.3 hafta birlikte kalmayı planlıyoruz artık yetişmesede seneye katılırız.

aslında bu başlığı açarken farklı bişeyler aramaktı maksadım.internette tonla sumo robot anlatımı var.nedir nasıl yapılır dersek ayıp etmiş oluruz.elektronikçi olduğumuz için dış kısmı ve tekerlek olayı bizi zorlar diğerleri çok zorlamaz.

tekerleği hazır nerden bulabiliriz acaba ankarada.bide nelere dikkat etmeliyiz.

ismetelk

hocam tekerleği biraz geniş yap mesela 3.5-4 cm genişliğinde olsun çapını motorun hızı ve gücüne göre ayarlamalısın.
ankarada hazır tekerlek satan yer vardır belki ama tavsiyem ostimde polyemit (sert plastik) maddeden  istediğin boyda ve genişlikte  tekerlek yaptırabilirsin etrafınada sürtünmeyi sağlamak için siyah bi madde yapıştırıyolar ama maddenin adını unuttum. motorunun miline görede ortasını deldirirsin tekerleği motora yerleştirme derdinde kalkar.
tekerleğin 1 tanesini 5 lira civarında yapıyolar.

paradox

tamam ismet hocam sağol cevabın için.

bu robotun önündeki eğimi indirip kaldırmak yarışmada yasak mı acaba biliyorumsun

x-tol

merhaba
Motor milini tekerleğe nasıl sabitliyorsunuz?Vida ile iki veya dört taraftan sıkıştırarak mı?

ismetelk

@x-tol
hocam ben motor mili ile eşit çapta deliği olan bi tekerlek buldum direk taktım. bide japon yapıştırıcısı ile sağlamlaştırdım bi sorunu yok. ama genelde dediğiniz gibi yapıyolar.

fatihsatir

Paradox, aynı yarışmaya ben 2 sumo 1 mini sumo 2 de çizgi izleyenle katılıyorum. 1 ay kısa bir süre değil. İnanki biz şuanda günde 18 saat çalışarak yapıyoruz ve 3 gün gibi kısa bir sürede bitirdik ve dohyomuza yerleştirdik. Düşündüğün tasarımda altına girip rakibi kaldırmak istiyorsun ama mesela şöle bir durumda var. Bi tasarımımda lastikler dışarıda ama yere 0.2mm. Yani altına girmen bayağı zordur. Çoğu kişide aynı şekilde yapmaktadır. Bazırlarıda tekerleri içe koyduğundan dolayı tekerleri yakalayıp dışarıya atamıyorsun. O yüzden iyi düşünmek gerekmektedir. Tekerlek konusuna gelince sürtünmesi iyi olan bi tekerlek alman gerekmektedir. Ban İtalya'dan getirttirdim. Biraz pahalıya mal oldu ama hayatımda böyle bi lastik görmemiştim. 3 haftada çok çok rahat yapılabilir ama elindekilere göre değişir. Sensör olarak ne düşünüyorsun?
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

paradox

@fatihsatir

verdiğin bilgiler için öncelikle teşekkür ederim.sınavlardan dolayı giremedim siteye cevap yazamadım.robotla uğraşmaya başlamıştık ki başvuru tarihinin geçtiği haberini aldık.bi defasında bakmıştım son tarih daha sitede yazmıyodu hemen bitmiş.neyse katılamıyoruz yani bu sene.izleyici olarak gelcem inş bir sorun çıkmazsa.

sensör olarak cny70 ile gp2d serisi sensörlerden kullanmayı düşünmüştük.seneye artık katılırım hala okulda olursam.

ismetelk

odtu deki yarışma için başvuru tarihi geçemedi sanırım hocam zaten internetten yapılıyıo başvurular. once kayıt oluyosunuz sonra başvurunuzu yapıyosunuz ve başvurular yarışma tarihine kadar yapılıyo diye biliyorum
başvuru tarihi geçen yarışma milli eğitimin yaptığı yarışma onunla karıştırıyor olabilirmisiniz

paradox

bana birlikte yapacağım arkadaşım söylemişti girip bakmadım bende siteye.şimdi baktım sanırım geçmemiş evet.2 hafta kaldı artık izlemeye geliriz çok üzüldüm ya keşke ben baksaydım.

Fixxer

Bu yarışma nezaman acaba haberimiz olursa gideris belki destekleriz :D
...............................

paradox

yarışma 3-4 mart tarihlerinde iki gün sürüyor.

ayrıntılı bilgi için :

http://www.odturobotgunleri.org.tr/