2 Faz için Zero Dedektör?

Başlatan mytap, 16 Ocak 2007, 09:37:54

mytap

2 Fazın toplamda sıfır geçişini stabil bir şekilde bulabilceğim bir devre, düzenek arıyorum. Lojik Kapılarla yaptım fakat fazla dayanmadı. Ortak uçlu bir trafo ile de bir devre yaptım fakat stabil çalışmıyor. Daha önce böyle bir uygulama yapan arkadaşlardan yardım bekliyorum.
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

mytap

Forumda ilgilenen yardımcı olabilecek kimse yokmu acaba?
-------------------------------------------------------- hayırlı günler, iyi çalışmalar..  --------------------------------------------------------

Klein

mytap

Alıntı yapılan: "Klein"ac optocoupler
Biraz daha bilgi verir misiniz?

Klein

içerisinde birbirine ters bağlanmış iki ledi olan optocoupler. örnek: sfh620

mytap

Elinizde örnek bir uygulama mevcut mu? Teşekkürler...

hunter

Dayanmayan logic bazlı sisteminizde  ne kullanmıştınız?
Bu sisteminizden bahsederseniz daha iyi bir çözüm üretilebilir.

mytap

4025 (3 input NOR Gate) ve 4001 (2 input NOR Gate) kullanmıştım. Fakat fazla dayanmadı. Acilen bir çözüm bulmam gerek ama ne? LM324 opamp ile bir sıfır dedektor yaptım tek faz için güzel çalışıyor. Fakat sistemde 2 fazın toplamda, sıfır geçişini acilen bulmam gerekiyor.

hunter

Sizin yaptığınız sistemin Logic olarak calisabilecegini sanmıyorum,

Toplamın sıfır geçişine bakmak için bir opamp ile toplama devresi kuracaksınız ve iki fazın sinyalini toplayacaksınız, daha sonra bu toplamı (ki bu toplam bu ölçmeye çalıştığınız fazlardan 60 derece farklı faza sahip bir sinüs olacaktır)gösteren çıkış sinyalini karşılaştırıcı modda çalışan opamp devresine giriş olarak uygulayıp çıkışına bakacaksınız. Osiloskop ile çalışmanızı tavsiye ederim.
Başarılar.

Bu resime bakarsaniz konuyu daha iyi anlayabilirsiniz,
kırmızı ve yeşil:  fazlar
mavi :      fazların toplamı
sarı: Mavinin(faz toplamının sıfır geçişleri(comparator çıkışından elde edeceğiniz çıkış)

mytap

Alıntı yapılan: "hunter"Sizin yaptığınız sistemin Logic olarak calisabilecegini sanmıyorum,

Toplamın sıfır geçişine bakmak için bir opamp ile toplama devresi kuracaksınız ve iki fazın sinyalini toplayacaksınız, daha sonra bu toplamı (ki bu toplam bu ölçmeye çalıştığınız fazlardan 60 derece farklı faza sahip bir sinüs olacaktır)gösteren çıkış sinyalini karşılaştırıcı modda çalışan opamp devresine giriş olarak uygulayıp çıkışına bakacaksınız. Osiloskop ile çalışmanızı tavsiye ederim.
Başarılar.

Bu resime bakarsaniz konuyu daha iyi anlayabilirsiniz,
kırmızı ve yeşil:  fazlar
mavi :      fazların toplamı
sarı: Mavinin(faz toplamının sıfır geçişleri(comparator çıkışından elde edeceğiniz çıkış)

Yani toplam 2 fazda 60 derece gibi bir kayma oluyor aslında asıl merak ettim konu buydu. Fakat osilaskobum şuan yok ve çıkmazlara girmeye başladım. Bir trafo ile 12VAC ye düşürüp opampla bir fazın sıfır geçişini buldum, hatta transistörlü bir devrede tasarladım gayet güzel çalışıyor. O halde 2 faz için başka bir tane daha trafo kullanmam gerekecek. Bir örnek uygulamama mevcutmu komparatör kullanmak konusunda?

hunter

1- opamp ile toplama devresini kurdunuz mu?
2- bu toplama devresinin çıkışını Compartor(lm139-239-339) in girisine verdiniz mi?

comparator için lm139 datasheet ine bakmanız yeterli.. bol ornekler gorebilirsiniz..
Kolay Gelsin.

mytap

Yukardaki analiz tablosunun devresinide buraya koyabilir misiniz? İsis e ait bir analiz tablosu sanırım. Teşekkürler

z

380V gerilimde sıfır geçişleri mi yakalamak istiyorsun?

220V tek fazda sıfır yakalamaktan hiç bir farkı yok.

Devrenin şasesi topraktamı? İşin içinde MCU varmı?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mytap

Alıntı yapılan: "bunalmis"380V gerilimde sıfır geçişleri mi yakalamak istiyorsun?

220V tek fazda sıfır yakalamaktan hiç bir farkı yok.

Devrenin şasesi topraktamı? İşin içinde MCU varmı?

Dedikerinizin aynısı. Sistemde MCU mevcut. SCR için 380volt faz kontrol yapmak istiyorum. 220volt için yaptım fakat dediğim gibi 380volt için stabil çalışan sıfır geçiş dedektörü sisteme dahil edemedim. Teşekkürler

z

Kendini üzdüğüne değmez. Opto kullan gitsin.

Opto ledinden 10mA akıtalım. Led gerilimini ihmal edelim.

380/10 dan yaklaşık 39K  P=380*380/39E3=3.7W  2W yada 3W direnç yakışır.

Opto emetorunu Gnd ye bağlarsan kollektorude pullup direnç ile 5V ye başlarsan kollektorden sıfır geçiş bilgisini alırsın.

Pullup değeri optonun CTR sine bağlı olacaktır. Bir kaç denemeyle de uygun yaklaşık değeri bulabilirsin.

Opto her 20ms de bir sıfır bilgisi verir. Bundan yararlanarak 10ms lik yarı peryoda ait geçişi işlemci timerı ile yakalarsın. (En azından C yada daha iyisi asm sana minimum oyalanma hatası yaptırır.)

Yok ben tek fazın nötüre göre  sıfır geçişini yakalayım dersen begendiğin herhangi bir yöntemle tek faz sıfırlarından MCUyu haberdar et. Timer sayesinde 2 fazlı sistemin hayali sıfır geçiş noktalarını bulabilirsin.

Yanlış hesaplamadıysam tek faz sıfırından 8333 mikro saniye sonra 2 fazlı gerilimin sıfırı gelir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com