Ultrasonik ses dalgaları ile madde tespiti

Başlatan XX_CİHAN_XX, 16 Ocak 2007, 16:12:45

XX_CİHAN_XX

Arkadaşlar bu ses dalgaları ile yansıyan cisimlerin yapısını (taş, toprak, su ,demir vs..) tespit etmek mümkünmüdür?
Altın arama dedektörlerinin mantığı nasıldır?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

armys2000

Altın arama ( Metal dedöktörleri) mantığında frekans farkı alınması yatar
uygun frekansta rezonansa alınmış bir bobin düşün   frekans  (A)= 600 kHz
ve birtanede B= 600 KHz de sabitlenmiş bir osilatorunun olduğunu düşün  

A osilatorunun frekansı Bobinin etkilenmesinden dolayı (Metal yaklaşması gibi ) bunun freakansı değişecek ve sen bunu diğer B sabit osilatorunle karşılaştırıp farkı alacaksın onuda duyulabilecek ses aralığında yaparsan  herhangi bir metala yaklaştığında beep diye ötecek kaba bir anlatım oldu ama en basit anlatım şekli bu iki tane osilator  birisi sabit diğeride bobine endeksli  Diğer Ultrasonic olayına da gelince bence mümkün en azından ultrasonografi mantığı bu

z

Ultrasonic ses dalgalarının toprak altına inebileceğini sanmıyorum.  (Toprağı jellemek lazım  :D ) Toprak altı araştırmalarında zemine çok alçak frekanslı (VLF) ses dalgaları ve/veya elektrik palsleri yollanılıyor.

Ultrasonic ses daha çok metallere uygulanan işlemlerin kalitesini tesbit etmede kullanılıyor.

Farzımisal kaynak noktasının kalitesi, döküm boşluklarının tesbiti gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

armys2000

Alıntı yapılan: "bunalmis"Ultrasonic ses dalgalarının toprak altına inebileceğini sanmıyorum.  (Toprağı jellemek lazım  :D )

Hocam ses her yere gidebiliri yeterki gidebileceği fiziksel bir ortam olsun katı maddelerde ses havadakine göre daha hızlı ilerler tam tersine toprağa veya yere ses havaya gidenden daha hızlı yayılır
havadaki hızı =340m/sn
çelikte  = 5000m/sn
toprakta =yoğunluğa göre değişiyor

tabii uygun güçte bir ultrasonic hoparlör ve bunu sürecek bir amplifikatör  

dünyanın diğer yüzünden bile çıkar eminim

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com