Delphi 8 de mscoree.dll sorunu

Başlatan aperion, 17 Ocak 2007, 15:53:37

aperion

Herkese merhabalar. Benim delphi 8 ile şöyle bir sorunum var. oluşturduğum programı derleyip exe uzantılı programı elde ediyorum. normalde bildiğim kadarıyla exe uzantılı bir dosya her bilgisayrda çalışması lazım. fakt ben bu exe uzantılı programı başka bir bilgisayarda çalıştırmayı denediğimde hep MSCOREE.DLL eksikliğinden dolayı programın çalıştırılamayacağına dair mesaj alıyorum. bu dinamik kütüphanenin açıklamasında runtime engine control gibisinden bir ifade yer alıyor. delphi içindeki bütün compiler özelliklerini inceledim fakat bu sorunu aşamadım. bu konuda çözüm önerisi olan bir arkadaş bilgi verirse sevinirim. şimdiden teşekürler.

suphi

hedef bilgisayarda MSCOREE.DLL varmı

otm

merhaba
delphide oluşturduğunuz program dll dosyasına başvuruyor.bu dosya windowsun altında olmadığında hata verir(genellikle system32 altında)
Delpide setup dosyası oluşturusanız kurulum esnasında dosyaları kopyalayacaktır.

aperion

cevap yazan arkadaşlara ilgileri için teşekkür ederim. ilk olarak hedef bilgisayarda mscoree.dll kütüphanesi yok. ben bunun delphinin kendine has bir kütüphane dosyası olduğunu düşünüyorum. benim kullandığım derleyici delphi 8. gecenlerde bir arkadaşım delphide derleme opsiyonu olarak runtime ile ilgili bir seçeneği seçip seçmediğimi sordu. ama benim yaptığım incelemede sadece runtime ı/o check aktif. bunu kadırdırıp derleme işlemini tekrar denedim fakat yine sonuç alamadım. delphi 7 derleyicisinde project option menusu altında compiler bölümünde böyle bir seçenek var. eğer bunu seçersek derleme sonucunda oluşan dosyanın boyutu çok küçülüyor. burdan exe uzantılı programın bazı sistem dosyalarını otomatik bilgisayardan kullanmasını sağlıyoruz. fakat delphi 8 de ben böyle bir secenek göremedim.