pwm yardım !!!

Başlatan dijitaltemas, 19 Ocak 2007, 16:30:31

dijitaltemas

Arkadaşlar bildiğiniz gibi 16F877 de iki adet ccp çıkısı var fakat ben 3. ccp çıkısınada ihtiyacım var. Bu nasıl yapacam bana yardımcı olabilirmisiniz. Sitede aradım fakat bulamadım. Pic basic pro da programı yazıyom.3. de frekans değerini nasıl belirleyecem. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz? iyi çalışmalar :)

supermakarna

3. çıkısı kendin yazılımla yapabilirsin ama basicde olmaz o iş 18f4520'yi tavsiye edebilirim.

dijitaltemas

hocam kendi yazılımımla yapacam asmde de yaparım ama o konu hakkında hiç bir bilgim yok :( ama bir yerde bir devrede 16f876 yile yapıldığını gordum. Nasıl yapacam bilmiyorum :(

XX_CİHAN_XX

Bir ara manuel 3 kanal pwm programı yazmıştım(rgb led kontrolu ıcın)
Asm de yazıldı buda forumdaki linki:

http://picproje.org/index.php/topic,12860&highlight=pwm
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

dijitaltemas

@cihan hocam sizin yazıyı daha önce inceledim ama programda frekans veremiyoruz sanırım. Size mail attım oda ulaşmadı gibi size eğer sizin bilginiz varsa bana yardımcı olabilirmisiniz? :)

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "dijitaltemas"@cihan hocam sizin yazıyı daha önce inceledim ama programda frekans veremiyoruz sanırım. Size mail attım oda ulaşmadı gibi size eğer sizin bilginiz varsa bana yardımcı olabilirmisiniz? :)
Frekanstan kastınız duty cycle degerlerini ayrı ayrı verrek pwm cıkıslarını kontrol etmek ise bu yazılımla onu yapabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

dijitaltemas

frekanstan kastım picbasicprodaki hpwm komutunu gibi kullanmak 3. pwm çıkısını hpwm pin,değer,frekans şeklinde hocam pwm komutunda değer ve çalısma adedini veriyoruz ben frekans vermek istiyorum. Biraz karısık bir durum :)

XX_CİHAN_XX

Dostum oturup  prog yazmak gerekır oyleyse.
Eger cıkarman gereken frekans degerlerın belli ise işin daha kolay.
Pwm bu iş için şart değildir.Frekansı olusturman için oluşturacagın sinyalin periyodunu (t=1/f) hesaplıyacaksın.Ardından bu sure kadar lojık 1 ve lojık 0 ureticeksin.Örneğin 1hz sinyal üreticeksin (t=1/1=1) bu durumda 1 sanıye lojık0 1 sanıye lojık 1 veren bir dongu olusturacaksın.