Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

receiver bozuk

Başlatan teknikelektronikci, 20 Ocak 2007, 20:55:40

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "mustafa_cmbz"hoca geç kaldım ama bişey sorcam cihazı hiç çalışmıyor derken yanı displaylere hiç sekil gelmiyormuydu yanı en azında ---- olması gerek öle ise flash ile alaksı yok :d beslemeden 3-4 tane kondastör var onalr sökülecek dediğin gibi adam onları sökmüş 30ytl almış :d o kondastörler benıde çok yanıltıyordu ölçtüğünde besleme katı cıkıs veriyor ama  cihaz çalışmıyor :d sonra fark ettim kondastörlerin üsüt azıcık şişmiş daha sonra o arızayı belledim bu arızayla gelen her cihazın bu kondastörlerini değiştirdim şişik olsada olmasada :d 20-25 ytl arası geçiriyoduk ama senden fazla almışlar işlemı senın yanındamı yaptılar :D

hocam malesef yanimda yaptilar ama bi kismini gördügüm bir tek kondansatörleri degitirmislerdi birde chipi söküodu ama malesef deginiz gibi daha önce evde baktigimda smps cikis veriordu fakat cihaz calismiyordu belkide adam sirf kondansatör degistirdi chipide maksat is yapilmis gibi gözüksün diye söktü takti filan ama dedginiz gibi aslinda receiver de --- vardi sanirim ya da displaydeki noktalar yaniodu diye hatirliyorum ama isin ilginc yani receiveri 2 kez daha adama götürdüm tamir etmesi icin ve halen 3 haftadir tamircide sebebi ise hafiza hep siliniyordu adam dedi flash entegerisni komple degistircem nese bakcaz artik sonucu ne olacak ama bu sefer para vermem cünkü 30 ytl den sonra tekrar bi 10 ytl vermîstim neyse adam söyledi zaten bundan para almam diye cevabiniz icin tesekür ederim kolay gelsin
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

z

Anahtarlamali guc kaynaklarinda ozellikle de flyback tipi kaynaklarda, yuksek frekansli trafonun sekonderinden elde edilmis ve dogrultulmus voltaj dogrultma (filitre) kapasitelerine darbeler halinde uygulanir. Bu aynen civinin basina cekicle vurmaya benzer.

Kapasiteler bu agir sartlardan dolayi isinirlar. Isinan kapasitede elektrolit buharlasir ve aluminyum govdeyi sisirir. Nihayetinde bir gun gelir kapasitor sesli yada sessiz yarilir.  

Buna ragmen cihaziniz uzun bir sure  calismaya devam eder. Ancak bir sure sonra kapasitenin elektroliti atmosfere acilan yariklarindan buharlasip kacmaya baslar (Bu duruma kapasite kurudu da deriz).

Cihaz bu olaylar gelisirken (bir kac  ay belki 1 sene) islevini gormesine ragmen size bir sekilde anormallikler hissettirir. Gun gelir cihaz calismaz olur.

Eger sozkonusu kapasitor arizasi daha ciddi elektronik arizaya neden olmamissa kapasitorlerin degismesiyle cihaz tekrardan calismaya baslayacaktir.

Ancak,

Ozellikle flyback tipi anahtarlamali guc kaynaklarinda kapasiteler ani ve yuksek degerli akimlarla doldurulurlar. Kapasitelerin ESR dedigimiz esdeger seri direnci bu buyuk darbeli akim etkisinde buyuk ripil olusumuna neden olurlar.

Bu ripil devreleri olumsuz etkileyebilir.

Ayrica, anahtarlamali guc kaynaklarinda kullanilan kapasitorlerin calisma sicakliklari genelde klasik elektrolitik kapasitorlerin sicaklik degerlerinden
daha yuksektir.

Bu nedenle arizali bir guc kaynagindaki kapasitenin ustundekileri okuyup saticidan 100uF 25V elektrolitik kondansator verirmisin demek yanlis olur.

Peki nasil isteyeceksiniz. Acikcasi bu gune kadar ben bu tip kondansator ihtiyaclarimi arizali guc kaynaklarindan sokmek suretiyle temin ettim.

Malzeme saticindan nasil alinir bilmiyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

sitenindelisi

LESR dediğinizde anlıyorlar lakin gonderdiklerı o oluyor mu? tartışılır...
Ben halen bu konuda net bir bilgiye ulasabilmis değilim; LESR olan bir kondansatorün uzerınde ne gibi belirleyiciler vardır?
LESR olduğundan emin olduğum bir kondansator gecmediği için elime, mukayese imkanım da olmadı. Tedarikçilerden de bu konuda sağlıklı bilgi verebilen cıkmadı, sanırım yanlış tedarikçilerle çalısıyorum. Tam Türk işi :D

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "sitenindelisi"LESR dediğinizde anlıyorlar lakin gonderdiklerı o oluyor mu? tartışılır...
Ben halen bu konuda net bir bilgiye ulasabilmis değilim; LESR olan bir kondansatorün uzerınde ne gibi belirleyiciler vardır?
LESR olduğundan emin olduğum bir kondansator gecmediği için elime, mukayese imkanım da olmadı. Tedarikçilerden de bu konuda sağlıklı bilgi verebilen cıkmadı, sanırım yanlış tedarikçilerle çalısıyorum. Tam Türk işi :D

hocam piyasada zaten  adam akili tedarikci yoki eleman almaya gidiorum atiorum glcd alacam diyiyorum bunun cipi hangisi ks0108 mi diye adam diyor ben nerden bileyim atiorum süper led alacam bunun candelasi efendim osu susu kac diyiyorum ben nerden bileyim diyor led leddir diyor picmi alcam kac Mhz calisir diyorum ben bu elemani tanimam dio istiolar satioruz diyor

ayrica bunalmis hocam ayrintili anlatim icin tesekürler cok degerli bilgiler veriorsunuz
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Veli B.

Klavyenizde bir problem var sanirim, bazi harfleri basmiyor!

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: "katana"Klavyenizde bir problem var sanirim, bazi harfleri basmiyor!

hocam özür diliyorum bir dahaki sefere dikkatli olurum mesaji düzeltdim