Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

Ana Menü

receiver bozuk

Başlatan teknikelektronikci, 20 Ocak 2007, 20:55:40

teknikelektronikci

merhaba arkadaslar üstdalar elimde bozuk bir receiver gecti phonotrend sdr5600 modeli cihaz hic calismior arizanin önce smps katinda oldugunu tahmin ettim fakat cikislar da voltaj var cikisda 10 tane cikis var 2 tanesi haric hepsinde cikis var acaba o 2 tanesinde olmamayisindanmi calismiordur yoksaana ariza anakart bölümündemidir cihaza ilk enerji verdigimde displaydeki nokta yanip sönüor onun haricinde displayde hic bir sey yok yani calismior sonradanb yazilim silinmis olabilirmi diye düsündüm bana bu konuda yardimci olabilirseniz sevinirim not: daha önceleri calisirken isindimi cihaz kilitlenior ve program hafizasini siliordu ;)    simdidien tesekürler
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

aslan_korhan

Genellikle Flash'lar arıza yapıyor bu tür cihazlarda.  
2 çıkışın voltaj vermemesi ilginç. Beslemeyi kontrol edip burada kesin olarak voltaj varmı yokmu anlamalısın.
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

teknikelektronikci

hocam cevabiniz icin öncelikle tesekür ederim acaba bu flash bozulmus ise degisme sansi varmi birde hangisi flash bunlardan asagiya resim koydum yardimci olursaniz evinirim ayrica smps den 12 kablo geliormus dedigim gibi 2 cikis 0 volt devreye baktim problem gözükmüor simdiden tesekürler saygilar

edit:üstadlar smps cikislarini asagidaki gibi yazdim sorunun burdan olcagini sanmiorum ama sizce bu degerler normalmi ?

1>>>>>33.6v
2>>>>>probun bir ucu sasedeyken 0 volt ama probu saseden alip diger uclara degdirdigimde hangisinie degdirdiysem onun degeri var
3>>>>>21.4
4>>>>>12.5
5>>>>>12.5
6>>>>>5.0
7>>>>>5.0
8>>>>>probun bir ucu sasedeyken 0 volt ama probu saseden alip diger uclara degdirdigimde hangisinie degdirdiysem onun degeri var
9>>>>>1.68
10>>>>1.68
11>>>>probun bir ucu sasedeyken 0 volt ama probu saseden alip diger uclara degdirdigimde hangisinie degdirdiysem onun degeri var
12>>>>sase (siyah)
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Göktuğ

Ana chiplerin datasheetlerini indirip besleme pinlerini ve kac volt ile beslendiklerini tespit ettikten sonra devrede gereken voltajların olup olmadıgını kontrol et. Buyuk chiplere gelen voltajlarda sorun gozukmuyorsa besleme sorunu buyuk ihtimalle yoktur.

aslan_korhan

Sol-üst taraftaki flash. Ama bundan önce goktug1217'in dediği gibi Entegrelere voltaj gelip gelmediğinden emin olman lazım...

teknikelektronikci

merhaba üstadlar ilginiz icin öncelikle tesekür ederim dediginiz gibi yapmaya calistim ama o dediginiz flash entegreyi ölcemedim cünkü bacaklari cok yakin kisa devre filan yapar im diye korktum ;) ama o entegre bayagi bi isinior fazla diil ama hissedilior acaba bu normalmi birde hemen voltaj girisnde 3 bacakli bi entegre var datashetine baktim regülatör entegresiymis giris 5 cikis 2.46 civari sanirim bnda problem yok
fakat cikislarda devreye bagli iken yukaridaki degrelere göre yükslme gördüm 2-3 voltluk bu normaldir umarim sonuc olarak durum halla ayni sanirim tamirci yollu gözüktü ama sanirim korhan hocam dediginiz gibi flash gümlemis olabilir cünkü bayagi bi isinmis cevaplar icin tesekürler saygilar

edit :korhan hocam dediginiz büyük entegre flash değil kod cözücüymüs onun yanindaki ufak bi entegre var oda flash memeory mis datashetlerini bulup baktim
flash amd firmasinin  am29lv160   am29lv

büyük chip ise omega sti 5518

aslan_korhan

Gerçi bu entegreler ısınır ama ne kadar ısındığını bilemeyeceğim. Bunların beslemesi 3.3V falan olması gerekir.
Benimde bir keresinde durduk yerde Receiver'in Flash'ı yanmıştı...

z

Benim receiverda durup dururken nerede ise her 20 dakikada bir resetliyordu. Cihazın içini açtığımda büyük çipin bayağı bir ısındığını gördüm. Uyduruk bir soğutucu Çin işi şekilde monte edilmiş ve çipe tam temas etmediğinden ısıyı emip atamıyordu.

Sıcak silikonla metal soğutuculu bir fanı iğrenç bir şekilde çipe oturttum ve fana uygun bir yerden besleme verdim.

Resetleme sorunu bitti sayılır. Haftada bir gene bazen resetliyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

teknikelektronikci

hocam sizinkine gene sogutucu filan koymuslar bizimkisine onu bile koymamislar sanirim sorun bunda artik bu hafta cankayaya gidip cipi arayacam onun haricinde elinde olan satan varsa omega sti 5518 chipi fiatinida yazarsaniz sevinirim tesekürler ilginiz ve cevaplariniz icin

Ziya

receiver üzerindeki işlemcinin datasheetini ararsanız çok zor bulursunuz. 3 yıl önce ben aradım ve dediğim gibi çok zor buldum. Pek çok yabancı forum dolaştım. Sonunda receiver üreten firmadan bir eleman sızdırmış ve bir yere atmış. Üzerinde Classified damgası var. Yani çipi üreten firmaya özellikle çip hakkındaki teknik bilgileri dışarı vermeyin diye sözleşme imzalamışlar. Voltaj bilgilerini bilinen flash rom, ram, rs232 convertor gibi çevre elemanlarının voltaj karakteristiklerinden de anlayabilirsin.

TASİŞ te dijital receiverlar var. Fiyatları da makul seviyede. İzmir TASİŞ te bulabilirmisin bilmiyorum (internetten perakende satış listesinden bakabilirsin). Onlardan bir tane al (alırken çalıştığını göstersinler yoksa hem garantisiz hem de geri almıyorlar). İçerisinde kullanılan malzemeleri internetten araştır ve aynı malzemelerin kullanıldığı modeli al. Birbirine yedek parça sağlarlar.

Ben TASİŞ'ten geçen hafta 50 YTL ye VisionDTV PCI kart aldım. Kullanılmamış ve orjinal paketinde. Biraz zor oldu ama sonunda çalıştırdım. Bilgisayardan izleyeceksen tavsiye ederim. Hatta uydudan gelen internet bilgilerini hardiskine kaydedebilirsin. Resim, müzik, vs filtrelerini aç ve kaydet. Benim dandik çanaklardan çıkan zayıf sinyaller nedeniyle biraz sorun yaşadım ama şu an ProgDVB ile pek çok kanalı izleyebiliyorum. Kendi yazılımı ile harddiske mpeg2 kayıt alabiliyorum.
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey

teknikelektronikci

hocam tavsiyeleriniz icin tesekür ederim o dediginiz pci karrtini alamam cünkü laptop kullaniorum :)
hocam birde reciverdeki 3 chipin datashetini buldum ama sanirim islemci değil bunlar
hocam ben anladigim kadariyla siz diorsunuz hic ugrasma git 50 ytl ye al onu kullan ;) mantiklica aslinda :-)
ama dediginiz güzel yöntem birbirine yedek parca yapmakbakimindan
tekrar ilginiz icin tesekürler saygilar

Göktuğ

aslan_korhan soylemiş flashlar genelde 3.3V civarında besleniyor.

Regulatorun datasheetinde çıkış voltajı yazıyordur. Flashın yakınında oldugundan kuvvetle muhtemel regulator tarafından besleniyordur. Kısa devre yapacagım diye korkmana gerek yok . Kısa devreden bozulmazlar. Ancak statik elektrikten cok fazla etkilenebilirler. Devreye ve ozellikle flash turu entegrelere çıplak el ile dokunmayın.

Ayrıca flashta program bulunuyor olabilir. Flash yandıysa değiştirmeniz sonuç vermeyebilir.

teknikelektronikci

evet üstadlar bugün receiveri yaptirdim icine 30 ytl kacmis oda flashi silmis :) adam smps katinda 2-3 kondansatör degistirdi flashi yerinden söküp daha önce kopyaladigi bilginin aynisi buna yükledi sonrada yerine takti smd malzemeyide sökerkende bi sivi sikip sicak hava tabancasiyla isiti sonra cikarti lehimlemyide o yöntemle bana kazik yemisim gibi geldi sizce fiat nasil 30 ytl

aslan_korhan

O kadar iş yaptıysa fiyat normal diyebilirim.
Flash yüklerken çok dikkatli olmak gerekiyor. Hatalı bilgi yüklemek veya yüklerken ortada kesmek gibi şeylerden dolayı bozuluyor bunlar...

mustafa_cmbz

hoca geç kaldım ama bişey sorcam cihazı hiç çalışmıyor derken yanı displaylere hiç sekil gelmiyormuydu yanı en azında ---- olması gerek öle ise flash ile alaksı yok :d beslemeden 3-4 tane kondastör var onalr sökülecek dediğin gibi adam onları sökmüş 30ytl almış :d o kondastörler benıde çok yanıltıyordu ölçtüğünde besleme katı cıkıs veriyor ama  cihaz çalışmıyor :d sonra fark ettim kondastörlerin üsüt azıcık şişmiş daha sonra o arızayı belledim bu arızayla gelen her cihazın bu kondastörlerini değiştirdim şişik olsada olmasada :d 20-25 ytl arası geçiriyoduk ama senden fazla almışlar işlemı senın yanındamı yaptılar :D