IR2112 beni aldatıyor mu?

Başlatan aster, 23 Ocak 2007, 13:31:58

aster

IR2112 yi incelediğimde bir şey dikkatimi çekti şöyle ki,

~3 faz sürücü de Q1, Q2, Q3, Q4 ü tek yerden besleyerek sürmüş
Q2, Q4 ü bir yerden beslemesini anlarım ama Q1 ve Q3 ü anlayamadım

bu 4 mosu sürmek için 3 ayrı izoleli besleme kullanması gerekmez mi?

yoksa kendi içinden bunu hallediyor mu? ediyorsa nasıl?  :roll:

z

Bu bir SİHİR, inanmıyorsan forumda sihir diye araştır ve Çöztürk'le olan muhabbetimize bak.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

aster

Hocam, 2.5 sene önceki yazışmalarınızı okudum, o zamanda okumuştum ama görüyorum ki sadece okumuşum.
Tam manası ile anlamam için biraz daha araştırmam gerekecek,  :roll:

Sizin forumdaki yazılarınızın her kelimesini tekrar tek tek okuyup analiz etmem de  fayda var

Analyzer

Selam,

Evet nasıl oluyor da aynı kaynaktan besleniyorlar? Ben de merak ettim? Bahsi geçen konu hangisi, link verebilir misiniz?

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

emrahmrcn

bütün iş bootstrap denilen kond. lerde(C1 ve C2) gizli.Ne zamanki Q2 on konumuna geçerse Q2 üzerinden C1 de Q1 in source na göre bir voltaj şarz oluyor.Q2 off konumuna geçtiğinde ise C1 de artık Q1 i on konumuna geçirecek halihazırda voltajımız depolanmış olarak kullanıma hazır ve nazır olarak bekliyor.Yalnız bu sistemin çalışması için sürekli Q2 nin on-off olması lazım.
Benim yaradılışımda bir ayrıcalık varsa o da TÜRK olmamdır. M.K ATATÜRK

omenek

Başlangıçta Vcc=16v , Com=0v

Bu durumda Q2 nin iletime geçebilmesi için şartlar uygun
Q2 iletime geçince  Vs yaklaşık sıfır volt , Vb=16v-vD7 bu gerilim aynı zamanda C1 uçlarındaki gerilim.Q1 in iletime geçebilmesi için şartlar uygun.

Q1 drain voltajını +300v kabul edersek ,Q1 iletime geçince Vs yaklaşık 300v olur,Vb yaklaşık 316v-vD7 olur.

İnşallah yanlış düşünmüyorumdur.Kolay gelsin.

OG

Q1 sürülmesi için gereken voltaj C1 den
Q2 sürülmesi için gereken voltaj C2 den
Q3 sürülmesi için gereken voltaj C3 den
Q4 sürülmesi için gereken voltaj C4 den sağlanır.

C1 in şarj olabilmesi için Q2 nin iletime geçmiş olması gerekir (Şarj yolu= D7, R1, C1, R3, Q2 dir).  Q2 hiç iletime girmedi ise C1 şarj olamaz Q1 de sürülemez.

Q2 in iletime gecebilmesi için gereken C2 gerilimi ise bir başka faktöre bağlı değildir. Yani C2 her halde şarj olabilmektedır. Yani Q2 her an sürülmeye hazırdır.

Q2 yi 1 kez sürdüğünüzde de C1 şarj olacak ve Q1 için gereken voltaj elde edilecektir.

Aynı durum Q3-Q4 ikilisi için de gecerlidr.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

KAZIMUGUR

IR2112 nin sürücüsü HP4504 de yakışıklıdır.

İki yıl önce,şimdi pişman olduğum bir yardım sırasında kullanmıştık.
Önce 3 faz sonra tek faz köprüye döndü ödev.Sözde ödev sonrasında paylaşacaktı.

Köprüyü başarı ile sürmüştü IR2112.
Genelde çok sarımlı trafo tercihimdi ama bu da işini iyi yapıyor.

Aslında en üstteki sayfanın gerisini incelemek de bu işlere dalmak isteyen arkadaşlar için iyi örnek.

AN1664 <<<