l 297-l298 sürücü devresi

Başlatan selba, 23 Ocak 2007, 22:45:16

selba

mach için link
machsupport
mach quantumu(mach4) öneririm.kolay gelsin.
selba

findux

arkadaşlar bu l297-298 projemde kullanmak istiyorum.malzemmelerini aldım fakat hacettepeli kardeşin yapmış olduğu baskı devreyi ütüleme yötemiyle çıkarmak çok zor ,yollar bayağı sık ve motor besleme yolları ince. benimde herhangi bir pcb cizme programını kullanmışlığım yok sayılır.siz arkadaşlardan isteğim bu devrenin başka pcb versiyonunu paylaşabilecek olan varmı?şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.

selba

mrb
linke bir göz at.başka devreler de mevcut
pminmo.com
selba

tayyar

L298-297 sürücüsünü bende yaptım. Sürücünün step girişini 16F877 ile tetiklediğimde 40-50 devir/dk yı geçemiyorum. tetiklemeyi 555 ile yaptıgımdaysa 180-200 devir dakikaya çıkabiliyorum ancak. Motoru 12v ile besliyorum. Forumdaki mesajları okuduğumda motoru 20v ile besleyerek 300-600 devir dakika değerlerine çıkan arkadaşlar var.

Aklıma takılan nokta sürücü üzerinde 2 adet 0.5 ohm 2w lık direnç mevcut. 0.5 ohm değerinde direnç bulamadığım için 2 adet 1 ohm 2w dirençi paralel bağlayarak kullandım. Aceba bu durum sürücüden aldığım verimi düşürüyor olabilirmi?

Bu arada Findux kardeş lazer çıktısından ütüleme yöntemiyle baskı devre yapmak istiyorsan fotoğraf kağıdı kullanabilirsin ben haccettepeli arkadaşın devresini basarken fotoğraf kağıdı kullandım gayet güzel (neredeyse %99.8 başarılı ) çıktı aldım. bi yerde çok ufak bi kırık oldu onuna bi parça lehimle tamamladım. tavsiye ederim kırtasiyelerde bulabilirsin fotoğraf kağıdını.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

findux

tayyar hocam denemediğim kağıt kalmadı aslında .bende sondan cıkarttım  pek başarılı oldum sayılmaz.ama bana büyük deneyim kazandırdı diğer pcb lerim düzgün cıkıyor artık.
aslında benim istediğim l298 entegresine fan koymayı düşünüyorum o yüzden l298 in kenarda biyerde olsun dedim .ayrıca motora giden beslemelerinde daha kalın olmasını istedim.eğer böyle bir tasarımı olan varsa ve paylasmak isterse cok sevinirim. https://www.picproje.org/index.php/topic,5233&postdays=0&postorder=asc&start=465
linkteki ismetelk arkadasın yapmış olduğu tasarım gibi.

sezgin05

Mach2 ve Mach4 veya TurboCNC için ilaç lazım arkadaşlar...

ozancnc

sezgin05

erkan614

findux fixxer kendine cizmişti bi tane ondan bi iste

findux

arkadaslar l297-8 devresi hakkında bir kaç şey soracağım ilgilenenlere şimdiden teşekkürler.
yoğun uğraşalrım neticesinde yapmış olduğum bu devreyi sadece yaptım çalıştıramadım.
-step ve dir sinyallaerini göndermek yeterlimi?
-6 v luk motorumu besleme voltajı ne kadar vermeliyim?
-5-6 kablolu step motorlar sürülebilirmi sürülürse döndürme acışı değişirmi?
-enable ı +5 mi -5 mi 0 mı yapmalıyım
-half /full yani 9. bacağı ne yapmalıyımki full sürebileyim.
-jampır ayarları nasıl olmalı ?
-on/off anahtarı devreyimi acıp kapıyor yoksa bir özelliğimi ?
-l297 nin 1. bacağı SYNC ne işe yarıyor?

başarılar.

OG

ISIS (proteus)  Samples/Interactive Simulation/Motor Examples/BISTEPPER.DSN  faydalı olacaktır.

Clock frekansı default 4Hz, bunu 1Hz , 0,5Hz gibi ayarlayınca davranışları daha güzel takip edebilirsin.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ozancnc

erkan614

:lol: arkadaşlar 2xL6203 ü l297 yerine isp ile sürebilirseniz 3A 256 ustep sürücüde yapabilirsiniz neyse
ozancnc hocam haklı l298 yerine l6203 kullanmanızı tavsiye ederim max 3A verio 4 değil zaten l6203 l298 in ikiye bölünmüş hali

ozancnc