CNY17F-3 base sorunu

Başlatan vbilici, 24 Ocak 2007, 00:06:43

vbilici

Merhaba,
Devreyi breadboard üzerinde çalıştırdığımda sorunsuz çalışırken pcb ye aktardığımda opto son derece kararsız çalışıyor. kullandığım optonun base connection ı olmamasına rağmen base bacağından şaseye 460K lık direnç bağladığımda sorun büyük oranda çözüldü fakat işin ilginç yanı her kartta farklı dirençte normale yakın davranıyo (6 adet yapmıştım) ve hala arada kendiliğinden iletime geçebiliyo veya hiç geçmeyebiliyo. Devrede iki opto üzerinden transistör ile 24 voltluk dc motor ve 24v röle çektiriyorum. yani collectore 24v bağlı. Emitörde diğer transistörün base bacağına bağlı. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

alayli

Elbette yardımcı oluruz ama açık şema isteriz. Elle çizilip taranmış da olsa. ...
Anca kazganmiş itmiş ilimiz törümüz erti. Türk Oguz begleri budun esiding. Üze tengri basmasar, asra yir telinmeser, Türk budun, ilingin törüngin kim artati? (udaci erti)

vbilici

Bu devre hem manuel hem de pic ile çalışması için ayarlandı o yüzden röle ve motoru çeken transistörün bacağına sensörlerden direk bağlantı swici de koydum ve optoların base bacağına kimsine 440k kimisne 460k koydum. Sorunun elektormanyetik dalgalar ve yüksek voltaj olduğunu düşünüyorum (24v). Fakat Bu parazitleri nasıl yok ediceğimi bilemedim.

eğer isterseniz PCB layout unu da gönderebilirim.

armys2000

Hocam Optolar PortA ya bağlı öncelikle bu PortA nın Dijital set edildiğinden emin olun. Bunu en iyi şemada ki R1 ve R3 dirençlerini sök devreyi çalıştır. Eğer yine aynı şekilde kararsız birçalışma sergiliyorsa Sorun MCU tarafından değil opto grubunun elemanlaından kaynaklanıyordur. Orda da Q2 ve Q5 organizasyonu Devre Analizi yapılması gerek. Bunu hesap kitapla uğraşmak yerine Proteus ta simule edebilirsin

memed52

Q2, Q5 base emitor arasına  örneğin 2.2 kohm bağlayın.

buiba

Alıntı yapılan: "memed52"Q2, Q5 base emitor arasına  örneğin 2.2 kohm bağlayın.

memed52 arkadasim dogru bir tespit ancak bu tr'lerin base-emitor arasina baglanan direnclerinin degerleri base;lerine seri bagli direnc degerlerinden  yuksek olmak zorundadir aksi halde transistor iletime gecmez.

vbilici

Merhaba,
Öncelikle cevap yazan tüm arkadaşlara teşekkürler. optoların base emitör bacakları arasına 4.7k bağlayınca sorun çözüldü (Tabi base den şase ye giden 460k ları çıkardım).  Şu an gayet güzel çalışıyor fakat fabrika ortamında nasıl davranır deneyip görcez. Fakat anlamadığım şey datasheetinde no base connection demesine rağmen neden böyle bir şeye ihtiyaç duyuluyor? Bir de sanırım CE arasından geçen voltaja göre bu direncin değerinin değişmesi gerekicek. Bu bağıntıyı hangi formulle hesaplayabilirim ?