Butonlu Sonsuz Pot

Başlatan Logan, 25 Ocak 2007, 11:40:02

Logan

Merhaba arkadaşlar.Yeni tasarladığımız bir kart üzerinde kullanılmak amacıyla butonlu sonsuz pot arıyorum (Umarım ismini doğru telafuz etmişimdir).İzmir de birçok malzemeciyi dolaşmama rağmen bulamadım. Sadece 3 bacaklı sonsuz potlar mevcut.Acaba aramızda bana bu konuda yardımcı olabilecek herhangi biri var mı?Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
İmza.

conavar

BUNA BİR BAK istersen

bir incele istersen...
en azından fikir veriri belki

Selametle ;)
.::BiLgi Paylaştıkça Çoğalır::.[/url]

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "conavar"BUNA BİR BAK istersen

bir incele istersen...
en azından fikir veriri belki

Selametle ;)

Benimde bu tip bir şeye ihtiyacım var fakat 5ohm-500ohm arası bir direnc elde etmem gerekiyor.Sanırım bu aletle mumkun degıl.
Alternatif bir yol varmıdır sizce.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ipek

Dallas ds1669 10k 50k 100k modelleri var
bunlar mono ve Bagimsiz (stand alone) calisiyor mcu gerektirmiyor
icinde e2 oldugu icin en son biraktiginiz konumu koruyorlar
2 button ile calisiyor eksilt artir gibi bir dger modu da tek button calismasi
tek butona basarak sonsuz dongude calisir biraktiginiz yerin statusunu e2
kaydeder......cip'in uzerinde mekanik butonu olan modelleri'de mevcuttur
acaba istediniz bu'mu ????
yoksa BOURNS firmasininin Eternity modeli ruzgar gulleri icin tasarlanmis
durma noktasi olmayan rulman yatakli cok uzun omurlu tel'li potansiyometremi Bourns'un type no'sunu bulamadim
elimdeki SPECTROL'un type no'su 357-4160-503
50kohm %.25 linear Ultra Long Life Wire Wround

Logan

Kardeş bu entegreyi biliyorum.Bana normal pot kılıfında sonsuz pot lazım.Yani sağa ve sola limitsiz olarak dönen ve üzerine bastığımız zaman buton görevi gören bir malzeme arıyorum.Bende basmasız modeli mevcut. Umarım açıklayabilmişimdir. :)
İmza.

z

Aradığın potlar servo teknolojisinde özellikle çok eskilerde askeri sistemlerde kullanılırdı.

Bunları temin etmen son derece zor olur. Genelde direnç, milin sinüsü ile değişir zaten bulsan bile fiyatı canını sıkar.

Sen panel tipi optik encoder alacaksın ve encoderin ürettiği A-B bilgilerini decoder yazılımıyla işleyip pot pozisyonu öğreneceksin. Ardından da DAC yada digital pot çipinin değerini değiştireceksin.

Ucuz ve pratik bir yol değil.

Nerede kullanacaksın detaylı bilgi verirsen belki başka çözüm üretiriz.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bleach

Logan

@bleach, aradığım şey kesinlikle budur.Fiyatı da çok uygun.Hemen numune getirtiyorum.İlginize teşekkürler.Hepinize kolay gelsin.
İmza.

bleach

Eğer parasıyla getirtecekseniz 2-3 adet de ben alayım, kargoyu paylaşalım.

Saygılar

Logan

İlk olarak numune getirtmemiz gerek.Eğer dayanıklılık açısından işimize yararsa 100'lük parçalar halinde almayı düşünüyorum.Bir kısmını size veya isteyen herhangi birine aldığım ücretten verebilirim.
İmza.

bleach

Sizden cevap bekliyorum o zaman.
Saygılar

murbay

Oto teyplerinde de benzer potlar var. Hurda bulabilirseniz bakabilirsiniz..
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

ipek

logan pot diyince aklimiz karisiyor. bu rotary encoderi ariyor isen ulkemizde mevcut ben bir miktar alip kullanmistim karakoy pasaji'nin alt giris kisminda gurfon'un yanindaki minicik dukkan yasli bir amca durur ne sattigini pek bilmez fakat fiyatlari iyi bilir 5 usd  bunlar ALPS yapimi
perturn yani bir tur'da 16,20,32 puls uretirler ne yazikki parcanin uzerinde
kod numarasi basili değil ancak kutusunda yazar eh arkadaslar da yeri ogrendiler iyi sanslar.... :lol:

http://img258.imageshack.us/my.php?image=1001644td3.jpg

sizin istediginiz ortadaki digerleride ayni yerden temin ettigim degisik urunler..

Logan

Haklısın @ipek pot demek yanlış oldu.Aslında rotary encoder demeliydim.Yerini tarif ettiğin için çok sağol.Eğer herhangi bir işim çıkmazsa haftaya soluğu Şehr-i İstanbul da alırım.
İmza.