Röle yerine ne kullanabilirim....

Başlatan remzi, 26 Ocak 2007, 13:57:27

remzi

Arkadaşlar elimde bir volt akım eğrisi çizen bir cihaz var ve bu cihazı modifiye etmem gerekiyor.

cihaz üzerinde 4 adet anahtar var ve bu anahtarları belirli bir süre açıp kapamam gerekiyor.(4 lü yürüyen ışık tarzında...) . Ben bunu 4 adet röleyle yaptım fakat röleler çekip bırakırken kontaklarında çok az da olsa bir ark oluşturuyor ve grafikler bozuk gösteriyor.

evet arkadaşlar röle yerine ne kullanabilirim. fazla bir akım geçişi yok en fazla 250-300 mA.

röle gibi iki yönlü akım geçirebilecek devre elemanı lazım. Veya transistör ve ya mosfetle bu nasıl yapılır...

teşekkürler...

z

Rolenin eşdeğeri bir elektronik anahtar bildiğim kadarıyla yok.

Role kontaklarının bağlı olduğu devrenin şeması olursa belki Moslarla bir çözüm bulunabilir.

Kontaklardan geçen sinyallerin yapısı, gerilimi, polaritesi belli olmadan bir öneride bulunmak çok zor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

POWER

Devrenin işleyişini bilmiyorum ama opto bu iş için kullanılabilr.
TB6BKG

Macera

Solid State Relay kullanabilirsin.
Ark oluşturmaz.
"Art without engineering is dreaming; engineering without art is calculating." -- Steven K. Roberts

z

Solid State Relay olarak adlandırılan malzemeler örneğin amplifikatör çıkındaki hoparlörü devreye alıp çıkartmak, yada 40 V genlikte 10Khz frekansda 100mA gibi bir sinüsel sinyalin yolunu açıp kapamak için değil de elektrik yüklerinin beslemeye sokulup çıkartılması için üretilmiştir.

Telefon santrallerinde kullanılan çipler uygulamanızda belki kullanılabilir ancak akım voltaj değerlerini bilmiyorum. Öncelikle devre şemanızı görmek gerekiyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

d_yol

remzi

BSP75N

bu malzeme iki yönlü akım geçişine izin veriyormu...

murbay

kullanacağın devreyi bilmiyorum, ancak 4066 yada MAX4218 tarzı yetki ucu olan bir opamp kullanabilirsin gibi geliyor...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

fatihvelid

Alıntı yapılan: "d_yol"BSP75N kullan.

Nerden temin edebiliriz?
Kainatta her canlı "DNA" diliyle yazılmış bir programdır...