dijital adaptör için yardım

Başlatan spooner, 26 Ocak 2007, 16:50:30

spooner

arkadaşlar öncelikle herkese kolay gelsin. ben dijital kontrollü bir adaptör yapmak istiyorum baya yol aldım gibi ama sonuç sıfır :lol:  picden pwm ile 0-5 volt arası çıkışı sağladım istediğim değeri 2 butonla azaltıp çoğaltıyorum şeması da aşağıda devreyi gerçekte kurdum çıkış portu yandı isisde sorun yok voltaj stabil şekilde çıkıor bana pwm çıkışının ucuna nasıl bir devre yapmalıyım acaba, bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

http://img256.imageshack.us/img256/6508/resimph9.png

XX_CİHAN_XX

Böyle bir şemaya gerek yok bence.
Eger yazılımsal olarak problemın yoksa düzgun bir pwm oluşturduysan,
22nf ile filtre et ve bdx53 gibi darlington transistor ile sürerek transıstorun cıkısınıda filtrele hepsi bukadar.
Ha böyle bir kaynakta gürültü yogunlu fazla olacagından çalıştıracagın şeylere dikkat etmelisin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

spooner

usta sağolsın o şekilde de çalışıor ama bana 0-15 volt ayarlı çıkış lazım ve çıkışdan 3 amper çekecem transistörler ler yükseltmezsem çok zayıf oluyor bu şekilde çalıştı ama işte gerilim geri gelince pin yandı 3 tane 16f877 yandı sağlık olsun bu duruma göre nasıl yaparım

XX_CİHAN_XX

Şöyle bir devre sanırım işini görecektir.Yanlız 3A çekmek istiyorsan dc15v luk kaynagında 3A verebilecek güçte olmalıdır.Çıkış katındaki bdx53 darlington npn transıstordur ve max. kollektor akımı 6A dir.

Bu devre sanırım işini görecektir.Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

buiba

arkadaslar bu devrelerin cikis ucuna paralel ornegin 1000 mf -2200 mf gibi kondansatorler koydugunuzda cikis gerilimi  stabil oluyor mu?

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: "buiba"arkadaslar bu devrelerin cikis ucuna paralel ornegin 1000 mf -2200 mf gibi kondansatorler koydugunuzda cikis gerilimi  stabil oluyor mu?
Olmaz...
Dolayısıyla 100nf gibi bir kondansator var cıkısta.
Şunuda eklemek istiyorum,
Kaynak farklılıgından dolayı devredeki Q1(bc337) yerıne opto kuplor kullanmak daha sağlıklı olucaktır.
(Yeni aklıma geldi ve çizimi düzenlemeyede üşendim dogrusu :) )