sumo robot

Başlatan ismetelk, 26 Ocak 2007, 22:39:24

ismetelk

bitmek üzere olan sumo robotum

INFINITY

hocam biraz bahsetsene şu robottan neler yapabiliyor devrede neler var...
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

teknikelektronikci

hocam bi videosunuda isteriz böle kuru kuru olmuo :)  güzel calisma olmuş
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ismetelk

@infinity
hocam bu sumo robot bilginiz varmı bilmiyorum yarışmalar oluyo türkiye çapında ona katılmak için yaptım. yaptığı şeyde yuvarlak bi pistte kendi kafasına gore pistten çıkamadan hareket ediyo ve yine pistte hareket eden rakibi pist dışına atmaya çalışıyo video ekliycem daha iyi anlarsınız.
devrelere gelince pistten çıkmamak için pis etrafında bulunan beyaz çizgiyi algılamak için robotun altında dört köşesinde sensörler var bide pic16f628 ve motor kontrol devresi. sumo robotların çoğunda yoktur bide ben onune kepçe tarzı bişey ekledim. rakibe çarptığı zaman kepçe kalkıyo ve rakibi yerden kesiyo iteklemesi daha kolay oluyo tabi.
@teknikelektronikçi
teşekkürler hocam en kısa zamanda video eklerim.

teknikelektronikci

hocam bu kepce yarisma kuralarina uyarmi ? :) yarismaya kabul etmezler filan cünkü ben bi ara okumustum bir yerde bazi kurallari vardi
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

ismetelk

rakibe zarar verecek türden bişeyler yapmak yasak hocam ama sanırım bu kabul görür görmezsede kepçe layını iptal ederiz normal yarışır ama bi sorun çıkacanı sanmam

fatihsatir

Merhabalar. Ben karadeniz teknik üniversitesi Robotik Gurubu Takım Kaptanıyım. Çalışma gerçekten güzel olmuş. Mekanizma yardımıyla rakibi kolayca alt edebilirsin. Fakat bu tür bir mekanizma kullanarak yarışmalara katılmak geçerlimi değilmi onu pek bilmiyorum açıkçası. Yanlız şunu bilmen gerekliki rakibe herhangi br zarar veremezsin, verdiğin taktirde elenen senin robot olur. Yarışmalara katılmak istiyorsan eline çabuk tutmalısın süreleri dolmak üzere.
Dünya güzelliklerine dalıp ahiret hayatını unutma..!

paradox

@ismetelk

hocam yarışma nasıldı.kaçıncı oldu senin robot.

thkfl

yaptığıın çalışma çok güzel olmuş ben yeni başlayanım bu işe bu projenizi biraz daha detaylı anlatırmısınız ;)  :cry:  :o [marq=up][marq=left] [align=right]

ismetelk

@paradox
hocam sorma benim yaptığım çeyrek finalde elendi ama bi arkadaşla birlikte yaptığımız başka bi robot  sumo robot yarışmasında 1. oldu. nisanda da itü de var yarışmalar istanbuldaki arkadaşları beklerim

mhk

Buda bizim bitmesine az kalan yaklaşık 1 metre ve 50 kg ağırlığındaki robotumuz

Şimdilik bazı özellikleri;
1-Elektronik konrol ünitesi
2-Ses analizi. Komutları algılayıp ona göre konuşabilir, hareket edebilir.
3- Hareket kabiliyeti. Kendi etrafında 360 derece dönebilir. Her yöne hareket edebilir.
4- Uzaktan kumanda ile kopntrol edilebilir.
5- 150Kg' a kadar yük taşıaybilir. Bizzat ben testini gerçekleştridim. Üzerine binerek :)
6- Çevresinde bulunan toplam 8 adet sensör ile cisim algılaması yapabilir.

Geliştirme içerisinde olduğumuz projenin şu an tam olarak yazılım aşamasına geçtik. Yaptığımız kısa ve deneme programlarla sonuçlar gayet iyi. Çalışması ile ilgili video çekimide yaptık lakin biraz uzun 140 Mb. Bir parça ondanda gösterebiliriz. Umarım bir şeye benzemiştir.
"Ya olduğun gibi görün, Ya da göründüğün gibi ol..." Mevlana