pic - lcd bağlantısı sorunu

Başlatan elektronikmanyak, 27 Ocak 2007, 10:02:57

elektronikmanyak

selam arkadaşlar.
bir devre yaptım fakat lcd de görüntü alamadım. baskı devre doğru iki adet lcd de denedim ama hiçbirşey çıkmadı.
yardımcı olursanız çok sevinirim. :cry:

açık şemadaki pic-lcd bağlantısı

benim bağlantı şeklim

baskı devrede lcd nin 15 ve 13. bacağı +5volta,
10 ve 14. bacak şaseye,
16. bacak ise transistörün kollektörüne gidiyor

ete

Gördüğüm tüm LCD lerde 1 nolu bacak GND idi. Halbuki sende DB7 olarak görülüyor. Sanırım sorun orada.
2X16 LCD lerde bacak bağlantıları şöyle olması gerek.
1. GND
2. +5V
3. KOntrast
4. RS
5. R/W
6. E
7. DB0
8. DB1
9. DB2
10. DB3
11.DB4
12.DB5
13.DB6
14.DB7
15. Backlight + besleme
16. Backlight GND

LCD yi fiş ile bağlamış isen fişi ters çevir tak düzelecektir. Tabiiki bu arada LCD yi yakmamış isen.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

ground

Şematiğindeki bağlantı sırasını kullansan bir problemin kalmayacak..

Şema protel pcb ares mi?..

Ben bunu kullanırım bir sorunla karşılaşmadım
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

elektronikmanyak

@ ete

dostum lcd nin yanıp yanmadığını bilmiyorum. bağlantılarda bir sorun olduğunu zannediyorum çünkü devreye beslemeyi verdiğim anda devrede bulunan 7805 gerilim entegresi çok ısınıyordu bu yüzden bir entegre yaktım. bununla birlikte lcd nin arkasında bulunan siyah chip te ısındı yandımı bilmiyorum  :? İnşallah yanmamıştır.

@ete,@ground

yardımlarınız için teşekkürler lcd nin sağlamlığını çalışan bir başka devrede deneyip dediğiniz şekilde bağlantıları yapacağım. yardımlarınızı esirgemediniz için çok teşekkür ederim gelişmeleri tekrar iletirim...

aslan_korhan

LCD'ler çok hassas genellikle. Bağlantı sırasını ters yaptıysan kesin yanmıştır.
Geçenlerde bende bir LCD aldım herzaman yaptığım gibi bağladım. Ama çalışmadı ve sende olduğu gibi 7805 ve LCD'nin cipleri ısındı. Tabiki LCD yandı. Meğerse sıralama tersmiş :(
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Lütfi AYYILDIZ

Bazen LCD lerin bağlantı sıraları değişik olabiliyor. Datasheetine bakmak önemli. Geçenlerde bende satandart bir bağlantı yapmıştım yeşil renkli LCD lerde promlem çıkmadı ama mavi renkli bir lcd taktım yandı.İşte dikkatsizliğin bedeli bozuk bir mavi lcd.

aslan_korhan

Evet, genellikle mavi LCD'ler böyle. Bende bir tane mavi 4x20 yaktım bu şekilde.

elektronikmanyak

Arkadaşlar yukarıda bahsettiğiniz gibi bağlantıları yeniden düzenledim işlem tamam  8)

LCD çalışıyor yazılar da çıkıyor fakat bazı karakterlerin yarısı çıkmıyor.

mesela LCD nin orta stünunda büyük A harfi var. A harfinin sağ ayağı çıkmıyor. Sanırım LCD geçen ki ısınmada biraz hırplanmış.

Heralde ya böyle devam edecem yada 10,5 YTL ye kıyıp yeni bir LCD alacam...

ete

Bahsettiğin belirtiler LCD nin birazcık göçmüş olduğunu gösteriyor.
Kesinlikle deforme olmuş. Uğraşma ve yenisini al.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

aslan_korhan

Bendede aynisi olmuştu ve LCD'nin bağlantı lastikleri kaydığını sanmıştım. Baya uğraştım ama olmamıştı. Yani LCD yanmıştı...