Örnek alma hızı

Başlatan bunalmis, 27 Ocak 2007, 15:54:18

z

100 Hz taşıyıcı üzerine bindirilmiş sinyalimizin frekansı 0...10Hz aralığındadır.

Taşıyıcıdan örnekler alınarak asıl sinyal demodüle edilecektir.

Örnekleme hızımız 200Hz mi yoksa 20 Hz mi olmalıdır?

Antialiasing filitremizin kesim frekansı ne olmalıdır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

INFINITY

bu şekilde dogrumudur bülent hocam örnekleme frekans 100hz filtre de 10hz diye düşünüyorum... :roll:
Elektron Hacısı Çekirdek Kabesini Tavafta...  Eğer atomda çekirdek ile elektron arasındaki boşluk yok olursa 1 çay kaşığı toprak 40.000 Ton gelir.

kurumahmut

Örnekler almak istediğiniz işaret 100HZ frekansinda olup 0-10HZ lik veri bindirilmiş yani module edilmiş işaretiniz olduğuna göre ve bu işareti analiz etmek istediğiniz için örnekleme frekansınız 200HZ ya da daha yüksek olmalıdır. Ancak benim tavsiyem alıcıya gelen (100HZ+0:10HZ) işaretinizi tekrar taşıyıcı ile çarpıp(100HZ lik sinyaliniz) Band genişliği 10HZ olan alçak geçiren filtre ile süzmeniz. Daha sonra 20HZ veya üzerindeki örnekleme frekanslarıyla işaretinizi digitale çevirmeniz daha doğru bir yöntem olsa gerek...

picusta

Alıntı yapılan: "bunalmis"100 Hz taşıyıcı üzerine bindirilmiş sinyalimizin frekansı 0...10Hz aralığındadır.

Taşıyıcıdan örnekler alınarak asıl sinyal demodüle edilecektir.

Örnekleme hızımız 200Hz mi yoksa 20 Hz mi olmalıdır?

Antialiasing filitremizin kesim frekansı ne olmalıdır.

INFINITY'nin gösterdigi modülasyon -demodülasyon spektrumlari dogru fakat sorunun anlasilmasinda bir sorun oldugu için çikardigi sonuç yanlis.
Taşıyıcıdan örnekler alınarak asıl sinyal demodüle edilecektir
Burdan anlasildigi gibi örneklememiz gereken tasiyici + tasinan sinyal.
Spektruma bakarsak 110 Hz'e denk geliyor. örnekleme en az 220 Hz olmali (Shannon, veya Nyquist kriteri diye geçiyor).
Pratikte biraz daha bol almak gerek tabii . Ideal antialiasing filtresi de keskin bir sekilde frekansi 110'da kesmesi lazim. hersey ideal olmadigi için Butterworth, Tchebyshef filtreleri kullaniliyor (5.derece )