2 X 12V motor+12V 1.3Ah akü?hareket etmiyor...

Başlatan crazyahmet, 27 Ocak 2007, 20:38:17

crazyahmet

merhaba ben 12V luk 2 DC motoru L293D entegresi ile sürdüm ve 12V 1.3Ah akü kullandım..Arabayı hava kaldırdıgımda tekerlekler rahat dönüyor ama yere koydugumda sanırım akünün ağırlığıyla ses geliyor fakat dönemiyor..Ne yapmam gerekir,Ah si daha fazla olan akü kullansam olur mu?onu kullanırsam sürücü entegresini yakarmıyım?deneyimi olan arkadaşlar yardımınızı bekliyorum...
Cömertlik ve yardım etmede  akarsu gibi ol, Şefkat ve merhamette güneş gibi ol, Başkalarının kusurunu örtmede gece gibi ol, Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol, Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol, Hoşgörülülükte  deniz gibi ol...

umberto

Crazy ahmet

Tekerler motorlara direk mi bağlı yoksa arada redüktörlü dişli varmı ?
Eğer tekerlerin çapları büyükse , ve motorlara direk bagladıysan tekerleri , arabanın gitmemesi doğal.

Araya redüktörlü dişli koymayı yada tekerlerin çaplarını küçültmeyi deneyebilirsin..

Ah saati daha fazla akü kullanırsan motorun daha uzun süre çalışır. Motorların üzerinde yazan amper saat değeri , 1 saat içinde ne kadar akım çekersen akünün boşalacagını belirtir.

Örneğin 1.3ah lik aküden 1.3 amperi 1 saat boyunca çekebilirsin. (teorik olarak)

ama bu değerler hesaplanırken genelde daha düşük akım değerleri üzerinden hesaplanıyor. mesela 300ma çekersen akü 4 saatte boşalır.  ama çektiğin amper yükseldikçe akünün boşalması ise daha hızlı olacaktır.

roleci

Akünün A/h kapasitesini artırırsanız ağırlığı da artar.Araba yine hareket etmez.

Akülerin A/h hesapları yapılırken teorik olarak ;

12V/1,3Ah kapasiteli bir aküden ,

1,3A    60dk
2,6A    30dk
5,2A    15dk
10,4A  7,5dk
20,8A  3,75dk
................... şeklinde olur.

Görüldüğü üzere bir aküden süre kısıtlaması ile çok yüksek akımlar da çekilebilir.Sorun A/h ile ilgili değil...

sky76

Bu adreste motorlar satılıyor.İşini görür.