pic ile termometreli saat yapımı

Başlatan babali, 28 Ocak 2007, 16:54:41

babali

arkadaşlar bunu bunu yapmayı düşünüyorum bazı sorularım olacaktı
ds18b20 anladıgım kadar sıcaklıgı ölcmeye yarayacak dogrumu
birde d5 d6 d7 d8 d9 led leri ne işe yarayacak

ete

Proje bana ait olduğu için cevabınıda ben vereyim dedim.

Devrede görüldüğü gibi normal 7 segment displayler var. Ancak bu saat sistemlerini genelde daha büyük displayler yada ledlerle yapılan segment displayler ile yapıyor arkadaşlar. Büyük led display kullanacaklara örnek olsun diye elde yapılan bir displayin seri bağlı ledlerden oluşan bir segmentinin nasıl sürüleceğini göstermek için koymuştum o ledleri.

BU arada hemen belirteyim, büyük displaylerde seri bağlı ledler kullanılmaktadır. Dolayısıyla segment için verilecek sürme voltajı her segment için kullanılan led sayısına bağlı olarak değişmektedir.
Bu yüzden normalin dışında kullanılacak displayler için tek bir yöntem tavsiye edeceğim.
Öncelikle ortak anot display kullanılacak ve 74HC595 lerin çıkışlarını ULN2003 'ün girişine bağlayıp çıkışlarını display segmentlerine bağlamak ve Ortak anotlarıda her bir display için 1 adet LM317 kullanıp uygun bir voltaj vermek en iyi çözüm olacaktır.

Ete
Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

Elektron74

@ ete  Hocam;
    Ben de  saat_Sıcaklık ölçümü için  kendi okuluma bir devre yaptım. Herşey çok güzel. Fakat dış ortamda görüntü problemi oluştu.
    Ben 7 segment displayleri şu mavi parlak ledlerden yaptım.  İç ortamda görüntü gayet güzel. Hatta tam karşıdan 7 segment displaylere bakınca insanın gözünü ışık rahatsız ediyor. Dış ortamda 7 segment displaylere  tam karşıdan bakılınca görülebiliyor. Az açılı bakınca dış ortamda birşey görünmüyor. Ledlerin ışığı dağılıyor diye, 7 segment displaylerin önüne koyduğum cama siyah koyu renk film çektim yine aynı problem, Siyah filmi söktüm. Ledler mavi renk diye mavi renk filim çektim. O da malesef hüsranla sonuçlandı.  
      Bu işlerin orjinalinde kırmızı ledler kullanılıp, önüne kırmızı flex cam konuyormuş. Sanırım işin sırrı bu kırmızı flex camda. Led ışıklarını toplayan bu.
        Size sorum; acaba bu camlar mavi renkte üretiliyormu? Bizde bulabilirsek bu  7 segment displaylerin önüne mavi flex cam kullansak olurmu?  veya siz ne önerirsiniz? Bu iş muhakkak dış ortamda kullanılacak !
          Biz kırmızı Led klasikleşmiş durumda diye mavi led kullandık. Başımıza bela bulduk.  :) Belliydi zaten problem çıkacağı, heryerde bu uygulamaları kırmızı renkte gördüm. Ledlere 105 YTL verdim. Olmazsa gitti bizim canım 105 YTL. Ne yapacağımı şaşırdım.  :(  Lütfen yardım.  Saygılar.
Yarın; yorgun kimselerin değil rahatlarına kıyabilenlerindir.

OG

Tamamen optik problem. Gün ışığı ile birleşince kontrastını (zıtlığını) kaybeder ve seçmek zorlaşır. Bu sebeple bu tür işlerde kırmızı, sarı veya turuncu tercih edilir.

Maviden vazgececeksiniz veya iç ortamda kullanacaksınız.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Elektron74

@OG
   Hocam cevap için teşekkürler. Daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi belliydi zaten problem çıkacağı, heryerde bu uygulamaları kırmızı renkte gördüm. Demek adamlar bişeyler biliyormuş da bu şekilde kırmızı ledlerle yapıyorlarmış. Güya bizim ki farkılı olacaktı.  :) Ne diyelim, kötü bir deneyim oldu. Biz de kırmızı ledlere geçecez o zaman.

bs

Kullanacağınız ledlerin açısı 60 derece ve üzeri olursa yanlardan görülmeme sorunu ortadan kalkar. Sizin kullandığınız ledler sadece karşıdan iyi görüldüğüne göre 20 derece civarındadır. Ayrıca ledlerin ışık şiddeti 4500 MCD ve üzerinda olması gerekiyor. Ledleri monte edeceğiniz plaket tarafını siyaha boyarsanız ledler daha iyi gözükür.

babali

ete hocam
bd135 yerine bc 337 veya 2sc945 kullanmayı düşünüyorum
sadece deneme amaclı yapıyorum proplem yaşamamdır bence

ete

Gereken cevaplar verilmiş.
Ben bu devreleri fiilen yapmadım yapmadım derken devreyi fiziksel olarak yapıpda bir yere asmadım. Öyle olunca yaşadığınız tecrübeleri yaşamadım. Ancak yapsa idim önce açısı geniş bir led bulmaya çalışırdım. Sonra kesin kırmızı kullanırdım. Ledlerin önündeki camda tabiiki önemli ışığı biraz daha dağıtması lazım gelir. Böylece her konumdan görünür hale gelir diye düşünüyorum.

TRansistör meselesine glince, devreden çekilecek güce bağlı. Ben yinede ULN2003 kullanılması taraftarıyım. Her bir çıkışı 500 ma güç üretiyor. Üstelik 1 transistör parasına 7 adet çıkış alabiliyorsunuz. Daha ne isteyeyimki?.

Ete

kemalguler

ete hocam, yukarıdaki projenize ait kaynak kodlarını son haliyle verebilme imkanınız var mı.saat-ısıled(7)olarak hex kodu var.ancak simulasyonda çalıştıramıyorum.

ete

Son halini aşağıdaki linke yüklemiştim.
http://rapidshare.com/files/10753172/SAAT-ISI_8_.rar.html
hepsi çalışması lazım. Model dosyaların eksik olabilir.
Çalışmıyor derken bir hatamı veriyor yoksa başka bir şey mi var ?.

Ete

Elektron74

@ete ve
@bs   ikinize de cavaplar için teşekkürler. Durum anlaşıldı. Mavi ledlerden vazgeçilecek. Tecrübe bize biraz pahalıya mal oldu ama ne yapalım. :)

babali

bu devre içinmazemeleri siprş verdim ama 74hc595 yerine başka bir entegre göndercekler adını bilmiyorum ama olurmuş acaba sizce oluırmu arkadaşlar

ilker_32

bazen karşılığı bile olsa uyum gösteremiyor. ama sen yinede incelemeni
tavsiye ederim. :D