sinyal okuma sorunu

Başlatan muat, 31 Ocak 2007, 16:45:47

muat

Bizim osiloskop ile tesbit ettiğimiz 1-3 volt civarı bir sinyal var. Bu sinyal sinüs dalgası şeklinde ve frekansı 800hz. Ben bunu bir mikrodenetleyici ile nasıl okuyabilirim? Direk bağlamayı denedim, fakat bir sonuç vermedi.
Yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

Ruges

herhalde kullandığın microişlemci internal A/D entegresini bulunduruyorki anolog bir değeri işlemciye okutmak istemişsin.Eğer anladığım gibiyse muhakkak yazılımında bir sorun vardır. çünkü 800hz microişlemcinin ceviremiyeceği kadar buyük bir frekans değldir.

case 1: eğer frekansın daha yüksek ise yada işlemcin dahili AD çeviricisi içermiyorsa ADS803 (5MHz lif frekansı örnekliyebiliyor)  gibi bir entegre ile hariçi olarak mikroişlemcine digital veri gönderebilirsin.

case 2: işaretin için sinus dalgası şeklinde demişsin
       {
             eğer işaretin negatif alternansa iniyorsa opamplı bir devre ile referans bir değerle ,işaretini toplayıp işlemcinin anlayacağı 0 ile 5 V arasına işaretini taşıyabilirsin.
      }
return 0;

muat

mikrodenetleyicinin adc pinleri mevcut.
bu sinüs dalgası -ye düşüyorsa, bunu diyot ve dirençlerle düzeltirsem, mikrodenetleyici bunu rahatça okuyabilir mi? Çünkü opamp kullanmak zor geliyor.

Ruges

diyotla düzeltirsen doğru bir okuma yapabilirsın, ama ben senin sinyali sin dalgası şeklinde okumak istediğini düşünmüştüm. Eğer o şekildeyse sana devre şeması gönderebilirim.

muat

voltaj farkını tesbit etmem yeterli.
Bu diyotla düzeltme, alternatif akımı doğru akıma çevirmekle aynı değil mi, eğer farklıysa devre şemasını gönderirseniz seviniri., eğer aynı ise zahmet etmenize gerek yok.

XX_CİHAN_XX

ALTERNATİF akımı diyot ile DOGRULTARAK voltaj degerını olcebılırsın...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.