kristal hakkında

Başlatan cuneytsezmis1, 02 Şubat 2007, 14:22:23

cuneytsezmis1

20 mhz kristal 22nf kond ve 20 mhz 877 kullamıyorum.taktığım çoğu kristal çalışmıyor.acaba kendinden kondansatörlü kristal varmı.bilgi verirseniz sevinirim.teşekkürler

a.zorba

yazım hatası degılse 22 nf degıl 22pf olacak bildiğim kadarda 877 nın kendı (dahılı krıstalı yok )
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

Eagle_Tim

3 bacaklı rezantör diye tabir edilen kristallerde var, orta bacağı şaseye çekiyorsun diğer bacakları PIC in OSC bacaklarına bağlıyorsun. Ancak Sorun
sanırım Sendeki  PIC ın 4 mhz olma olasılığı.. 877 nin Üzerinde yazan yazıyı buraya yazabilirsen net olarak anlarız 04/P yazıyor ise 20mhz de çalışmaması doğal unutmadan kondansatörlerde 15, 22 ,33 pf gibi olmalı nf değil..
Software and Hardware Design...

cuneytsezmis1

22pf yazacaktım yanlış olmuş.pic 20mhz 20/p yazıyor üzerinde.kristal iki bacaklı.programı 4 mhz e göre yazıyorum 4 mhz kristal takıyorum problem yok.20 mhz e göre yazıyorum 20 mhz takıyorum çalışmıyor kitleniyor.sorun kristalde ama bulamadım.

Eagle_Tim

kristalin dış kılıfını şaseye çekersen iyi olur.. yüklerkende XT yerine HS yi seçersen kristalle ilgili bir şüphen kalmamış olur..
Software and Hardware Design...

tormurat

Kondansatörleri 15pF olarak da kullanabilirsin. Kondansatörlerin kapasiteleri yüksek geliyor olabilir.

sitenindelisi

cuneytsezmis1

HS olarak hiç denememiştim .deneyip bilgi vericem.herkese teşekkürler,sağolun ustalar.

XX_CİHAN_XX

4mhz de sorunsuz calısan programı 20mhz ye cıkarınca kıtlenmeler yasıyorsan yazılımını dongulerını vs.. incelemnı tavsıye ederım.
A seris piclerde 4mhz nın ustunde xt kullandıgında muhakkak hs yapman gerekıyor.senın kı A serısı degılmıs ama yınede supheye mahal vermemek ıcın ve en dogrusu bu oldugu ıcın hs yapmalısın.Yıne cozulmezse dedıgım gıbı yazılımınıda ıncele muhakkak.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

cuneytsezmis1

HS seçtim problem çözüldü arkadaşlar.paylaşımlarınız için çok teşekkürler.picprojenin farkı ortada.herkese kolay gelsin.

mcan

4.096 mhz kristaller genelde ne için kullanılır? hangi işi kolaylaştırır?

z

4.096Mhz / 2^12 = 1Khz (1ms) Herhalde avantaji budur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

CLR

Alıntı yapılan: "mcan"4.096 mhz kristaller genelde ne için kullanılır? hangi işi kolaylaştırır?

Microcontrollerin osc'si 4.096 Mhz'de tek saykıllık komutu tam 1usn işletir ve özelliği kullanılarak microcontroller ile gerçek saat uygulamaları yapabilirsin. 4Mhz'lik bir kristalle yine saat uygulaması yapabilirsin fakat aradaki 96Khz'lik farktan dolayı saatin belirli zaman aralıklarında geri kalacağı açıktır.
Knowledge and Experience are Power

Analyzer

Selam,

eemkutay'ın açıklamasına ek olarak : Mcu'larda drift adı verilen olay vardır. 4 mhz de çalışan bir mcu 1 cycle'ı 1 usn den daha uzun zamanda tamamlar. Bu da zamanlama hatalarına sebep olur. 4,096 mhz bir kristal kullanırsan 1 cycle tam 1 usn de tamamlanmış olur. Böylece mikrokontrolcüyü az miktarda overclock etmiş olursun ve daha önemlisi verdiğin zamanları tam olarak almaya başlarsın. Gerçek zaman gerektiren uygulamalarda da az miktarda şaşma yaşanır böylece.

ccsforum.com-> "Zero Drift" (PCM programmer'ın bir alt yordamı vardı. Google.com-> "Zero Drift" buradan da bilgi alabilirsin.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

z

Alıntı YapMicrocontrollerin osc'si 4.096 Mhz'de tek saykıllık komutu tam 1usn işletir ve özelliği kullanılarak microcontroller ile gerçek saat uygulamaları yapabilirsin. 4Mhz'lik bir kristalle yine saat uygulaması yapabilirsin fakat aradaki 96Khz'lik farktan dolayı saatin belirli zaman aralıklarında geri kalacağı açıktır.

Nasil oluyor bu?

1us komut isleme suresi 1Mhz islem frekansi demektir. Buda 4Mhz lik osc frekansinin 4'e bolunmesi ile elde edilir. 4.096 da islemci komutlari 1us dan farkli surede isler. (1.024 us)

4.096 Mhz avantaji timer uygulamalarinda gorulur. Seri portda da avantaj saglayabilir.

4.096 daha dogrusu 4096 rakami 2 nin kuvvetlerine tam olarak bolundugunde sonuclar hep tam sayi cikar. En guzeli de 1Khz in kolayca elde edilmesi.

4096/4=1024
4096/8=512
4096/16=256 ...vs
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com