SERİ PORT MONİTÖRÜ YAPALIM

Başlatan My75, 03 Şubat 2007, 00:47:09

My75

Docklight programı var cok güzel,dec,hex,bin,ascii kodları giriyorsunuz seri porttan belirttiğiniz hızda gönderiyor yada alıyor..Buna benzer lcd ve keypad'den olusan bir cihaz yapmak istiyorum..Herzaman yanımızda pc olmuyor,dizüstü bilgisayarlardada sorun oluyor(seri port çıkışı olanını bulmak artık çok zor,dönüştürücüler ise oldukça problem yaratıyor)..Gerçekten işe yarar bir cihaz olur,direkt olarak bir pic'in tx çıkışını okuyabiliriz,özellikle seri iletişimde uğraşanlar için..Herşey tamamda? örnek... FF C0 C0 AA  FE 7F şeklinde lcd'ye yazmayı ve bir tuşla bu bilgiyi nasıl göndereceğimi henüz toparlayamadım..Kısaca bahsettiğim programdaki aynı işi yapmak..Keypad olarak tuşlardan  A,B,C,D,E,F,0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 şeklinde olacak..Problem her karakteri tek görmesi.. AA=170 ama 1010 şeklinde gönderiyor...Bunu nasıl çözerim..Fikirlerinizi bekliyorum...
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

polilies

sanırım bunu boolean cebri ile haledebilirsin.. verini 3030 la xor'larsan ascii kodunu alabilrsin ama bunu net hatırlamıorum hatalı olabilir..en azından 8086 assembly komutları ile halledilebiliyor picde de işe yarayabilir! ama AA'nın 170 olarak gitmemesi normal!170 için 1-7 ve 0'ın ascii kodlarını göndermelisn lcdye..belkide ben tam anlayamadım daha net anlatırsan?

muser53

ARKADAŞI SENİN DEDİĞİN ŞU PROGRAMI GÖNDERİR MİSİN

Analyzer

Selam,

Ben olsam öncelikle donanımı şöyle oluştururdum : 16F877, 20 tuş (16 karakter, 1 sol ok <<, 1 sağ ok >>, 1 Enter, 1 Esc), 20x4 LCD ekran, buzzer, max232. Bu elemanları gerektiği gibi plakete dizer ve test programını yüklerim.(Self Test yapan) Ardından menülerini yapar ve gönderme alma kısmına kadar gelirim. Gönderme ekranında kursör yapar karakterleri kolay okuma açısından iki iki ayırtırım (FC A7 01 42 gibi) Ok tuşları ile karakterler üzerinde gezmeyi sağlarım. son karakter üzerinde sağ oka basıldığında bir sonraki "sayfa"ya geçilmesini sağlarım. Aynı şekilde sayfanın ilk karakterinde sol oka basıldığında bir önceki sayfaya geçilmesini sağlarım. Son olarak kullanıcı enter tuşuna bastığında gönderme onay ekranı, enter'a bir daha bastığında göndermesini sağlarım. Alma kısmında ise Rx portunu alım emrinden sonra belirtilen hıza göre dinler, belirli sayıya kadar karakteri capture eder ve ekrana yazdırırdım. Sayfaları kullanıcının gezmesini sağlardım. Hatta eğer gerekiyorsa, pic'e paralel port kullanan bir yazıcı bağlanıp döküm bile yaptırılabilir. Bunun için linki takip edebilirsin :

http://www.edaboard.com/viewtopic.php?t=49333&highlight=

Uğraştırıcı ama zevkli bir proje çıkar bundan.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!