16F628A ile ilgili bir kaç soru

Başlatan kaplan_65, 09 Şubat 2007, 14:59:36

kaplan_65

SLM
Arkadaşlar ben daha önceden 16f84 kullanıyordum.16f628 i yeni yeni öğrenmeye başladım.
Fakat PORTA ile biraz sorunum var.
1)Çalıştığım kaynaklarda MCLR pininin sadece giriş olarak kullanılabileceği
belirtiliyor.Ben çıkış olarak denedim çalışıyor.MCLR i çıkış olarak kullanmam bir problem oluşturur mu?
2)RA6 çıkışı hep logic 0 seviyesinde duruyor.örneğin
aşağıdaki kodlarda (RB4 hariç) PORTA nın hepsi logic 1 olmalı.Ama RA6 hep sıfır.
Sizce bunun nedeni ne olabilir?  :?:
list 	p=16F628	; işlemciyi belirle
	include <p16f628.inc>	; başlık dosyasını yükle
	__CONFIG _INTRC_OSC_NOCLKOUT &_WDT_OFF &_PWRTE_ON &_MCLRE_OFF &_BODEN_OFF &_LVP_OFF
	BSF	STATUS,5
	CLRF	TRISA	
	CLRF	TRISB
	BCF	STATUS,5
	MOVLW	h'07'
	MOVWF	CMCON
BASLA
	MOVLW	b'11101111'
	MOVWF	PORTA
DON	GOTO	DON
	END
KAZIM ASLAN Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik  Mühendisliği...

XX_CİHAN_XX

Porta,5 dışında butun pınlerı cıkıs olarak kullanabılırsın.Mplab ile simulasyon yaparak bunu test edebılırsın.Eger sadece asagıdakı yazılımı kullandıysan donanımsal bır sorunun var demektır.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

dogada

Kaplan_65
clrf   TRISA yerine,
 movlw   0x20
 movwf   TRISA kullanırsan sorun kalmaz sanırım.

aYe

Selam,

Alıntı yapılan: "kaplan_65"
1)Çalıştığım kaynaklarda MCLR pininin sadece giriş olarak kullanılabileceği
belirtiliyor.Ben çıkış olarak denedim çalışıyor.MCLR i çıkış olarak kullanmam bir problem oluşturur mu?
2)RA6 çıkışı hep logic 0 seviyesinde duruyor.örneğin
aşağıdaki kodlarda (RB4 hariç) PORTA nın hepsi logic 1 olmalı.Ama RA6 hep sıfır.

1)Gerçekten ilginç bir durum.

Datasheet bu pin'e sadece giriş demesine rağmen PORTA şematik gösteriminde sizin sonucunuzu doğrular bir yapı var.

Çalışıyorsa sorun yok, böyle kullanmaya devam.

2)RA6 aynı zamanda OSC2 ve CLKOUT olabiliyor.

Siz burayı IO olarak kullanmaya çalıştığınıza göre, kristal takmadınız yani internal RC osc kullanıyorsunuz.

Bu durumda geriye 1 tek şüpheli kalıyor CLKOUT...

Config ayarlarınızdan  INTRC I/O tipini seçmelisiniz, sanırım siz INTRC CLKOUT seçmişsiniz.

İyi çalışmalar.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Eagle_Tim

A portunu dijital giriş çıkış yapabilmek için

BCF         STATUS,5
            CLRF        PORTA
            MOVLW     H'07'
            MOVWF     CMCON       önce yüklenip sonra giriş çıkış tanımlaması yapılıyor..

BSF          STATUS,5
            MOVLW     H'XX'
            MOVWF     TRISA
            BCF          STATUS,5

ayrıca mcrle pini için durum şöyle görünüyor, aksini yapmanıza microchipin kabileti yok,nasıl çalışıyo bilemiyorum bence yanlış bişey yapıyorsunuz çıkış olarak kullanılamaz..
dirençle pullup yaptıysanız gördüğünüz değer direnç üzerinden geliyor olabilir.. mcrle ye bie led bağlayıp 1-0 yapmaya çalışın sonucu görelim..

[/code]
Software and Hardware Design...

aYe

Aksini iddaa eden ben değilim zaten, microchip :D

Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

OG

Hocam o şema bendeki ile uyuşmuyor?

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Eagle_Tim

Bana kalırsa siz o okları yanlış yorumlamışsınız gibi geliyor
onlar dışarı değil PIC e gidiyor olmasın ?

Çıkış Olabileceğini dair bir olasalık göremiyorum bu şematiktede, tüm olasılıklar giriş yönünde bir programlamak için bir  reset birde giriş olarak kullanmak için..

aYe

Hocam demekki arkadaşın elindeki chip bendeki datasheet'le uyumlu  ;)

Bence günah keçisi microchip  :D

Sayfa 30;

http://rapidshare.com/files/15705154/pic16f628.rar.html

aYe

İç yapının yarısını silersen olasılık göremezsin tabi  :D  :D  :D

Eagle_Tim

Pardon sizin resimle OG hocamın ki karışmış birinin resmini alıp öbürüne yorum yapmışım :D
onu yeni gördüm enteresan pdfte bir terslik olabilir..

mesmert

16f62x data sheet'te MCLR pini sadece input olabiliyor demiş

aYe

Şema gayet açık net, aynı datasheet içersinde tezat'a düşen ben değilim microchip, ki sonradan bu hatayı farkedip düzeltme yapmışlar ki OG hocamdaki datasheet bendekinden farklı.

Benzer hataları chip içersinde de yapıyorlarsa arkadaş'ta o pini IO olarak kullanmış olabilir.

Ayda bir chip yılda bir seri çıkaran firmanın da bu tür hatalar yapıyor olması çok makül.

Sonuç olarak konunun muhattabı microchip, benim ticari bir bağım yok arkadaşlarla...

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Eagle_Tim

Yanlış üretim olaslığı pek makul gelmiyor zaten mcrle pinini çıkış olarak kullanabilme imkanı olsa bunu yaparlardı 8 pinli PIC +- çıkınca 2 gidiyor kalıyor 6 pin, osilatörü dahili yapabilmişler ama mcrle sadece giriş olabiliyor kaldı 5 pin I/O ve 1 sadece Input, demek ki bir problem var bu konuda yoksa bu 1 bit I/O önemli özelliklede DIP-8 lerde
yanlış üretimle dahi çıkış olabileceği inancında değilim ama şuna inanabilirim pdf yapılırken bir kısmı kopyala yapıştır yapmışlardır böyle bi durum oluşmuştur vs...

Aynı PDF de 628 in eepromuna okuma-yazma örnek asm kodlarını da yanlış vermişler
eğer bendeki gibi ise incelemenizi tavsiye ederim büyük ihtmalle 16f84 ün eepromuna yazmayı kopyala yapıştır yapmışlar...