24V DC den 12V DC 4A ??

Başlatan solidus, 10 Şubat 2007, 23:19:56

solidus

Arkadaşlar 24 voltluk bir kamyon aküsünden 12 volt ve minimum 4a çekebilecek bi düzenek en sade şekli ile nasıl kurulabilir ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

Göktuğ

LM2678
LM2679
yada lineer regulator secimi yapılmalı ama aku oldugundan mantıksız bir durum olur.

erguncaliskan

kamyon aküleri 2x12 volt değilmi daha önce bi kamyona teyp bağlamıştım 2 adet akü vardı

aster

Akünün birini bu iş için kullandığınızda 2 akü arasında dengesiz şarj deşarjlar oluşacağı için akünün biri daha çabuk bozuluyor
o yüzden 24V toplamdan düşürücü kullanmak en iyi çözüm

solidus

Arkadaşlar özür dilerim. Söze konu akü tek bir akü ve bi otobüsün aküsü.. En sade şekli ile ne yapabiliriz ?
Kimine göre kralım kimine göre yalanım… Herkes rahatına baksın, ben adamına göre adamım..

ipek

bu isin  cok sade olmasi devrenin verimine ters etki yapar .lineer regulatorler calismasina ragmen bu islem icin uygun gorulmezler.
diyelimki 2 adet lm338k paralel bagladik istedigimiz volt ve akimi aldik
kayip faktorunden bu iki ic'de yumurta pisme isisi gibi isinip yoktan yere problem cikaracaktir goktug'a katiliyorum bu devrenin mutlaka smps olmasi gerekiyor oyle guclu switcher ic'si bulamiyorsan 2 modul, 3 modul
yap bunlari paralel bagla paralel baglamada hafife alinacak bir konu değildir. giris ve cikis noktalarinin ayni yerden alinip ortak bir noktada duzenli olarak birlestirmek gerekiyor . ornek birinin cikis kablosuna 14cm tel bagladik digerinede ayni olmali yoksa modullerden biri digerlerinden
fazla yorulur.
otobus kamu iletisim araci oldugu icin guvenlik en ust duzeyde tutulmali,
yaptigin sistem hava akimi gecen bir yerde ve uygun anma degerinde
sigortalar olmali.....

ilker_32

arkadaşların verdiği yöntemlerle çalıştırabilirsin. ama bu yöntemler bir süre sonra bir yerden patlak vereceğine inanıyorum. hele bağlayacağın
her neyse çekeceği akımda önemli. önemli şeylerle uğraşıyorsun ama bunlar senin başına büyük işlerde açabilir. bunu sende yapabilirsin ama
benim tercihim şu şekil olacaktır. 24dc'yi 12dc'ye çeviren hazır devreler
var oto sistem döşemecilerinde hem içini incelersin bu senin için daha garantili olabilir. işine karışmak gibi olmasın ama istersen sende yapabilirsin başarılar
:lol:

sitenindelisi

Sevgili İlker_32,
Yazı rengi, ciddi şekilde gözleri rahatsız edici. Eğer mahsuru yok ise, sonraki mesajlarında değiştirebilir misin?
Teşekkürler...

Göktuğ

Alıntı yapılan: "ilker_32"arkadaşların verdiği yöntemlerle çalıştırabilirsin. ama bu yöntemler bir süre sonra bir yerden patlak vereceğine inanıyorum. hele bağlayacağın
her neyse çekeceği akımda önemli. önemli şeylerle uğraşıyorsun ama bunlar senin başına büyük işlerde açabilir. bunu sende yapabilirsin ama
benim tercihim şu şekil olacaktır. 24dc'yi 12dc'ye çeviren hazır devreler
var oto sistem döşemecilerinde hem içini incelersin bu senin için daha garantili olabilir. işine karışmak gibi olmasın ama istersen sende yapabilirsin başarılar
:lol:

İnanmakla olmuyor bu işler. Su araba döşemecilerindekiler uzaydan entegremi getiriyorlar. Önerilen 2 adet entegre var. Bulunmazsa bulunabilecek olan mesela LM2576dan (veya benzeri, muadili ) 2 adet baglamak gibi bir yontem uygulanması dısında ne yapılabilirki?
Benim bekledigim acıkcası onerdigimden daha iyi sistemlerin zikredilmesi ki bir şeyler ögrenebileyim. Yoksa temelsiz bir yorum can sıkıyor.
En azından bir sure sonra neden  patlak verecegini bilmek isterdim...

gevv

bu uygulama 3 amp  lm serisinde 4..5 amparlik bişiler vardır kesin
http://www.freeweb.hu/majki/elektro/kapcs/dcdc/dcdc.htm

gevv

bide bu var  0.. 40v ayarlı  20voltta 4 amper veriyormus bu olur heralde 12v ayarlarsınız
http://rapidshare.com/files/16050101/Switching_power_supply.rar.html
yada:)
http://w11.easy-share.com/871485.html

solidus

Sağol gevv.. Sanırım ilk devre daha uygun olacak. O devrede akımı biraz arttırabilirsem hiç bi sorun olmadan meseleyi çözerim gibime geliyor..

z

Uygulamanız için pushpull yapı da ideal. Değil 4A, 40A bile alabilirsiniz.

TL494, SG3524 tipi çiplerin uygulama notlarında aradığınız gibi devreler mevcut diye hatırlıyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Göktuğ

Sayın gevv ve solidus;
Hiç lm2576 nın pdfini açıp baktınızmı? Veya lm2576 ADJ diye bir eleman bu dunyada var ancak LM2576-12 diye bir elemanda yapmışlarmıdır diye düşündünüzmü? ADJ olan ile fixlenmiş olan arasındaki verim farkı nedir sizce ?

Oradan buradan devre arayıp bulmak yerine bu urunleri yapan adamların olusturdukları belgelerdeki uygulamları incelemek ne kadar sürenizi alırdı?

Daha üstteki elemanların gücü hakkında hiç bir fikre sahipmisiniz?

Bu elemanların 12V versiyonları bulunmaktadır.

aYe

Oynanmışı var..

Geri besleme R1 direncinin değerini yükseltirseniz 12V'a ayarlayabilirsiniz.

Gerekli formül datasheet'de var.

Ayrıca aynı malzemenin akım limitli olanı da var.

Akım limitliyi daha önce kullanmıştım, gerçekten mükemmel çalışıyor.

http://www.linear.com/pc/downloadDocument.do?navId=H0,C1,C1003,C1042,C1032,C1082,P1006,D2659
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)