smps hesaplamalar?

Başlatan gevv, 11 Şubat 2007, 12:30:31

gevv

clamp devresinin hesabı nasıl yapılır?

cıkısta diyotlara  paralel olarak baglanan R-C nasıl hesaplanır

birde primer sase ve sekonder sase arasına 4.7nf 2kv ,2.2nf 2kv vs. degerinde kondansatorler baglanıyor amacı nedir degerleri neye gore hesaplanır  
:(

z

Drain Vdd arasındaki snubber için yalın bir ifadeyi eve gittiğimde kitaptan yazacağım. Nette gezinirken bulduğum pdf fazla teorik olsada olayı temelden almış.

http://www.analogzone.com/col_0418.pdf

Doğrultucuya bağlanan RC nin iki temel amacı var. İlki, diyodların darbeli akım neticesinde delinmesini engellemek. Diyod delinmesi geçmiş yıllardaki (ilkel) diyodlar için daha büyük bir riskti.

Bir diğer amaç ise RF yayılımı azaltmak.

Transformatör endüktansi ile diyod kapasitesinin oluşturduğu rezonans devresi darbeli akım pulsları ile çınlayacağından RF yayılımına neden olur.

Eğer yayılım,  standartlarda izin verilenden daha fazla ise şemadaki gibi korumalar yapılmakta.

Primer şase ile sekonder şase arasına konan  kapasitenin mantığının açıklamasına kitaplarda rastlamadım ancak şöyle bir tecrübem var.

Sekonder tarafının topraklanmadığı cihazların (Laptop vs) güç kaynağında bazen küçük bir zızzzlama oluyor. (Amfilerin derinden zızzzzlaması gibi)

Bu kapasiteyi bağladığımda bu sesin genellikle yok olduğunu görüyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

gevv

Tesekkurler devamını merakla bekliyorum

bide bu konu içinde beklemedeyim:)
http://picproje.org/index.php/topic,13968

yalnıs anlasılma olmasın hani belki unutmussundur gozden kacmıstır abi

gevv

Alıntı yapılan: "bunalmis"Drain Vdd arasındaki snubber için yalın bir ifadeyi eve gittiğimde kitaptan yazacağım.
abi kızma ama :) beklemedeyim:D

z

Oyle demistim fakat SGS-Thomson Power Elektronics Application Handbook kitabimi memlekette birakmisim.

Yanlis hatirlamiyorsam ifade trafonun primer enduktansina ait kacak enduktansin degerini istiyordu. Bu da isi biraz karistiriyor.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com