tantal kondansatörler

Başlatan kemalguler, 15 Şubat 2007, 10:22:43

kemalguler

arkadaşlar,tantal kondansatörlerin diger  elektrolitik kondansatörlerden  ne farkı var.kullanım sebebinin özel bir nedeni var mı?

Göktuğ

Daha uzun ömürlü ve daha az alan kaplıyor. Biraz daha pahalı bundan dolayı.

ibrsel

Bildiğim kadarı ile elektrolitik kondansatörlere göre çok daha hızlı şarj ve deşarj olabiliyorlar..

er-de

yanlışım varsa düzeltin
töleransları çok iyi

kemalguler

yüksek frekans ile ilgili süzme vb üstünlükleri olabilir mi.

Göktuğ

Features/applications

Large capacitance to volume ratio, smaller size, good stability, wide operating temperature range, long reliable operating life. Extensively used in miniaturised equipment and computers. Available in both polarised and unpolarised varieties. Solid tantalum capacitors have much better characteristics than their wet counterparts.

Disadvantages

Higher cost than aluminum electrolytic capacitors. Voltage limited to about 50 volts. Explodes quite violently when voltage rating, current rating, or slew rates are exceeded, or when a polarized version is subjected to reverse voltage.

http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_%28component%29

aYe

Normal kondansatörlere oranla daha dogrusal bir şarj ve deşarj eğrileri var diye biliyorum.

Normal kondansatörlerde bu eğrinin görüntüsü deniz dalgalarını andırıyor, ona herkes vakıftır zaten.

Bir arkadaşım şarj deşarj eğrilerinin üçgen dalgayı andırdığını söylemişti ama ben onun yalancısıyım şahsen hiç denemedim.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ipek

normal elektrolitik kapasitorler sarim teknigi ile elde edildikleri icin L yani
bobin teskil ederler bu bir cok devrede istenmeyen durumdur ayrica
ESR leri yok denecek kadar azdir toleranslari berbattir cok nadir %20 altinda bulunabilir katiliyorum pahalidir yillar gectikce deger egistirmezler cunki kuruyabilicek kimyasal sivi barindirmazlar
tabiki Damlacik tantal tabir edilen en sik bozulanidir bu tur patlayabilir goze gelebilir teknolojisi 70 li yillara dayanir artik uretilmemektedirler....

timpati

kararlı çalışıyorlar diye biliyorum, ısı vb. ile değerleri kolay kolay değişmiyor.
why mr. anderson, why ?

mcan

tantallar da elektrolitiklerin üzerinde yazan gibi voltaj değerleri varmı dır?

OG

Vardır ve voltaja karşı çok hassastır. Fazla voltajda anında gider.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

muhammedalicivelek

Elektrolitik kondansatörlere nazaran daha kararlı çalışırlar ve her kondansatörün bir Ic-o sızıntı akımı vardır tantallarda bu yok denecek kadar azdır.Ayrıca üzerine yazılı voltaj değerine yakın değerlerde çalıştırıldığın da daha kararlı görev yaparlar......

timpati

son not:
nereden duyduğumu anımsamıyorum, ne derece doğru onu da bilmiyorum ama özellikle elektrolitik kondansatörlerin üzerinde yazan dayanma geriliminin çalışma geriliminden 10 kattan daha fazla olmaması gerektiği yönünde bir püf noktası varmış. yani 5 voltta çalıştıracağınız bir devre için 50V'tan fazlasında sorunlar yaşanabileceği söylenmişti, gerekçesi nedir bilmiyorum. bilen varsa açıklasın (mantıklı mı değil mi?)
why mr. anderson, why ?

z

Başüstüne.

Doğrudur. Elektrolitik kondansatöre ilk voltaj verildiğinde aluminyum yüzeyindeki hasarlı mikro bölgecikler, voltaj etkisinde  elektrolitten geçen akım sayesinde ince bir oksit tabakası oluşturularak yamanır.

İşin özü elektrolitik kapasiteler kendi kendilerini onarırlar. Bu esnada bolca sızıntı akımı çekerler. Onarım işlemi tamamlandığında sızıntı akımı da düşer.

Bu olayın sağlıklı cereyan etmesi açısından yüksek voltajlı kapasiteler düşük voltaj altında kullanılmamalıdır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

camby

Tantal Kondansatörler için ESR değerleri daha azdır deniyor.

Bu parametreyi diğer kondansatörlerin değerleri ile karşılaştırmak istiyorum.

Örneğin :

100nF Tantal - 19-28 ohm arası değişen değerler gördüm farnell'de.
10uF olarak 0.8 ohm var mesela.

Ceramic kondansatörleri inceliyorum , ESR gibi bir parametresi bulunmuyor . X7R , Z5U gibi dielektrik malzemeleri belirtilmiş sadece.

Ceramic kondansatörlerin ESR'leri nasıl tespit edebiliriz ? Q faktör diye bir parametre gördüm bunula ilgisi var sanırım..

------

Ayrıca ESR değeri Tantal'ın 10'da biri ESR'ye sahip tantal olmayan kondansatörler de görüyorum : ( 0.05 ohm )

http://uk.farnell.com/rubycon/6sl10m/capacitor-polymer-10uf-6-3v/dp/1547022RL

------------------
Ek:

Ceramic için bu olabilir mi ?