Arçelik 3650M

Başlatan densa, 19 Şubat 2007, 00:20:58

densa

Arçelik 3650m çamaşır makinası. Makinanın tüm fonksiyonları çalışıyor; deterjan, su alma- boşaltma vb. ama tambur (kazan) dönmüyor, motorda hareket yok, yardımlarınızı bekliyorum.

mustafacan

triacların fiyatını bilen varmı?
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

armys2000

densa

triac arızasımı demek istediniz? :roll:

armys2000

Sayın @densa bende @mustafacan hocanın yalancısıyım:)

ama sorun sanırım motoru süren triac veya tristörde. Genelde bu tip cihazlarda motoru sürmek için kullanılır. Tam emin değilim ama elektrikli süpürgem bozulmuştu aynen sizin dediğiniz gibi tık yoktu sonra içinde ki bir tristörün yandığını gördüm bunu değiştirince çalıştı halen de çalışıyor :)

densa

Bilgi için teşekkürler hocam, sorunu gideremessem (triyak sağlamsa) altarnatif görüşlerinizi bekliyorum.

densa

Üzereinde BTB16-600BW triyak var. Ölçü aleti sağlam ğösteriyor? (Bu arada triyakların fiyatı 1-2$ ;) )

aYe

BTA16-600 0.35$ civarı olması lazım kazık yemeyin :D

Bu arada ölçü aletiyle tiryak'ı nasıl kontrol ettiniz?
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

armys2000

Hocam Gözünün yaşına bakmaz değiştiririm

nonstradam

triac ı süren motor driver entegresi (ismini hatırlamıyorum) de arızalanmış alabilir. çamaşır makinalarının elek. kartlarında besleme bi taş direnç ve seri kondansatör üzerinden yapılıyor. bu elemanlarıda bi kontrol edermisin genelde bu direnç bozuluyor. motor diriver, diac, triac, ve besleme elemanlarıda sağlamsa, mekanik beyin denen zımbırtının(hani şu çıtçıt diye program seçtiğin şey) motoru ileri yada geri dönmesine izin veren kontaklarıda arızalanmış olabilir o kontaklarıda bi kontrol et. motorun kıçında duran mıknatıza benzeyen tako jeneratör de arızalnmış olabilir diyeceğim ama o arıza yapsa motor tapagaz döner ondan değildir. yukarıda saydıklarımı bi gözden geçir istersen. iyi çalışmalar.

aynı durum komşumun makinesinde olmuştu servis çağırmışlar 4 yıl önce 87 milyon demişler beyin arızalı beyin değişecek demişler. sonra beni çağırdılar ben baktım triac mort olmuş değiştirdim 350 bin liraya bitirdik işi. artık servis içinden bana neler dedi bilmiyorum.

nonstradam

bu arada çamaşır makinalarının elektronik kart tamirini piyasada yapan pek yok. bu konuda bence piyasada baya bi ihtiyaç var. malum makinalar hanımların eli ayağı bozuldumu kocanın vay haline. ek iş arayan arkadaşlar bu konuda biraz piyasa araştırması yaparlarsa baya bi ekmek çıkar bu işten. servisleri dolaşsınlar ben bu kartları şu paraya tamir ederim deyip toplayıp götürsünler kartları. garanti dışı makinalarda yeni karta para vereceğine vatandaş, bu şekilde hem servis hem bu işi yapan arkadaş hemde müşteri kazançlı çıkar. tabi bu olay garantili makinalarda olmaz servis uğraşmayıp yenisi ile değiştirir. bilginize

nonstradam

makinaların elektronik kartları oldukça basit ve yedek parçaları bol bol piyasada mevcut tamiri kolay yani. yeni jenerasyon makinalarda mekanik beyin yok onun yerine microcontroller var. bu kartların tamiride işlemci bozulmadıktan sonra rahatlıkla yapılabilir. işlemci bozulmalarına karşıda bu işe vakit ayırabilecek arkadaşlar kendi yazılımını geliştirip sisteme adapte edebilirse bu sorunda ortadan kalkar. hatta servislere kendi ürettiği kartları fabrikadan ucuz fiyatlara satabilirler.

Göktuğ

Kartı urettikten sonra geriye bir sey kalmıyor.Aslında sizin tavsiyeler sonucunda calısan biri camasır makinesi imalatcı olup cıkabilir :D

aYe

Kilosu 50 milyondan kaç ton çamaşır makinesi kartı istiyorsanız hemen getireyim  :D  :D  :D

Şakası bir yana(aslında gerçek) böyle seri imalat yapılan işlerin bireyler yada küçük firmalar tarafından yapılması(ticari anlamda) imkansız gibi bir şey.

Dönen rakamları rüyamızda bile görmemiz imkansız, zaten malum firmalarada o kartların maliyeti 3-4 doları geçmiyor, satış rakamlarına aldanmayın.
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

Ziya

Sorun Triacta olabilir.

@nonstradam, evet yedek parçalar bol miktarda bulunabiliyor da örneğin https://www.picproje.org/index.php/topic,5261&start=15
adresindeki şemaya göre 16C54 arızalı olsa yenisi ile değiştirince sence sorun çözülür mü?
Bu günden sonra hiç kimse sarayda, divanda, meclislerde ve seyranda Türk dilinden başka dil kullanmaya. (13 Mayıs 1277) Karamanoğlu Mehmet Bey