pil şarj devresi

Başlatan _maxwell_, 20 Şubat 2007, 11:25:40

_maxwell_

merhaba arkadaslar

ben bir pil sarj devresi yapmaya calısıyorum bu devre 220 ac sebeke gerilimi varken yalnız pili şarj edecek pilin cıkısındaki yuk cakısmayacak 220 kesildiginde pilin cıkısındaki yük aktif olacak ayrıca kullandıgım pil Ni-cd 1800mAh 3.6V bu pilleden 3 tane seri olarak baglayabilmeliyim formu aradım ama genelde pil sarj devreleri var.Bu devreyle alakalı bilgi veya devre seması varsa cok sevinirim.Herkese teşekkürler.

XX_CİHAN_XX

Bu konu daha önce işlendi sanırım burada yeteri kadar bilgi bulabilirsin.
http://picproje.org/index.php/topic,4847&highlight=pil+%FEarj
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

_maxwell_

adres problemlimi yoksa ben yahoo groups üyesi olmadıgım icin mi erişemiyorum

XX_CİHAN_XX

üye değisin ondan.
üye ol yada ete hocadan rica et rapid e yüklensin.Diğer linklerdede faydalı bilgiler mevcut.yaho guruba üye olmak için detaylı bilgi yine sitede mevcut.
Kolay gelsin...
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

ete

Bilgi hazinedir paylaştıkça büyür.            http://etepic.com

_maxwell_

ete hoca teşekkür ederim devre cok guzel olmuş ellerine sağlık yalnız benim aradıgım bu tarz bi devre değil ben pic kullanmıyıcam ve benim en cok takıldıgım nokta şu ilk mesajımdada söyledigim gibi devre 220 ac sebeke gerilimi varken sadece pili sarj edecek eger 220 kesilirse pil devreye girerek     baglı oldugu yükü calıştıracak yük dedigim 18 ledden olusan bir spot yani bi nevi acil durum aydınlatması yapmaya calısıyorum bu konuda beni bilgilendirirseniz cok sevinirim

timpati

18 led sanırım seri bağlı değil, pil grubun şarj durumuna göre 10V ile 13V arasında br gerilimde seyreder. bu hesapla seri dirençli üçerli 6 grup ledin olsa, ortalama 20mA akım çektiğini varsaysak, eskiden PC'lere konan 3.6V'luk ve 60mAh kapasiteli pillerle yarım saatlik (30 dakika) elektrik kesintisi sonunda piller boşalır.

daha uzun süre için piller yüksek kapasiteli olmalı ya da 12V'luk bir kuru akü kullanmalısın.

otomasyon işlemi basit: şebeke gerilimi varken bir röle çekecek ve aküyü yükten (ledlerden) ayırıp şarjör devresine bağlayacak. enerji kesildiğinde ise röle bırakacağından akü uçları yeniden ledlere bağlanmak zorunda kalacak. şarj işlemi basitçe bir seri akkor flamanlı lambayla (el fneri ampulu) veya tek bir dirençle yapılabileceği gibi akım aynalı, süreli, gerilim takipçili, ısı takipçili veya özel entegreli yapılabilir. internetten bol bol şarj devresi örnekleri bulabilirsin.

son bir hatırlatma:
devre, adı üstünde "acil durum" için yapıldığından gerekli özeni göstererek aküyü aşırı şarjdan ve daha da önemlisi akülerin ikinci bir kullanımda şansları olması için, aşırı boşalmadan korumak gereklidir. yani ledler aküyü yavaş yavaş boşaltırken akünün nominal değerinin %10 aşağısına düştüğü anda led enerjisi kesilmeli veya akımı kısma yoluna gidilmelidir.
why mr. anderson, why ?

_maxwell_

merhaba arkadaslar elimde 3.6 v 1800 mAs pillerden var bunlardan 3 tanesini seri şarj edecek bi devre lazım bu devre piller doldugunda akımı kesmeli yada kısmalı ve belki led gostergeli olmalı bu konuda beni bilgilendirirsrniz sevinirim