bilgisayar işlemcileri

Başlatan mcan, 21 Şubat 2007, 01:01:13

mcan

nasıl oluyorda o frekanslarda,nano metre mertebesindeki miyon tane transistör birbirini rf ile etkilemiyor?ve nasıl oluyorda 2.4ghz ile çalışan bir p4 pek gürültü yaymıyor etrafa,yada kasası olmamasına rağmen etrafdan nasıl etkilenmiyorlar? neden bilgisayar parçaları bu kadar güzel çalışıyorlarken piclerde sorun oluyor.

ayrı bir konu olarak neden mikro kontrolörlerin maaliyeti bilgisayar parçalarına göre çok çok pahalı.arz-talep meselesi denenebilir ama ozaman aklıma şu takılır; sonuçda 2 yıl önce nforce ultra çipsetli anakart aldım şimdi piyasada yok satılmıyor-üretimi bayabir önceleri durdu.nvidia nekadar üretmiş olabilir ki?bana kalırsa 16f84 daha çok satmıştır.ama bilgisayar parçaları daha karmaşık olmalarına karşı daha ucuzlar.acaba ben mi yanlış gözlemliyorum yoksa tam tersi mi?yani bilgisayar parçalarımı pahalı.

tayyar

Anakartının chip setini bilemem ama piclerin mimarisi rısc işlemcilerde ise daha farklı bir mimari var bu nedenle faiyatlarda fark oluyor olabilir
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

kasif

rf konusunda birşey diyemeyeceğim fakat,

tahminim, işlemci mantığını çözünce çok küçük bir araştırma ile basit donanımlar yapılabiliyor. Ayrıca bir donanımın ne kadar satacağını önceden hesaplandığını ve ona göre üretilip satıldığını düşünüyorum.

Yeni ürün çıkar, uçuk fiyatla satılır,
rakipler benzer ürünleri çıkartır, fikat biraz iner,
piyasa bu ürünü kullanmaya başlar, fiyat nominal değere iner,
yeni ve güçlü ürünler piyasaya çıkar, fiyat çok düşük seviyelere çekilir,
yıllar geçer ürün stokçulardadır, fiyat çok yükselir.

mesela hala "0" 486 bulabilirsiniz, Zamanında özel bir makina(CNC benzeri) yapmış ve bu işlemciyi kullanmış birisi, işlemciye zarar gelmesi durumunda konfigürasyonu değiştiremeyeceği için aynı işlemciyi arayacaktır.( google > "PC104" )

Analyzer

Alıntı yapılan: "mcan"ayrı bir konu olarak neden mikro kontrolörlerin maaliyeti bilgisayar parçalarına göre çok çok pahalı.

Selam,

Bu sözün doğruluğuna katılamayacağım. Maliyet belki cüzi rakamdır ama satış fiyatı yüksektir. Maliyet ile satış fiyatı çok farklı kavramlar. Ben de imalatçıyım, sonuçta benim de Microchip gibi piyasaya çok iyi oturttuğum bir ürünüm olsaydı ben de istediğim fiyattan satardım.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Göktuğ

Alıntı yapılan: "Analyzer"
Alıntı yapılan: "mcan"ayrı bir konu olarak neden mikro kontrolörlerin maaliyeti bilgisayar parçalarına göre çok çok pahalı.

Selam,

Bu sözün doğruluğuna katılamayacağım. Maliyet belki cüzi rakamdır ama satış fiyatı yüksektir. Maliyet ile satış fiyatı çok farklı kavramlar. Ben de imalatçıyım, sonuçta benim de Microchip gibi piyasaya çok iyi oturttuğum bir ürünüm olsaydı ben de istediğim fiyattan satardım.

Analyzer

Bende bunların hic birisine katılamayacagım.
Oncelikle bir mcu ile bir p4 maliyetini karsılastırmak akla zarar bir iştir.
satıs fiyatınıda karsılastırmak mantıklı değil.
mcu lar 0.5-3 dolar fiyat aralıgında satılabilmekteyken bir p4 işlemcisi 100lerce doları bulabilmektedir.100 lerce dolara satılan işlemcinin maliyetinde en onemli etken teknoloji yatırımları bence. (0.5 dolara nec microchip ve texasın chipleri su anda satın alınabilmekte.)
Bunların fiyatları normal seviyelerde. Son kullanıcı olarak az sayıda mcu yu  ucuza alamama sorunu farklı bir sorundur. Oda turkiyedeki piyasanın derin olmaması cok etkili bence.

mesmert

Alıntı yapılan: "mcan"nasıl oluyorda o frekanslarda,nano metre mertebesindeki miyon tane transistör birbirini rf ile etkilemiyor?ve nasıl oluyorda 2.4ghz ile çalışan bir p4 pek gürültü yaymıyor etrafa,yada kasası olmamasına rağmen etrafdan nasıl etkilenmiyorlar? neden bilgisayar parçaları bu kadar güzel çalışıyorlarken piclerde sorun oluyor.

ayrı bir konu olarak neden mikro kontrolörlerin maaliyeti bilgisayar parçalarına göre çok çok pahalı.arz-talep meselesi denenebilir ama ozaman aklıma şu takılır; sonuçda 2 yıl önce nforce ultra çipsetli anakart aldım şimdi piyasada yok satılmıyor-üretimi bayabir önceleri durdu.nvidia nekadar üretmiş olabilir ki?bana kalırsa 16f84 daha çok satmıştır.ama bilgisayar parçaları daha karmaşık olmalarına karşı daha ucuzlar.acaba ben mi yanlış gözlemliyorum yoksa tam tersi mi?yani bilgisayar parçalarımı pahalı.

Göktuğ hocama ilave olarak PC türü makinelerde PCB olayı çok daha profesyonel olarak yapılmaktadır. Bizim gibi amatör programlar ve amatör ortamlarda yapılmamaktadır.

En basiti biz MCU'lara dokunurken kimse statik konusuna dikkat etmiyor ve MCU' ya araba anahtarıymış gibi davaranıyoruz.

OG

Çalışırken az akım isteyen ve az akım taşıyan bir data hattı gürültülere daha hassastır. Akım yüksek ise dışarıdan enterfere zordur. Parazit kapmaz.

Bunun örneği, uzak mesafeye data taşıyacak isem optokuplor kullanıyorum ve led için gereken 10~20mA lik akımı basıyorum. Harici etkilerin en ufak bir bozuntusu olamıyor. İsterse 1 top enerji hattının yanından geçsin.

Herhalde PC işlemcilerinde de akım faktörünün etkisi büyüktür.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ilker_32

arkadaşlar konuyla ilgisi yok ama paylaşayım dedim. geçen sene isviçredeki bir çip fabrikasının tanıtım cd'sini izlemiştim. inanırmısınız bir hastaneden on kat daha temiz bir ortamda üretiliyorlar. çalışanlar çip üretim bölümüne girerken on iki farklı odadan geçiyorlar bu odaların her birinden geçerken insanlar temizlik için her bir önlemi alıyorlar. birinci odada el ve ayaklarına ilaç sıkıyorlar. iki, üç derken on ikinci odadan sadece gözleri açık bir durumda çip bölümüne giriyorlar. çip üretim bölümünde çiple alakalı herbir şeyi üstün düzeydeki makinalar gerçekleştiriyor.(çiplerin içindeki yuvarlak sert plastiği andıran cisimlerin özel ilaçlarla yıkanıp bir oda büyüklüğündeki fırına sürülünceye kadar) insanlar ise makinaları bilgisayar ile yönetiyorlar. ortaya müthiş bir durum sergileniyor. :o

Göktuğ

Konuyla ilgisi yok ama , Erzurumda chip fabrikası kurulacakmış. Ne uretecek acaba?

OG

Eğer öyle ise mükemmel bir gelişme. Gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkeler için yabancı teknoloji ve yabancı sermaye bir nimettir.

çipe bir ad bulalım, "CA-CHIP" benim önerim.  :D
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

Analyzer

Alıntı yapılan: "Göktuğ"
Bende bunların hic birisine katılamayacagım.
Oncelikle bir mcu ile bir p4 maliyetini karsılastırmak akla zarar bir iştir.
Selam,

Ben tabi ki bir mcu ile işlemci maliyetlerini karşılaştırmadım. Dikkat ederseniz maliyet ve satış fiyatları karşılaştırması yaptım. Maliyet içerisine elbette arge ve yatırım maliyetleri de giriyor. Bunları elbette göz ardı etmiyorum.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

Cetinal

elektronik bu nede olsa elektron hareketini inceleyen bilim dalı....
elektron saniyede 200.000km ile 250.000km arasında hızı var
elektron u kontrol eden ülkeler aldı başını gidiyor
işlemcilere MCU lara falan pek şaşmamak gerekir