Dijital Ayarlanabilir SMPS Guc Kaynagi

Başlatan gochisar, 08 Şubat 2007, 19:44:43

gochisar

Arkadaşlar yüksek güçte SMPS için kolları sıvadık. İstek olursa ortak bir çalışma yapacak arkadaşlara duyrulur.
PFC katı ve FULL-Bridge sürücülü, başlangıç ve kapanış korumasına sahip, istenilen voltaja (0-100) ve ampere (0-30) ayarlanabilecek, isteğe göre parça maliyetleri düşürülerek voltaj ve amperden kısılabilecek bir tasarım üzerine yoğunlaşmak istiyoruz.
Malzemelerin çoğunluğu eski-bozuk bilgisayar güç kaynaklarından çıkıyor. Sıfır almaya gerek kalmadan bir şeyler çıkartmaya ne dersiniz?
siensi

zafertosun

ben varım bu güne belki 50 yakın güç kaynağı parçaladım içinden güzel malzeme cıkıyor

ahmetyilmaz871987

güzel olur böyle yüksek güçteki bir güç kaynağı.
ahmet yılmaz

aYe

Gound hocam bu başlık ikinci bir boyut kazandı sanırım.

İkinci boyutu kazandığı noktadan keserek yeni bir başlık haline getirirseniz daha iyi olucak kanaatindeyim, zira birinci boyuttaki konu gümbürtüye gidiyor...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ipek

soyle bir arastirin hepimizin coplugunde buyuk bir heves ile baslanilmis
bir kismi yarim kalmis bir suru devre vardir yillar sonra elinize gecer artik elinizdeki devrenin ne oldugunu ne yapmak istediginizi siz bile unutmussunuzdur.
elimde cok guzel hp bench guc kaynaklari var yani benim guc kaynagina
ihtiyacim yok benim pic proje olarak ekip calismasinin yapilabildigini gec'te
olsa ortaya bir urun cikacagi inancim var sizler yitirdinizmi?????

zafertosun

ee ne yapıyok nerden başlıyok

OG

Alıntı yapılan: "fxtal"istenilen voltaja (0-100) ve ampere (0-30) ayarlanabilecek, isteğe göre parça maliyetleri düşürülerek voltaj ve amperden kısılabilecek bir tasarım üzerine yoğunlaşmak istiyoruz.
Özel soru;

En fazla kaç volt ve kaç amper aralığında ayarlı bir smps yaptınız?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

gochisar

OG hocam neden sordunuz?
Cidden takılacağımızı düşündüğünüz noktaları açarsanız sevinirim. Yoksa konunun ne kadar geniş olduğunu şüphesiz siz daha iyi biliyorsunuz.
siensi

OG

Estağfirullah.  Bahsetiğiniz aralık çok geniş, uygulamada ciddi sıkıntılar çıkar, tabii ki bu sıkıntıları aşmak için o derece de maliyet çıkar.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

sezgin05

OG hocama katılıyorum.Bu aralıklarda bir güç kaynağında klasik SMPS prensibi olan duty ile oynama yetersiz kalacaktır.Daha önce tartışılmıştı. Böyle bir sistemde duty+frekans lada oynamak lazım ama yinede aralık çok büyük olduğu için buda yetersiz kalabilir.Toplamda 3KVA gibi bir değerden bahsediliyor.Paylaşımlarınızı bekliyoruz.

SpeedyX

Bu konu "Dijital Ayarlanabilir SMPS Guc Kaynagi" Adıyla yeni konu olarak devam etsin isterseniz.

erdo80

slm bu tür güç kaynayına şidetle ihtiyacım var,ama zannedersem pc trafolorı 200w civarı 100v 30a baya zorlar bizi sanırım  saygılar.....

gevv

Alıntı yapılan: "fxtal"Arkadaşlar yüksek güçte SMPS için kolları sıvadık. İstek olursa ortak bir çalışma yapacak arkadaşlara duyrulur.
PFC katı ve FULL-Bridge sürücülü, başlangıç ve kapanış korumasına sahip, istenilen voltaja (0-100) ve ampere (0-30) ayarlanabilecek, isteğe göre parça maliyetleri düşürülerek voltaj ve amperden kısılabilecek bir tasarım üzerine yoğunlaşmak istiyoruz.
Malzemelerin çoğunluğu eski-bozuk bilgisayar güç kaynaklarından çıkıyor. Sıfır almaya gerek kalmadan bir şeyler çıkartmaya ne dersiniz?
pc powerden cıkan parcalar ile bu iş olmaz

aYe

Smps ayarlı güç kaynağı ibaresi geçince neden herkes ayarlı tek bir flyback veya half bridge katı düşünüyor anlamıyorum.

PFC+ 2*(400-50,DC-DC smps) + 2* 60V girişli 0-50V ayarlı 5A lik ADJ tip smps ic + akım ve voltaj kontrolü için eklemeler + kullanıcı arayüzü...
Dünyada iki şey sonsuzdur. İnsanın aptallığı ve evren. Ancak ikincisinden o kadar emin değilim... (Einstein)

ipek

Aye hocam 5 yil evvel Conrad'tan DPS4005  SMPS guc kaynagi almistim 0..40v 0..5 amper encoder kontrollu rs232 optik izalator cekilen gucu watt cinsinden gorebiliyoruz
akim volt watt tamami limitlenebiliyor oldukca lux bir alet bunu 250$ mark,a cevirip almistim mukemmel is goruyor oldukca memnunum ayni cihazin DPS4005PFC modeli vardi watt akim volt ayni idi sadece pfc ozelligi mevcuttu fiat 150$ artiyordu nedir bu pfc'yi bu kadar sihirli degnek yapan son gunlerde pfc ile ugrastiginizi bildigim icin konuya hakim oldugunuzu dusunuyorum saygilar....