PWM 12VDC-220VAC 150W Invertör

Başlatan XNHCX, 10 Temmuz 2003, 01:10:32

ftsahin

Ben bu devreyi yaptım. Tek IRFZ44 fazla ısındığı için paralel 2 transistör taktım ısınma azaldı. Transistörlerin girişine ayrı ayrı direnç takmadım doğrudan paralel bağladım. Çıkışını 50 Hz'e ayarladım ve 230 V civarında çıkış aldım. Cihaza bağladığım zaman 210 V'a kadar düşüyor. Yalnız geri besleme yerine ayarlı adaptör bağlayarak denedim çıkışta hiçbirşey değişmediği için geri besleme devresini yapmadım. 37 ekran televizyonu çok iyi çalıştırdı. Herhangi bir parazit ve ses bozulması olmadı. 12 V aküden 4 Amper çekti. Boşta 1 Amper civarında çekiyor. 40 W'lık fluoresant ampulde denedim. 7.5 A çekti. P166 MMX bilgisayarı çalıştırmadı. Osiloskopla çıkışını inceledim. En az 2-3 harmoniği var. Radyo çalıştırdım İstasyonun zayıf olduğu yerlerde parazit yapıyor. Az bir parazit her zaman var. Diyafon çalıştırdım. Yüksek bir parazit yaptı. Yani Kaliteli bir UPS'den isteneni vermiyor. Onun için bu devreye eklemeler yapmak gerekiyor heralde. En iyi sonucu TV'de verdi.  Hassas cihazlarda sorun çıkarıyor.

cozturk

Bu devrenin çıkışı kare olduğundan tam sinüs çıkış gibi performans vermemesi normal..
Bunun yerine modified sinus denen çıkış kullanılarak  harmonikler biraz daha azaltılmış oluyor.. Piyasada satılan 300W inverterler (kara kutu) böyle çalışıyor.

bmutlu

Ben bu devreyi yaptım. Tek IRFZ44 fazla ısındığı için paralel 2 transistör taktım ısınma azaldı. Transistörlerin girişine ayrı ayrı direnç takmadım doğrudan paralel bağladım. Çıkışını 50 Hz'e ayarladım ve 230 V civarında çıkış aldım. Cihaza bağladığım zaman 210 V'a kadar düşüyor. Yalnız geri besleme yerine ayarlı adaptör bağlayarak denedim çıkışta hiçbirşey değişmediği için geri besleme devresini yapmadım. 37 ekran televizyonu çok iyi çalıştırdı. Herhangi bir parazit ve ses bozulması olmadı. 12 V aküden 4 Amper çekti. Boşta 1 Amper civarında çekiyor. 40 W'lık fluoresant ampulde denedim. 7.5 A çekti. P166 MMX bilgisayarı çalıştırmadı. Osiloskopla çıkışını inceledim. En az 2-3 harmoniği var. Radyo çalıştırdım İstasyonun zayıf olduğu yerlerde parazit yapıyor. Az bir parazit her zaman var. Diyafon çalıştırdım. Yüksek bir parazit yaptı. Yani Kaliteli bir UPS'den isteneni vermiyor. Onun için bu devreye eklemeler yapmak gerekiyor heralde. En iyi sonucu TV'de verdi. Hassas cihazlarda sorun çıkarıyor.

Mosfetin isinmasini istemiyorsan sürme kismini iyi yapman gerekir.Kare dalga surmede Gate irisini ani bir şekilde high tan low a düşürmez isen tranzistorlerin isinir.
İsinmaya neden olam Mosfet in giriş kapasitesidir. Devrende değişiklik yap isinma ortadan kalkar.Kullandiğin mosfet yüksek akimli bir tranzistor.

aster

kesmez

devredeki ısınma problemini önlemek için bir öneri...
gate lere bağlı 1k dirençleri 100 ohm ile 22k dirençleri 1k ile değiştirin...
ısınma azalacaktır.... (mosfetli devre için bipolar tr. için değil)
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

aster

tnen

Ben bu devreye altarnatif olarak bir devre tasarlamak istesem ve bu kartta öncelik ile 12V DC gerilim yüksek frekans (örnekin 10KHz ) 12V AC ye cevirip bunu ferit nüveli bir transformatör ile 220 V AC ye yükseltip tekrar DC ye çevirip bunu da 50 Hz sinüs osc. ile altarnatif gerilime çevirsek nasıl olur.Bunun sebepi 150 W lık bir trafo hem maliyet hemde yer bakımından bize biraz problem çıkarır diye düşünüyorum. Bilindiği gibi (tam bağıntıyı şu anda hatırlayamıyorum) frekans ile spir sayısı ters orantılıdır.Trafoda sac kullanamayız bunun sebebi ise yüzey gerilimleri idi sanırım yanlış hatırlamıyorsam.Yani yüksek frekanslarda metaller içindeki elektronlar metalin uç (yada sivri ) bölümlerinde yoğunlaşır buda metallerde aşırı ısınmaya neden olur.

showtime

yüksek frekanslarda elektronlar iletkenlerin çevresinden gider diye biliyorum hatta çok yüksek frekanslarda boru tipi iletkenler kullanır. belki de yanlışım vardır.