PWM 12VDC-220VAC 150W Invertör

Başlatan XNHCX, 10 Temmuz 2003, 01:10:32

XNHCX

;) PWM 12VDC-220VAC 150W Invertör

Şebeke gerilimi ile çalışan cihazları, şebeke geriliminin bulunmadığı yerlerde akü gerilimi ile çalıştırmaya yarayan invertör devresi...

Daha geniş bilgi için...
http://www.eproje.com/modules.php?name=News&file=article&sid=22

XNHCX

showtime

arkadaşlar selam
bu devrenin çıkışı 50 Hz değil değilmi ?
bu devreyi deneyen varmı acaba bilgilendirirse sevinirim

mmengi

dostlar hatam varsa uyarın !

bu invertör devresi pwm ile çalışıyor ve çıkışından control entegresine bir geri bilgi beslemesi var.Ben şunu anlıyorum çıkıştan yük çekilmesi arttıkça voltaj düşecek ve geri besleme ile iş zaman periyodu uzatılarak çıkış gerilimi dengelenmeye çalışılacak öyle ise pals genişlikleri değişecek ve frekansın alternansları arasında orantısızlık ortaya çıkacak diye düşünüyorum.

byka

mmengi   frekens değişmiyor sadece sinyalin ''1'' de yada''0'' da kalma süreleri degisiyor.bu sebepten cok buyuk bir zara olmaz
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

kesmez

220 yi artırmak için mosfetler 10 ar milisn. ye yakın zaman dilimlerinde sırayla sürülüyor. 220 yi düşürmek içinde farzı misal 7 msn ve 7 msn mosfetler iletime geçiriliyor bir peryodda 2 adet 3msn ölü zaman oluşturuluyor. böylece çıkış voltajı efektif voltaj olarak düşürülmüş oluyor.

gibi geliyor ...
aksi halde eğer yüksek frekanslı bir devre olsaydı mosfetler 1k dirençlerle sürülmezdi.
"İnned dine indallahil İslam" (2-19)

mmengi

söylediklerinize katılıyorum. sıradan elektrikli cihazları bu devre ile beslemek pek problem çıkarmaz gibi gözüküyor. Bu yapıya benzer çıkışı olan ucuz bir UPS var elimde. UPS bilgisayara bağlı, şebeke kesildiği zaman bilgisayarı çalıştırmaya devam ediyor fakat monitorden çızırtılar çıkarıyor ve ekranda parazitler oluşuyor. Merak edip çıkışını osilaskopla incelediğimde anlamsız bir dalga şekli gördüm. Anlatmak istediğim buydu. Hassas cihazları beslemek sorun olabilir diye düşünüyorum. Amacım devreyi kötülemek değil sadece sorgulamak.  ;)

iyi çalışmalar.

byka

senin monitörden de kaynaklanıyor olabilirmi keske baska bir monitör ile de deneyebilsen
neden mi?    şöyleki monitörlerinde power ları smp tipinde
normalde yada söyle soyliyeyim smp devresi kontrol sistemi biraz daha kaliteli ,professyonel yapılmıs olsa ;giriş ac voltajından fazla etkilenmez

hem 110v da hemde 220 v çalısabilen monitörler vardır.bunların AC giriş voltajı olarak 110 ile 220 arasında ne veririsen ver çalısır.
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

mmengi

selam

sony 55 ekran tv de daha beter şeyler oluyor. Sorun monitör veya tv değil bendeki ups ye bobin içeren ne bağlarsanız (compact ampül vs.) sesli çalıştırıyor. şirkette online bir ups var mikrofon preanfisinde bile parazit yapmıyor. demek istediğim bendeki ups dandik. Yapı olarak bu invertörün yapısına çok benziyor. ama yinede CA3524 bulabilirsem devreyi deneyeceğim ön yargılı davranmak istemiyorum. sonucu bildiririm.

iyi çalışmalar.

byka

showtime

arkadaşlar yukarda yazlanlardan anladığıma göre çkan sonuç bu devre 50Hz değil. bu 50Hz ile çalışan cihazlarda problem çıkarmayacakmı.

Bu konuda fazla bilgim yok ama bu devre genelde çıkışın doğrultularak kullanldığı yerler için değil mi..

Bu topic i devam ettirelim önemli şeyler ortaya çıkıyor

Saygılar.

mmengi

selamlar

dostlar devreyi denemeye çalışıyorum. elimde IRFP 460 vardı onunla denedim bir müddet çalıştı fakat osilaskop ile frekans ayarını yaparken problem çıktı ve 3 adet fet ve 2 adet entegre yandı. çıkış sinyali fena değil. IRFZ44 ve entegre alıp yük üzerinde tekrar deneyeceğim sonucu bildiririm.

iyi çalışmalar.

hamit

selam dostum yanaması garip skop ile devre arasında bi faz farkı olmasın bence izalosyon trafosu kullan bu tür devrelerde

aster

scopla şebeke gerilimi olan cihazlarda ölçüm yapmadan önce
kesinlikle scopun 220 volt besleme girişindeki (kablonun scopa girdigi PRİZİN
cihazla baglantısında toprak hattını iptal ediniz, yani scopla şebeke toprak hat baglantısı olmamalıdır)toprak hattını iptal ediniz ve ölçüm yapariken kendinizi lastikle izole ediniz. Bunu yapmazsanız scopunuz hasar görecektir

ftsahin

Ben bu devreyi yaptım. Tek IRFZ44 fazla ısındığı için paralel 2 transistör taktım ısınma azaldı. Transistörlerin girişine ayrı ayrı direnç takmadım doğrudan paralel bağladım. Çıkışını 50 Hz'e ayarladım ve 230 V civarında çıkış aldım. Cihaza bağladığım zaman 210 V'a kadar düşüyor. Yalnız geri besleme yerine ayarlı adaptör bağlayarak denedim çıkışta hiçbirşey değişmediği için geri besleme devresini yapmadım. 37 ekran televizyonu çok iyi çalıştırdı. Herhangi bir parazit ve ses bozulması olmadı. 12 V aküden 4 Amper çekti. Boşta 1 Amper civarında çekiyor. 40 W'lık fluoresant ampulde denedim. 7.5 A çekti. P166 MMX bilgisayarı çalıştırmadı. Osiloskopla çıkışını inceledim. En az 2-3 harmoniği var. Radyo çalıştırdım İstasyonun zayıf olduğu yerlerde parazit yapıyor. Az bir parazit her zaman var. Diyafon çalıştırdım. Yüksek bir parazit yaptı. Yani Kaliteli bir UPS'den isteneni vermiyor. Onun için bu devreye eklemeler yapmak gerekiyor heralde. En iyi sonucu TV'de verdi.  Hassas cihazlarda sorun çıkarıyor.

ftsahin

Ben bu devreyi yaptım. Tek IRFZ44 fazla ısındığı için paralel 2 transistör taktım ısınma azaldı. Transistörlerin girişine ayrı ayrı direnç takmadım doğrudan paralel bağladım. Çıkışını 50 Hz'e ayarladım ve 230 V civarında çıkış aldım. Cihaza bağladığım zaman 210 V'a kadar düşüyor. Yalnız geri besleme yerine ayarlı adaptör bağlayarak denedim çıkışta hiçbirşey değişmediği için geri besleme devresini yapmadım. 37 ekran televizyonu çok iyi çalıştırdı. Herhangi bir parazit ve ses bozulması olmadı. 12 V aküden 4 Amper çekti. Boşta 1 Amper civarında çekiyor. 40 W'lık fluoresant ampulde denedim. 7.5 A çekti. P166 MMX bilgisayarı çalıştırmadı. Osiloskopla çıkışını inceledim. En az 2-3 harmoniği var. Radyo çalıştırdım İstasyonun zayıf olduğu yerlerde parazit yapıyor. Az bir parazit her zaman var. Diyafon çalıştırdım. Yüksek bir parazit yaptı. Yani Kaliteli bir UPS'den isteneni vermiyor. Onun için bu devreye eklemeler yapmak gerekiyor heralde. En iyi sonucu TV'de verdi.  Hassas cihazlarda sorun çıkarıyor.