mclr reset devresi

Başlatan shorpy, 21 Şubat 2007, 12:02:22

shorpy

picle ugraşmaya yeni yeni başladım ve 877A ögreniyorum.877a nın datasheetindeki mclr reset devresine baktıgımda direnç degerlerini R için 40k dan düşük r1 için de 1K dan büyk olmalı diyo.önceden yapanların tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.genelde hangi direnç ve kapasite degerleri kullanılıyor

ayhani

ben genelde 4.7k tek direnç kullanıyorum. Kondansatörüde +- arasına 100 nf. Her zaman işimi görüyor.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

XX_CİHAN_XX

Bana direnc degerlerinde bir terslik var gibi geldi.
Benim genel olarak kullandıgım degerler su sekılde:
C : 100nF
r1 : 100ohm
r : 1k - 4k7 arası her hangi bir deger
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

deserteagle

sayın üstatlar bir soru soracağım şu sıralar bende pic öğenmeye başladımda bendeki litapta mcrl ye 4.7 k ile vdd birleştirilmesi yeterli diyor.bu yanlışmıdır. üstadın verdiği devrede  fazladan bir kondansatör ve direnç  var.aklım karıştı.hangisi doğru.
saygılarımla

ilker_32

eğer shorpy arkadaşımızın vermiş olduğu reset devresini kullanıcaksam. tercihim şu şekilde olacaktır. R direnci R1 direncinden herzaman için büyük olmalıdır. onun için R=4.7k,R1=1k olarak tercih ederdim. bu arada 100nF'lık kondansatörü unutmamak gerekir. R ve R1 dirençleri kullanılacak diye bir kaidede yoktur. tek dirençte kullanılabilir. eğer tek direnç kullanıcaksam R=10k yapardım. reset devreleri ayrıca bir çok şekildede oluşturulabilir. bu için internette bir çok döküman bulunmaktadır. 8)

ibrsel

Şimdiye kadar ki uygulamalar da 4K7 ile pull up yaparak kullandım ve hiç sorun yaşamadım..