konu role kafam karıştı???????

Başlatan acemipicci, 23 Şubat 2007, 17:12:07

acemipicci

selam arkadaşlar...

durup dururken kendi kafamı karıştırdım... aslında bildiğim bir konu yani roleleri kullanıyorum 5 voltluk roleleri kullanarak motor vs sürüyorum kendi basit hobi amaçlı uygulamalarımda... ama  şimdi kafamın karışmasına neden olan şey... kullandığımız roleleri 5 v , 12 v, 24 v şeklinde sınıflandırma yapıyoruz... bu şu demek mi 5 v role bobin ucuna 5v gelince tetiklenir 12v luk yine 12v bobin ucuna gelince mi tetiklenir 24 v içinde aynı soru... bide tabi bunların kontakları var... diyelim 24 volt luk yada 12 voltluk bir rolenin kontaklarından geçen akım yada kullanacağımız çıkış elemanı ( motor vs.) bu 5v 12v 24v bununla nasıl bi bağlantısı var... yani 12 v luk bi role ile yada 24 v luk bir role ile bir faz bi asenkron motor devresine anahtarlama yapılabilir mi?  yoksa araya başka elemanlar mı konulacak??? ve eğer yapılırsa rolenin öncesinde bir transistör ve bunun öncesindede  bir pic var diyelim bunlar bu çıkış elemanın ( motorun) dalgalanmalarından direk etkilenir mi?

ben hep küçük dc motorlarla uğraştığım için role transistor pic kombinasyonlarını biraz ezbere yapıyordum sanırım... şimdi aklıma geldi birden ve kafam karıştı!!! derdi mi de tam anlatabildim mi bilmiyorum sizlerin cevaplarınızı bekliyorum ona göre bu konu netleşecek sanırım belki kafası karışan yada bu konuyu hiç bilmeyen arkadaşlarımda vardır onlarda faydalanır inşallah....

herkese iyi çalışmalar arkadaşlar

yalnayak

5v yada 12v yazdıgı roleler bobinleri seninde dedigin gibi 5 yada userindeki voltaja gore ceken bobinler.
uzerinden cekebilecegin akım ise yine roleye gore userinde yazılına gore degisiyo..mesela 12v 10a lik bir roleyi 12 voltla cekersin kontaklarından ise en fazla 10a lik akım alırsın.
yada 5vdc yaziyo bu bobinin voltaji
10a 120 voltda
7a  240 v
bunlarda rolenin kontaklarından gececek en cok akım.
diyelimki devrende 12v geziyo sende 12 voltluk role kullanırsın.eger devrende 24 volt geziyorsa 12volt role kullancam ve 24 voltu 12 yee dusurcem diye ugrasmaz sende 24v luk role kullanırsın.ama onemli olan kontaklarından gececek akıma uygunlugu..

ben bole anlıyorum rolelerden ve boyle kullanıyorum.insallah anlatabilmisimdir..
Kızımın iffeti batmakta rezîlin gözüne... Acırım tükürüğe billâhi, tükürsem yüzüne..! MEHMED AKİF ERSOY  Kardan Adaminla,GUNES'e calim mi satiyorsun?

murbay

Öncelikle rölelerin kontaklarıya elektriksel hiç bir bağı yok. Rölenin 5V, 12V, yada 24V olmasındaki önem senin röleni sürmek için elinde bulunan sürücü devresinin voltajına göre röle seçmen. Rölenin süreceği yükün sadece röle kontaklarıyla alakası var. Yani yükün harcayacağı güce göre (yada çekeceği akıma göre) röle kontağı seçmelisin.
Yani 5V'luk bir rölenin 1A kontaklısı olabileceği gibi 10A kontaklısı da olabilir. Bu değer rölenin üzerinde yazar.
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

feride

Kullandığınız devreyi buraya verebilirseniz onun üstünden yorum yapalım.

armys2000

Alıntı yapılan: "murbay"Öncelikle rölelerin kontaklarıya elektriksel hiç bir bağı yok. Rölenin 5V, 12V, yada 24V olmasındaki önem senin röleni sürmek için elinde bulunan sürücü devresinin voltajına göre röle seçmen. Rölenin süreceği yükün sadece röle kontaklarıyla alakası var. Yani yükün harcayacağı güce göre (yada çekeceği akıma göre) röle kontağı seçmelisin.
Yani 5V'luk bir rölenin 1A kontaklısı olabileceği gibi 10A kontaklısı da olabilir. Bu değer rölenin üzerinde yazar.

Bir yere kadar doğru sayın @murbay  

Alıntı yapılan: "murbay"senin röleni sürmek için elinde bulunan sürücü devresinin voltajına göre röle seçmen.

Röle ile süreceğin yükün özelliğine göre röle seçip ona göre sürücü devre tasarlamak daha doğru olur.  Sayın hocam kontaklar ile röle bobini arasında fizksel bir bağ yok ama. Bence çok önemli  bir bağ var röle kontaklarını maksimum seviyede birbirine kenetlemek için röleyi sürdüğümüz  voltaja büyük iş düşmektedir. Yani ne kadar köfte o kadar ekmek . düşük voltajlı röle ilede büyük güçleri sürebilirsiniz ama ne kadar dayanıır onu bilemem. düşünün 5 volt bir role ile 20 amperlik bir yükü sürdüğünüzü. röle kontakları üzerinden gecen yuksek akımdan dolayı röle bobininin bu kontakları kenetlemesi çok zorlaşacak ve dolayısıyla ark vs oluşarak kontak ısınmasa sebep olacaktır. Bu da  rölenin kısa zaman da bozulmasına sebep olacaktır. Hatta o kontak eriyebilir bile.
Genelde (motor vb) Yuksek güç sürmede kontaktör kullanılır. bu kontaktörler röle bir röle vasıtasıyla sürülürler. Ben röle voltajlarının içinde yatan tripi buna bağlıyorum.

murbay

hiçbir röle üreticisi kontakların kaldıramayacağı bir akım değerini röle üzerine yazmaz. röle kontağının kaldırabileceği akım değerinin üzerine çıkılırsa tabiki dayanmaz. Zaten piyasada 5V 20Amper röle ben görmedim.

Röle voltajı ile Röle kontak akımı arasında elektriksel bağlantı yok dememin sebebi. @acemipicci'nin

"yani 12 v luk bi role ile yada 24 v luk bir role ile bir faz bi asenkron motor devresine anahtarlama yapılabilir mi? yoksa araya başka elemanlar mı konulacak??? ve eğer yapılırsa rolenin öncesinde bir transistör ve bunun öncesindede bir pic var diyelim bunlar bu çıkış elemanın ( motorun) dalgalanmalarından direk etkilenir mi? "

sorusuna cebap olarak yazıldı. Yani kontaklardaki elektriksel olaylar, röle bobini öncesindeki transistör yada pic'i etkilemez...
Açıklayıcı olun, gizemli yazmak maharet değildir...

acemipicci

cevap yazan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim... kafamda ki karışıklık ciddi ölçüde gitti şimdi iş uygulamalara kaldı... herkese iyi çalışmalar diliyorum arkadaşlar...

acemipicci

cevap yazan bütün arkadaşlarıma çok teşekkür ederim... kafamda ki karışıklık ciddi ölçüde gitti şimdi iş uygulamalara kaldı... herkese iyi çalışmalar diliyorum arkadaşlar...