7812 regülatörlerin paralel bağlanması?

Başlatan Elektron74, 25 Şubat 2007, 11:45:57

z

Aye,

O icerideki diyod tam anlamiyla bir kurtdur. Hani elmayi kesersin de icinden kurt cikar ya o diyodda mosun icine imalat asamasinda yerlesiyor iste.

Ise yaradigi uygulamalar elbette var ancak, mosa paralel ters diyod olmasi gereken bazi uygulamalarda o diyod hiz acisindan (ozellikle toplarlanma suresi ve toparlanma surecinde ters akimi nedeniyle) MOSa ayak bagi olur ve MOSa haricten hizli bir diyod baglamak gerekir.  (Ben kobra bagliyorum)

Adamlar o diyodu yeterince hizlandirabilirlermi?

(Yorum: Yapamazlar cunku o tam anlamiyla  bir kurt. Diyod yapalim mantigi ile yapilmiyor kendiliginden olusuyor. Katki maddeleri ile oynanarak diyod ozellikleri iyilestirilmek istense ayni tabani MOS da kullandigi icin bu kez MOS'un bazi ozellikleri gume gidecek. Mesela kirilma gerilimi yada akim tasima ozelligi gibi...

Ancak urun fiyatini arttirmak ugruna entegre devre seklinde bir adet MOS ve paralel bir adet diyod pek ala tek kilif icinde yapilabilir.)

Benim gorusum bu yonde konu hakkinda bilgisi olanlardan bu sorunun cevabini bekliyorum.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Alıntı yapılan: "bunalmis"
O icerideki diyod tam anlamiyla bir kurtdur. Hani elmayi kesersin de icinden kurt cikar ya o diyodda mosun icine imalat asamasinda yerlesiyor iste.

Ise yaradigi uygulamalar elbette var ancak, mosa paralel ters diyod olmasi gereken bazi uygulamalarda o diyod hiz acisindan (ozellikle toplarlanma suresi ve toparlanma surecinde ters akimi nedeniyle) MOSa ayak bagi olur ve MOSa haricten hizli bir diyod baglamak gerekir.  (Ben kobra bagliyorum)

Adamlar o diyodu yeterince hizlandirabilirlermi?

(Yorum: Yapamazlar cunku o tam anlamiyla  bir kurt. Diyod yapalim mantigi ile yapilmiyor kendiliginden olusuyor. Katki maddeleri ile oynanarak diyod ozellikleri iyilestirilmek istense ayni tabani MOS da kullandigi icin bu kez MOS'un bazi ozellikleri gume gidecek. Mesela kirilma gerilimi yada akim tasima ozelligi gibi...

Ancak urun fiyatini arttirmak ugruna entegre devre seklinde bir adet MOS ve paralel bir adet diyod pek ala tek kilif icinde yapilabilir.)

Benim gorusum bu yonde konu hakkinda bilgisi olanlardan bu sorunun cevabini bekliyorum.

Evet doğrudur, bunun tartışılacak bir tarafı yok, ayniyle öyle. Üstelik bu çok temel bir bilgidir, ileri seviye de gerektirmez, arkadaşlar aksini söylerken biraz araştırma zahmetine katlansınlar..
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

CLR

Artık kimsenin yorumuna karışmayacağım sadece kendi fikrimi söylemek istiyorum.

IXYS'nin IRFP460 Megapower mosfet datasheet'den alıntı yapıyorum.
Sayfa 1 : mosfet ve özellikleri
Şekil 1:

uygulama alanları (lütfen bir önceki mesajımı okuyun, endüktif yüklerden ve ters emk'dan bahsettim) Motor kontrol (motor sargısı)ve smps(trafo sargısı) iki uygulamada da bu mosfet endüktif yükleri sürüyor.
Şekil 2:

Şekil 1'deki diyotun gerçek diyot olduğunu datasheet söylüyor.
Şekil 3. Source - Drain diyotu

Şimdi buraya dikkat edin Üretici diyor ki;
1) VGS=0 iken; Is akımı , bu diyot max 20A'e kadar dayanır.
2) Hatta tekrarlayan pulsler altında (sürekli değil)(bu palsler max. temparature(tjm ile , şekil 4.) ile sınırlıymış) Ism=80A'e kadar dayanıyormuş.(yani ani peakler için sınır 80A)
3) Diyotun çalışma gerilimi (Vsd) = 1,8V'muş ve test koşullarına dikkat edin.Puls genişliği 300us'den küçük ve %2 duty cycle ile test etmişler.
4) Şimdi geldik diyotun toparlanma süresine (trr, açıklama aşağıda) diyot 20A altında çalışırken transistörü bir anda gate'ten on yaparsan tipik olarak 560ns'de diyot off oluyormuş.

Buradan ben şunu anlıyorum, Diyot çok yüksek akımlara dayanıyor(20A), harici diyot kullanmaya gerek bırakmıyor yani.
Hızlı mı peki evet hemde çok hızlı(560ns'de toparlanıyor)

Şekil 4.

Note : trr = reverse rise time (ters gerilim altında yükselme zamanı)
Başka bir deyişle diyotun off olma zamanı

kolay gelsin
Knowledge and Experience are Power

aster

Arada kovana çomak sokmakta yarar var
yoksa bu bilgiler dışarı çıkmıyor  :)

Şu kısaltılmış terimleri bilmediğim için döküman sayfalarında genelde geçen trenlere bakıyorum.

İsteğim sizin için zahmet olmazsa aynı mosun diğer teknik özelliklerinide yukarıda ki gibi ifade edebilirmisiniz.

Arada zekatınız olarak bilgilerinizi burada böyle vermenizi istiyoruz.

gevv

eskiden tv tamir ederkene:) diyotlu horizantale transtoru bulamadıgımızda e-c arasına by399 baglardık hey gidi gunler hey:)

hademe

O diyot gerçekten var kurt yada değil, mos un kaldıracağı kadar akımı üstünden akıtabiliyor.

Alıntı yapılan: "eemkutay"Artık kimsenin yorumuna karışmayacağım sadece kendi fikrimi söylemek istiyorum.

IXYS'nin IRFP460 Megapower mosfet datasheet'den alıntı yapıyorum.
Sayfa 1 : mosfet ve özellikleri
Şekil 1:
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

uygulama alanları (lütfen bir önceki mesajımı okuyun, endüktif yüklerden ve ters emk'dan bahsettim) Motor kontrol (motor sargısı)ve smps(trafo sargısı) iki uygulamada da bu mosfet endüktif yükleri sürüyor.
Şekil 2:

Şekil 1'deki diyotun gerçek diyot olduğunu datasheet söylüyor.
Şekil 3. Source - Drain diyotu

Şimdi buraya dikkat edin Üretici diyor ki;
1) VGS=0 iken; Is akımı , bu diyot max 20A'e kadar dayanır.
2) Hatta tekrarlayan pulsler altında (sürekli değil)(bu palsler max. temparature(tjm ile , şekil 4.) ile sınırlıymış) Ism=80A'e kadar dayanıyormuş.(yani ani peakler için sınır 80A)
3) Diyotun çalışma gerilimi (Vsd) = 1,8V'muş ve test koşullarına dikkat edin.Puls genişliği 300us'den küçük ve %2 duty cycle ile test etmişler.
4) Şimdi geldik diyotun toparlanma süresine (trr, açıklama aşağıda) diyot 20A altında çalışırken transistörü bir anda gate'ten on yaparsan tipik olarak 560ns'de diyot off oluyormuş.

Buradan ben şunu anlıyorum, Diyot çok yüksek akımlara dayanıyor(20A), harici diyot kullanmaya gerek bırakmıyor yani.
Hızlı mı peki evet hemde çok hızlı(560ns'de toparlanıyor)

Şekil 4.

Note : trr = reverse rise time (ters gerilim altında yükselme zamanı)
Başka bir deyişle diyotun off olma zamanı

kolay gelsin
Her türlü temizlik işleri yapılır.

erkan614

bu konuda girişlere 0.22R direnç atıp kullandım sorunsuz çalıştı gibi
ama çıkışı yalnışlıkla 0.2sn kısa devre yapınca biri yandı  diğerine bişi olmadı
aslında 1 tanesi de iş görüyo ama çok azcık ısınıyor.
bu devreyi kullandığım yer ise plc ile çalışan bi makina vardı pano tamami ile 24 v (ben yapmıştım) sora plc den vazgeçip 877li bi kontrol devresi yaptım ama giriş 12v tasarlayıp pcbleri yaptırınca ek bi 24>12v devre gerektibende iki 7812 paralel bağlanırsam hallederiz düşündüm

bu yazılanları okuyunca 7812lerden birini söküp diğerine 8mm aleminyum bağlamaya karar verdim balklım nolcek

siz ne dersiniz 12 adet 12v röle + 2 adet uln2004 röleleri sürmek için bi dane f877 + 20 adet p521 opto bikaçtane orta güçlü led bunları birtane 7812 taşıyabilirmi?

aslan_korhan

Rölelerin gücüne bağlı biraz bu olay. Tek bir röle 100mA çekse bile tek bir tane 7812 kurtarmaz.
Bir tane 7812 ile 6 röleyi başka bir 7812 ilede diğer 6 röleyi ayrı ayrı beslersen daha iyi olur.

Gerçi 24V'yi 12V'ye düşüreceğinden 7812'ler ısınacaktır.

LM2576-12 gibi tek bir step-down regülatör bu iş için daha iyi bence. Hem 3A hemde yüksek giriş voltajlarında çalışabiliyor. Senin devrede ısınmaz bile...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

erkan614

offfff ne olurduki 7812leri paralel bağlanabilir yapsalardı :( :(
bu LM2576-12 nin datasheetinde 100uH lik bobin yerine ne bağlayabilirim?
endüktif elemanlarla pek içli dışlı değilimdir. satılan bi malzememidir acaba?
bi arkadaş psu ların çıkışındaki bobinlerden birini bağlamayı tavsiye etmişti hatırlıosam (4 gün önce bozuk psu'ları atmasaydım keşke)

byka

7812 yada herhangi 3 bacaklı voltaj regulatörleri paralel baglayabilirsin

2 sene önce sık sık arıza yapan general electric'e ait lcd touch screen monitor'ün 12 v smp power'ın yerine asagıda gördügünüz yöntemle yaptıgım 2 adet 7812 leri kullandım hala stabil bir sekilde calısmaktadır.
http://www.edn.com/contents/images/434875f2.pdf

High Current Voltage Regulation

http://www.reuk.co.uk/High-Current-Voltage-Regulation.htm

High-current supply uses standard three-terminal regulator

http://www.edn.com/article/CA434875.html?spacedesc=DesignIdeas&taxid=10501&industryid=44217&text=parallel+7812

http://www.edn.com/contents/images/72204di.pdf

http://www.edn.com/contents/images/434875f1.pdf

http://www.edn.com/contents/images/434875f2.pdf

Experimental 12V/6A power supply
http://www.zpcir.ict.pwr.wroc.pl/~jarekp/proj/z12v/indexe.html
DWIN LCD Satış Türkiye email:info@kamantek.com  web:http://www.kamantek.com/shop/index.php

SpeedyX

Alıntı yapılan: "erkan614"bu LM2576-12 nin datasheetinde 100uH lik bobin yerine ne bağlayabilirim?
piyasada satılan yeşil direnç kılıfındaki bobinlerden bağlayabilirsin, yada toroidal olarak kendin sarabilirsin, çok kritik bir durum değil bobinin değeri...

aslan_korhan

Bence LM2576'da bobin değeri baya kritik. Yani uygun amperde ve değerde değilse maks. çıkış akımını alamıyorsun. Helle direnç tipi bobin ile ancak birkaç mA çekebilirsin. Daha yüksek akımda çıkış voltajı çöküyor.

Ben birçok bobin denedim ama zorlana 3A alabildim. Yinede tam verim aldığımı söyleyemem...

7812'leri tabiki parallel bağlayabilirsin ama çok iyi olmaz daha önce dediğim gibi.

Bir ara piyasa malı regüleli güç kaynağı denk gelmişti. Adamlar içine 3 tane 7812 parallel bağlayıp geçmiş. Arada direnç falanda yoktu...
Dünyada 10 çeşit insan vardır. Binary bilen ve bilmeyenler.

Göktuğ

Gereken yerlerde LM2576 ve MIC4576 kullanıyorum. Hadi 2 yi anladık eldeki malzemeyi hızlıca kullanma tercih edildi de 3-5 tane paralel baglamanın uygun olmadıgı kanaatindeyim.
(Direnc bobinle calısmaz bu chipler.)

Yan yatırılmıs LM2576 yanında shotky diyot ve sollarında dip bobin ile kapasiteler. Bobinin olması gereken boyutlarını LM2576 ile karsılastırarak tahmin edebilirsiniz.  Kucuk bobinlerde yeterince enerji depolanması olmayacagından verebilecegi akımda sorunlar ortaya cıkacaktır.

MIC4576 uzerinde kapasite ve smd bobin gorulmekte.

Cetinal

Alıntı yapılan: "erkan614"offfff ne olurduki 7812leri paralel bağlanabilir yapsalardı :( :(
bu LM2576-12 nin datasheetinde 100uH lik bobin yerine ne bağlayabilirim?
endüktif elemanlarla pek içli dışlı değilimdir. satılan bi malzememidir acaba?
bi arkadaş psu ların çıkışındaki bobinlerden birini bağlamayı tavsiye etmişti hatırlıosam (4 gün önce bozuk psu'ları atmasaydım keşke)

pc power suplardaki çıkışlarda olan diklemesine  (yani yatay değil)
bir nüveye sarılmış bobinler vardır onlardan kullandık biz ve sorunsuz sağlıklı çalışıor